Amet: kõrvalteid ei ole veel korda saadud

{{1670911920000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Teehooldajad on suutnud Eesti suurimad maanteed sõidetavad hoida, kuid kõrvalteedel võib kohati probleeme olla, ütles transpordiameti esindaja teisipäeva hommikul. Riigiteedel kestab erihooldusrežiim teisipäeval kella kaheksani õhtul.

Põhitrasse hooldatakse kõige tihemini ja need on läbivad, aga kõrvalmaanteedel võib esineda tuisuvaale ning teehooldajad tegelevad nendega, rääkis transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu osakonna juhataja Andres Piibeleht teisipäeval "Vikerhommikus". Tema sõnul saadakse eeldatavasti teisipäeva jooksul olukord maanteedel normaalseks.

Siiski võib teisipäeval uusi probleeme tekitada jäävihm, lisas Piibeleht. Seda on mõnel pool juba ka tulnud ning prognoosid näitavad, et võib veel tulla, märkis ta.

Piibeleht rääkis ka, et tunnustab autojuhte, kes võtsid esmaspäeval hoiatusi tõsiselt ning sõitsid mõistliku kiirusega. Ta kutsus siiski võimalusel inimesi ka teisipäeval koju jääma ning ilma suurema vajaduseta liiklusesse mitte minema.

Piibelehe sõnul töötab praegu Eesti maanteedel stabiilselt 250-300 teehooldusmasinat.

Transpordiameti pressiteate kohaselt olid varahommikul riigiteede teekatted lumised. Põhimaanteed on valdavalt sõidujälgedes puhtad, kuid väiksemad maanteed on väga lumised.

Mitmel pool üle Põhja-Eesti sajab lund ja siiani esineb pinnatuisku.

Sauk: amet oli olukorraks valmis

Transpordiameti peadirektor Priit Sauk ütles "Terevisioonis", et juba esmaspäeva õhtul otsustati pikendada erihooldusrežiimi teisipäeval kella kaheksani õhtul. 

"Juba eile õhtul sündis otsus, et tõenäoliselt ka tänase tööpäeva jooksul ei suuda me kõigil Eesti teedel tagada nõutud teeseisundi tasemeid, ennekõike just libeduse mõttes. Meil ei ole kuskil riigiteedelprobleeme läbitavusega lumelükkamise mõttes Me oleme päris hästi hakkama saanud ja suur aitäh meie hooldepartneritele," rääkis Sauk.

"Aga libedust kinnisõidetud lume ja ka Ida-Eestis öösel sadanud jäävihma tõttu ei suudeta veel likvideerida. Me pingutame selle nimel ja loodame, et õhtul olukord oluliselt parem," jätkas ta.

Sauki sõnul oli esmaspäevane olukord ootuspärane, transpordiamet hindas riske õigesti ja hoiatas ka liiklejaid. Liiklejad ka mõistsid seda ja eile oli liikluses kordades vähem liiklejaid kui tavapäevadel ja suuri õnnetusi esmaspäeval ei juhtunud, lisas ta.

Ta soovitas neil, kel võimalik, hoiduda nii nagu esmaspäeval, ka teisipäeval autoga teedele minemast.

"Ma arvan, et sellega hoiame üksteist, hoiame elusid ja autosid. Aga loomulikult – kui on vaja liikuda, siis see võimalus on täna riigiteedel igal pool tagatud, kinnijäämise ohtu ei ole. Väiksemad kõrvalteed vajavad võib-olla järelhooldust, ristmikud lahti lükkamist, bussipeatused puhastamist, sildade piirde puhastamist. Aga sõidetavus meie teedel on tagatud, aga ohutus väga oluline teema jätkuvalt," rääkis transpordiameti juht.

"Üks omapära on, et lund ei ole võimalik õhust kinni püüda – kui ta tuiskab ja sajab, siis teda kinni püüda ei ole võimalik. Kui ta maha sajab, siis saab teda sahata. Ja soolata saab [teid] alles siis, kui ei ole ka tuult. Seetõttu sai soolatama hakata seal, kus tuul oli vaibunud. Nii kaua lihtsalt sahati teid, et läbitavus oleks tagatud," selgitas Sauk esmaspäeval tehtud töid.

Ta tunnustas ka hoolduspartnereid ja kinnitas, et Eestis on olemas piisav tehnika ja inimesed teede korrashoiuks. "Aga me võib-olla oleme liiklejad ära hellitanud, tahetakse ka talvel sõita väga kiiresti," lisas Sauk. "Ootused on väga kõrged, aga me olemegi põhjamaa ja siin sajab lund. Kõigile 16 5000 kilomeetrile riigiteedele meie hooldustehnika ei jõua kuidagi."

Tema sõnul võib ilm muutuda hetkedega ja täpsemateks prognoosideks oleks vaja juurde ka ilmajaamu, mis aitaks kiiremini reageerida.

"Võib-olla võiks ka meeskondade mehitatus olla parem, aga ma ei ütles, et see täna suur probleem on. Meeste ülekoormus sellistel tipphetkedel võib olla teema, aga üldjoontes ma väidan, et me saame väga hästi hakkama meie riigiteedel ka talvise hooldusega," kinnitas transpordiameti juht.

Pealinnas on liiklusolud keerulised

Tallinnas, kuhu valdav osa suurest lumesajust tuli maha esmaspäeva õhtul, on põhitrassid läbitavad ja enamasti vähese lumega, kuid väikesed tänavad, ka kesklinnas on umbes ja sinna võib vähem võimekama sõidukiga kinni jääda. Nii ongi mitmetel tänavatel juhtunud.

Kehvas seisus on ka paljud kõnniteed ning ka ülekäigurajad, mille ette on sahk lükanud kõrge valli.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: