X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 323. päev: Kiievi sõnul jätkab Ukraina Soledari kaitsmist

{{1673495760000 | amCalendar}}
Ukraina Grad mitmikraketiheitja Vene vägede positsioonide pihta tulistamas
Ukraina Grad mitmikraketiheitja Vene vägede positsioonide pihta tulistamas Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Libkos

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeva õhtul, et Soledaris käivad endiselt ägedad lahingud. Donetski oblasti juht Pavlo Kõrõlenko kinnitas samuti, et Venemaa väed pole Soledari vallutanud. Kõrõlenko sõnul on 80 protsenti linnast täielikult hävitatud.

Oluline 12. jaanuaril kell 21.52:

- Ukraina rahukonverents toimub 24. veebruaril New Yorgis ÜRO peakontoris;

- Ukraina 46. õhudessantbrigaad teatas edukast vastupealetungist Soledaris;

- Vene sõduriemade komitee: Vene sõdurid ei saa Ukrainas korralikku meditsiinilist abi;

- Zelenski: Poola eeskuju võib ka teisi riike panna tanke andma;

- Lambrecht: Marderid saabuvad Ukrainasse esimese kvartali lõpuks; Leopardite osas pole veel otsust;

- Kiiev: Ukraina väed jätkavad Soledari kaitsmist;

- Danilov: järgmised kaks-kolm sõjakuud saavad olema otsustavad;

- Kindral Gromov: Venemaa tahab jõuda Donetski oblasti piirideni, et hakata seejärel vallutama Zaporižžja oblastit;

- ISW: Gerassimovi määramine Ukraina vägede komandöriks viitab sellele, et Venemaa plaanib suurt pealetungi;

- Kiiev: Ukraina õhutõrje tulistas alla Vene Su-25 hävituslennuki ja Orlan-10 drooni;

- Kiiev: Ukraina likvideeris ühe löögiga umbes 100 Venemaa sõdurit;

- Haidai: Venemaa on Luhanski suunas kokku kogunud umbes 30 000 sõdurit.

Ukraina rahukonverents toimub 24. veebruaril New Yorgis ÜRO peakontoris

Ukraina suursaadik Türgis Vasõl Bodnar teatas, et Ukraina algatatud rahuettepaneku konverents toimub 24. veebruaril ÜRO peakontoris New Yorgi linnas, teatas Türgi uudisteagentuur Anadolu.

Bodnari sõnul on rahu võimalik ainult siis kui Vene väed taanduvad täielikult Ukraina territooriumilt.

Detsembri lõpus teatas meedia, et Ukraina uus laiendatud rahuettepanek, mis täiendab algset kümnest osast koosnevat rahuplaani, on kavas avaldada Venemaa täieulatusliku invasiooni aastapäeval kandis.

Zelenski: Poola eeskuju võib ka teisi riike panna tanke andma

Poola ja Leedu toetus Ukrainale võib tähendada, et teised riigid järgivad nende eeskuju, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski peale seda, kui Poola lubas Ukrainale anda Leopardi tanke.

"Poola ja Leedu võivad alustada strateegilisi samme, mis viivad Leopardi tankide Ukrainale andmiseni. Keegi peab eeskuju üles näitama. See samm võib meid aidata, et ülejäänud riigid astuvad Poola ja Leedu jälgedes," lausus Zelenski.

Ukraina 46. õhudessantbrigaad teatas edukast vastupealetungist Soledaris

Ukraina relvajõudude 46. õhudessantbrigaad teatas, et peale viimaste päevade taandumisi edenesid Ukraina üksused taas vastupealetungist. Brigaadi teatel on nende kontrolli all raudteejaam ja kaevandus. Üksus ootab tuge, vahendas CNN.

Soledaris elas enne Venemaa täieulatuslikku invasiooni ligikaudu 10 000 inimest. Umbes sama palju elanikke on Haapsalu linnal.

Kuigi linn ise ei ole strateegiliselt oluline saaks selle vallutades Vene väed jätkata rünnakuid Bahmuti peale ka põhja poolt. Seni on Vene väed tulutult Bahmuti rünnanud idast.  

Zelenski kinnitas, et Bahmuti ja Soledari kaitsjad saavad kõik vajaliku

Ukraina presidendi Telegrami kontos teatati, et president Volodõmõr Zelenski kohtus Ukraina relvajõudude peastaabiga ning arutelu fookuses olid lahingud Bahmutis ja Soledaris. Zelenski rõhutas kohtumisel, et nendes linnades kaitsel olevad üksused peavad saama koheselt kõik vajaliku, sh laskemoona. Kohtumisel arutati ka Ukraina partnerriikide antud relvastust ja varustust.

Vene sõduriemade komitee: Vene sõdurid ei saa Ukrainas korralikku meditsiinilist abi

Haavatud Vene sõdurid saadetakse Ukrainas rindele tagasi tõsiste vigastuste ja ilma sõjameditsiini komisjonide heakskiiduta, mida Vene seadusandlus nõuab, vahendas The Insider Agentstvot, kes omakorda tsiteeris Vene sõduriemade komitee esinaist Valentina Melnikovat.

Ukraina rahvusliku vastupanu keskus: Vene sõdurid maskeerisid end Kreminnas Ukraina vormi

Vene sõdurid maskeerisid end Kreminna lähistel Luhanski oblastis Ukraina pikselvormi ning püüavad Ukraina relvajõude lavastatud intsidendiga diskrediteerida, hoiatas Ukraina rahvusliku vastupanu keskus.

Venemaa viis 400 mobiliseeritud sõdurit Valgevenest Luhanskisse

Vene vägede liikumisi jälgiv organisatsioon Belaruski Hajun (Беларускі Гаюн) teatas, et Valgevenes väljaõppel olnud ligikaudu 400 Vene mobiliseeritud sõdurit saadeti Luhanskisse.

Ajakirjanik jagas Twitteris pilte Bahmutske hävingust

Ajakirjanik Christiaan Triebert jagas Twitteris Maxari satelliitpilte, milles on näha Bahmutske hävingut lahingute käigus. Bahmutske asub Bahmuti ja Soledari vahel.

Lambrecht: Marderid saabuvad Ukrainasse esimese kvartali lõpuks; Leopardite osas pole veel otsust

Saksa kaitseminister Christine Lambrecht kinnitas neljapäeval, et Berliin tarnib Ukrainale lubatud Marderi lahingumasinad esimese kvartali lõpuks.

Lambrechti sõnul pole Saksa valitsus Leopard 2 tankide Ukrainale andmise osas veel otsust teinud. Kaitseminister kinnitas, et Saksa valitsus ei kavatse ühepoolselt otsustada Kiievi relvaabi üle.

Ukraina on viimastel kuudel palunud Ukrainalt Leopard tanke, kuid Saksa kantsler Olaf Scholz on kinnitanud, et Berliin tegutseb ainult koos liitlastega koordineerides, mis tähendab eelkõige suhtlust Ameerika Ühendriikidega.

Wagneri teatel leidsid nad Ida-Ukrainas nädalavahetusel kadunuks jäänud Briti abitöötaja surnukeha

Ukrainas võitlev Vene palgasõdurite grupeering Wagner teatas, et on leidnud ühe kahest nädalavahetusel kadunuks jäänud Briti abitöötajast, vahendas BBC.

Nädalavahetusel jäid kadunuks Briti kodanikud 48-aastane Andrew Bagshaw ja 28-aastane Chris Parry, keda nähti viimati teel Soledari. Wagner postitas sotsiaalmeediasse pilte kahe mehe dokumentidest.

Vene propaganda on tõendeid esitamata väitnud, et kadunuks jäänud mehed võitlesid Ukraina poolel. BBC teatel aitasid mehed kohalikel inimestel rindejoonest kaugemale evakueerida.

Soledaris käivad ägedad lahingud Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HANDOUT

Donetski venemeelsed võimud: Soledaris on veel Ukraina vastupanu

Vene okupatsiooni all oleva Donetski oblasti võimud teatasid neljapäeval, et Soledaris on osades kohtades veel Ukraina vägede vastupanu. Sama allika kinnitusel on linna lääneosa täielikult Vene vägede kontrolli all.

Soledari lahingute osas on viimastel päevadel palju vastukäivat infot olnud.

Kiiev: Ukraina väed jätkavad Soledari kaitsmist

Ukraina asekaitseminister Hanna Maliar ütles neljapäeval, et Soledaris käivad endiselt ägedad lahingud. Tema sõnul jätkavad Ukraina väed linna pärast võitlemist, vahendas Reuters. 

"Võitlus Soledari suunas on äge. Venelased liiguvad üle oma laipade, kuid me peame vastu," ütles Maliar. 

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeva õhtul, et Soledaris käivad ägedad lahingud. 

"Soledar on peaaegu täielikult hävitatud. Lahingud jätkuvad ja rindejoon püsib," teatas Zelenski. 

Donetski oblasti juht Pavlo Kõrõlenko kinnitas samuti, et Venemaa väed pole Soledari vallutanud. Kõrõlenko sõnul on 80 protsenti linnast täielikult hävitatud. 

"Linnas pole selget rindejoont. Vaenlane üritab kõikjal edasi liikuda, seal on ägedad lahingud," ütles Kõrõlenko. 

Kõrõlenko ütles neljapäeva hommikul, et Soledari on alles jäänud umbes 500 tsiviilisikut, vahendas CNN. 

"Praegu on seal 523 inimest. Enamik allesjäänud inimestest on üle 50-aastased," ütles Kõrõlenko.

Wagneri palgasõdurid väidavad järjepidevalt, et Venemaa on Soledari juba vallutanud. Wagneri juht Jevgeni Prigožin väitis kolmapäeval jälle, et tema väed vallutasid Soledari. Prigožini väitel on terve linn täis Ukraina sõdurite surnukehasid, vahendas Reuters. 

USA kaitseminister Lloyd Austin ütles kolmapäeval, et ei saa kinnitada Moskva väiteid, et Vene väed vallutasid Soledari. 

Danilov: järgmised kaks-kolm sõjakuud saavad olema otsustavad

Ukraina rahvusliku julgeoleku nõukogu sekretär Oleksi Danilov kinnitas, et järgmised kaks-kolm sõjakuud saavad olema otsustavad ning nii Ukraina kui Venemaa valmistuvad selleks, vahendas Ukrainska Pravda.

Kindral Gromov: Venemaa tahab jõuda Donetski oblasti piirideni, et hakata seejärel vallutama Zaporižžja oblastit

Ukraina kaitsejõudude peastaabi operatsioonide osakonna asejuht, brigaadikindral Oleksi Gromov, ütles neljapäeval, et Vene väed püüavad jõuda Donetski oblasti piirini ning seejärel on nende eesmärgiks vallutada Zaporižžja oblasti see osa, mis asub Dnipro vasakkaldal ehk Dnipro jõest ida pool (osa oblasti territooriumist on teisel pool jõge).

Gromov kinnitas, et kuna Venemaa tahab suurendada oma relvajõudude ametlikku suurust ja luua lisaks veel 20 diviisi, siis on näha Venemaa valmistumist pikaajaliseks konfliktiks suures ulatuses.

Gromovi hinnangul on Venemaa eesmärgiks jätkuvalt kogu Ukraina territooriumi hõivamine ja Ukraina riikluse hävitamine, vahendas Ukrainska Pravda relvajõudude briifi.

ISW: Gerassimovi määramine Ukraina vägede komandöriks viitab sellele, et Venemaa plaanib suurt pealetungi

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu nimetas kolmapäeval Ukrainas sõdivate vägede uueks ülemjuhatajaks Valeri Gerassimovi. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul täidab Gerassimovi ametisse määramine Moskva jaoks kahte eesmärki. Venemaa kaitseministeerium tahab riigis oma mõjuvõimu tugevdada, kuna Wagneri juht Jevgeni Prigožin ja blogijad kritiseerivad üha rohkem Venemaa sõjalist juhtkonda. 

Venemaa tahab samuti parandada oma vägede juhtimist. ISW hinnangul plaanib Venemaa uut pealetungi. ISW hinnangul võib Venemaa oma järgmise pealetungi korraldada Luhanski oblastis. 

Kiiev: Ukraina likvideeris ühe löögiga umbes 100 Venemaa sõdurit

Ukraina relvajõudude peastaap teatas neljapäeval, et riigi väed likvideerisid Soledari piirkonnas ühe rünnaku käigus üle 100 Vene sõduri, vahendas The Kyiv Independent. 

Kiiev: Ukraina õhutõrje tulistas alla Vene Su-25 hävituslennuki ja Orlan-10 drooni

Ukraina õhuvägi teatas, et neljapäeva hommikul tulistas Ukraina õhutõrje alla ühe Vene Su-25 hävituslennuki ja ühe Orlan-10 drooni.

Londoni teatel tegutsevad Pihkva dessantdiviisi sõdurid nüüd Kreminna ümbruses

Alates 2023. aasta jaanuari algusest on Venemaa peaaegu kindlasti saatnud 76. ründedessantvägede diviisi kuuluvad sõdurid Kreminna lähedale, et tugevdada seal rindejoont, teatas Suurbritannia kaitseministeerium. 

Venemaa relvajõud on koondanud Ukrainasse üksuseid kõikjalt Venemaalt, sealhulgas Lääne sõjaväeringkonnast Eesti ja Soome piiri tagant. Muuhulgas rakendab Moskva sõjategevuses Pihkvas asuva 76. ründedessantvägede diviisi allüksuseid. 

Haidai: Venemaa on Luhanski suunas kokku kogunud umbes 30 000 sõdurit

"Mis puudutab meie Luhanski suuna isikkoosseisu, siis neid on seal umbes 30 000. Venelased ei vii sinna mitte ainult mobiliseerituid ja süüdimõistetud vange, vaid ka okupante, kes sõlmisid juba varem Wagneriga lepingu," ütles Luhanski piirkonna juht Serhi Haidai.

Vene kohus mõistis ülemuste vastu mässanud mobiliseeritud võitleja pikaks ajaks vangi

Venemaa kohus mõistis mobiliseeritud võitleja viieks ja pooleks aastaks vangi, kuna ta läks ülemustega kehvade väljaõppetingimuste tõttu riidu. 13. novembril filmitud videolõigus on näha, kuidas mobiliseeritud sõjaväelane Aleksandr Leškov karjub roppusi ja tõukab oma ülemust, vahendas The Guardian.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 430 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 113 990 (võrdlus eelmise päevaga + 430);

- tankid 3094 (+0);

- jalaväe lahingumasinad 6159 (+0);

- lennukid 285 (+0);

- kopterid 276 (+1);

- suurtükisüsteemid 2082 (+4);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 437 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 218 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1865 (+3);

- tiibraketid 723 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4826 (+0);

- laevad / paadid 17 (+0);

- eritehnika 184 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: ISW/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/ The Guardian/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: