Juudi kogukond peatas Purga otsuse tõttu liikmesuse rahvusvähemuste kojas

Eesti Juudi Kogukonna nõukogu otsustas peatada liikmesuse Rahvusvähemuste Kultuurinõukojas, et avaldada protesti kultuuriminister Heidy Purga (Reformierakond) otsusele kinnitada Integratsiooni Sihtasutuse nõukogu liikmeks Ruuben Kaalep (EKRE), kelle vaateid peab juudi kogukond antisemiitlikeks.
Eesti Juudi Kogukond on olnud Rahvusvähemuste Kultuurinõukoja liige selle üksuse moodustamisest alates aastast 2008.
"Peame aga suure kahetsusega märkima, et endise riigikogu liikme, kelle põlastav suhtumine juutidesse ei ole saladus, teistkordne määramine Integratsiooni Sihtasutuse nõukogu liikmeks, on meie jaoks vastuvõetamatu," teatas Eesti Juudi Kogukonna juhatuse esimees Alla Jakobson kultuuriministrile saadetud kirjas.
Jakobson osundab arvamuse kujundamisel sealhulgas Eesti Ekspressis 4. aprillil 2019 avaldatud ajakirjanduslikule uurimisele "Kõik on üks suur juhus! Ehk kuidas Ruuben Kaalep jätkab antisemitismi õigustamist".
"Kahjuks otsustasite kinnitada teda uuesti Integratsiooni Sihtasutuse nõukogu liikmeks, arvestamata Eesti Juudi Kogukonna nõukogu poolt varem avaldatud protesti, seoses antud isiku avalike antisemiitlike vaadetega, mis ei sobi Integratsiooni Sihtasutuse eesmärkidega. Seoses eeltooduga otsustas Eesti Juudi Kogukonna nõukogu peatada Eesti Juudi Kogukonna liikmesuse Rahvusvähemuste Kultuurinõukojas," teatas Jakobson.

Kultuuriminister Heidy Purga kommenteeris ETV "Esimeses stuudios" juudi kogukonna otsust ja ütles, et tal ei olnud ministrina mitte mingit õiguslikku alust Kaalepit mitte nimetada.
"Loomulikult ma saan aru, et tegemist on provokatsiooniga, see teistkordne nimetamine just ennekõike. Ja ma loodan, et need kunagised väljaütlemised, mis on tõesti juudi rahvast solvanud - ja see on andestamatu -, et need jäävad minevikku," rääkis Purga.
Ta selgitas, et Integratsiooni Sihtasutuse nõukogus on 12 liiget ja igaühel on üks hääl.
"Ma loodan, et nende koostöö sujub, aga selle avalduse valguses ma kinnitan, et olen ministrina juudi kogukonna poole peal. Aga meil on Eestis parlamentaarne riik ja kui riigikokku on valitud rahva esindajad EKRE fraktsioonina, siis on neil õigus oma inimene nimetada sellesse nõukogusse. See võib meile mitte meeldida või meeldida, sisulisi hinnanguid tuleb küsida selle erakonna käest. Ministrina ei olnud mul mitte mingisugust teist võimalust."
Hartman kinnitas ja tühistas kinnitamise
Purga kutsus 2. juunil allkirjastatud käskkirjaga Integratsiooni Sihtasutuse nõukogust tagasi Andero Adamsoni ja Vadim Belobrovtsevi ning määras nõukogu liikmeteks kolmeaastaseks tähtajaga Henry Kattago, Andrus Tamme, Aleksei Jašini ja Ruuben Kaalepi.
Tänavu 5. jaanuaril otsustas eelmine kultuuriminister Piret Hartman (SDE) teha vangerdusi Integratsiooni Sihtasutuse nõukogus. Hartman kutsus sihtasutuse nõukogust tagasi Heidi Uustalu ja Andrus Tamme ning määras uuteks liikmeteks kolmeaastase tähtajaga Georg Männiku, Henri Kaselo ja Ruuben Kaalepi.

Kaalepi nimetamine nõukogusse tekitas poleemika, kui Eesti Juudi Kogukonna nõukogu avaldas pöördumises kultuuriministrile muret Kaalepi nõukogusse nimetamise pärast, põhjendades seda poliitiku antisemiitlike vaadetega.
Mõned päevad hiljem otsustas kultuuriminister Hartman kutsuda Integratsiooni Sihtasutuse nõukogust tagasi sinna äsja määratud Kaalepi, kuna ministri sõnul ei saa riigi asutatud nõukogudesse kuuluda riigikokku valitud poliitikud.
Hartman palus EKRE-l nimetada nõukogusse uus liige, kes ei kuulu parlamenti.
EKRE seda aga ei teinud ning Kaalep ise märkis omakorda, et kultuuriminister oli ka 5. jaanuaril teda nõukogu liikmeks kinnitades teadlik Kaalepi tööst parlamendiliikmena. "Võimude lahusus ei tulnud kusagil probleemiks, kuni ministrile kirjutas Eesti Juudi Kogukonna esindaja Alla Jakobson, kes nõudis minu eemaldamist nõukogust," kirjutas Kaalep sotsiaalmeedias.
Ruuben Kaalep viimatistel riigikogu valimistel ei kandideerinud ning seega kadus formaalne takistus, millele Hartman viitas teda tagasi kutsudes.
Mis on Rahvusvähemuste Kultuurinõukoda?
Rahvusvähemuste Kultuurinõukoda on alates 2008. aastast kultuuriministeeriumi juures tegutsev nõuandev organ, mille eesmärk on esitada ettepanekuid Eesti rahvusvähemuste kultuurielu ja -tegevuse edendamiseks, aidata kaasa rahvusvähemuste kultuurielu ja -tegevuse edendamisele vastavalt Eesti õigusaktidele.
Integratsiooni Sihtasutuse nõukogu (kinnitatud 2. juunil 2023):
Eda Silberg – nõukogu esimees, kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler
Priidu Ristkok – nõukogu aseesimees, rahandusministeeriumi regionaalarengu osakonna juhataja
Aleksei Jašin – Eesti 200 esindaja
Andrus Tamm – Keskerakonna esindaja
Birute Klaas-Lang – Tartu Ülikooli eesti keele võõrkeelena professor
Georg Männik – Isamaa esindaja
Henri Kaselo – Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindaja
Henry Kattago – Haridus- ja teadusministeeriumi esindaja
Mari-Liis Jakobson – Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent
Maris Toomel – Jõhvi Vallavanem, Reformierakonna esindaja
Ruuben Kaalep – EKRE esindaja
Tarmo Miilits – siseministeeriumi kantsler
Toimetaja: Urmet Kook