Norstati küsitlus näitab Eesti 200 toetuse jätkuvat langust
Eesti 200 toetus kukkus eelmise nädalaga võrreldes veel pea kümnendiku ning on nüüd 7,7 protsenti, selgub Norstati viimase nelja nädala küsitlusest. Edetabelit juhib jätkuvalt Reformierakond, mille toetus on nädalaga siiski poole protsendipunkti võrra langenud.
Reformierakonda toetas 26,8 protsenti (eelmisel korral 27,4), suuruselt teise toetusega oli Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 23,5 protsendiga (eelmises küsitluses 23,0) ning kolmas oli Keskerakond 16,2 protsendiga (eelmisel nädala 15,6 protsenti), selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös iganädalaselt korraldatava küsitluse viimase nelja nädala koondandmetest.
Esikolmikule järgnesid Isamaa 10,5 protsendiga (eelmises küsitluses sama tulemus), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 9,9 protsendiga (eelmine kord 9,8) ja Eesti 200, mida toetas 7,7 protsenti vastanutest (eelmine kord 8,3 protsenti).
Parlamendiväliseid erakondi Parempoolsed toetas 2,4 protsenti (eelmises küsitluses 2,5) ja Eestimaa Rohelisi 1,6 (eelmises küsitluses 1,7) protsenti vastanutest.
Uuringu periood hõlmas nelja nädalat alates 6. juunist kuni 10. juulini, milles Norstat küsitleb tavapäraselt tuhandet Eesti kodanikku ehk kokku osales uuringus 4000 inimest.
Viimase nädala näitajad eraldi
Võrreldes viimase nädala (4.-10. juuli) uuringu tulemusi eelneva nädalaga (26.-30. juuni), on järsult kukkunud Reformierakonna toetus (vastavalt 29,3 ja 25,7 protsenti) ja kasvanud Keskerakonna (16,1 ja 17,7 protsenti) toetus.
Eelneva nädalaga võrreldes oli Eesti 200 toetus viimases küsitluses küll suurem – vastavalt 5,9 ja 7,3 protsenti, kuid see siiski madalam kui nelja nädala keskmine.
Uuringufirma Norstat küsitleb MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel iganädalaselt inimeste erakondlikku eelistust. Küsitlustele vastab nädala jooksul vähemalt tuhat 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostatakse küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel. Tulemuste esitamisel keskendutakse viimase nelja nädala koondtulemustele. Kombineeritud reitingu puhul kujuneb valimiks 4000 ning sellisel juhul ei ületa maksimaalne statistiline viga 1,55 protsenti. Iganädalaste tulemuste puhul, kus valimiks on 1000, ei ületa maksimaalne viga 3,1 protsenti.
Toimetaja: Mait Ots