X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA ja Ühendkuningriik tabasid mitmeid huthide sihtmärke Jeemenis

Suurbritannia kuningliku õhuväe lennuk Typhoon tõusmas õhku Akrotiri sõjaväebaasilt Küprosel.
Suurbritannia kuningliku õhuväe lennuk Typhoon tõusmas õhku Akrotiri sõjaväebaasilt Küprosel. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/UK MOD

USA president Joe Biden ütles neljapäeval, et Ühendriikide ja Suurbritannia väed sooritasid pärast Punasel merel toimunud rünnakuid laevanduse vastu edukalt õhulööke huthide sihtmärkide vastu Jeemenis.

Biden kinnitas avalduses, et löögid Iraani toetatud rühmituse pihta tehti Austraalia, Bahreini, Kanada ja Hollandi toetusel.

"Täna andsid USA sõjaväelased minu juhtimisel koos Ühendkuningriigiga ning Austraalia, Bahreini, Kanada ja Hollandi toetusel edukalt rünnakuid mitmete Jeemenis asuvate sihtmärkide vastu, mida kasutasid huthi mässulised, kes ohustavad laevandusvabadust ühel maailma kõige olulisemal veeteel," rääkis Biden.

USA president toonitas, et ei kõhkle vajadusel edasiste meetmete rakendamisest. USA riigipea nimetas õhulööke otseseks vastuseks huthide enneolematutele rünnakutele.

"Sealhulgas esimest korda ajaloos laevavastaste ballistiliste rakettide kasutamisele," märkis Biden.

"Need rünnakud on ohustanud USA töötajaid, tsiviilmereväelasi ja meie partnereid. Seadnud ohtu kaubanduse ja meresõiduvabaduse," jätkas USA riigipea.

"USA ja meie liitlased ei kavatse sallida rünnakuid meie personali vastu ega luba vaenulikel jõududel ohustada laevandusvabadust," toonitas Biden.

Jeemenis tabasid reede varahommikul mässuliste kontrolli all olevaid linnu tugevad õhurünnakud, teatasid huthide ametlik meedia ja uudisteagentuuri AFP kohapeal viibivad ajakirjanikud.

Muu hulgas oli kuulda plahvatusi pealinnas Sanaas ja Hodeida sadamalinnas.

"Tegemist on Ameerika agressiooniga Suurbritannia osalusel," kirjutas huthide ametlik meedia.

USA ja liitlased teatasid neljapäeval pärast õhulööke huthide sihtmärkidele Jeemenis, et nende eesmärk on jätkuvalt tähtsate Punase mere laevateede stabiliseerimine.

"Meie eesmärk on jätkuvalt pingete maandamine ja stabiilsuse taastamine Punasel merel, kuid meie sõnum olgu selge – me ei kõhkle kaitsmaks elusid ja kauba vaba liikumist ühel maailma kõige kriitilisemal veeteel," seisis Austraalia, Bahreini, Kanada, Taani, Saksamaa, Hollandi, Uus-Meremaa, Lõuna-Korea, Ühendkuningriigi ja Ühendriikide valitsuste ühisavalduses.

Uudisteagentuuri AP teatel pommitasid USA ja Suurbritannia relvajõud vähemalt kümmekonda sihtmärki, mida kasutasid Iraani toetatud huthi mässulised. AP USA ametlike allikate sõnul kasutati rünnakutes muu hulgas hävitajaid ja rakette Tomahawk.

AP allikate sõnul on sõjaliste sihtmärkide nimekirjas teiste seas ka õhutõrjesüsteemid ja relvalaod.

Briti peaministri Rishi Sunaki sõnul olid rünnakud vajalikud.

"Hoolimata rahvusvahelise üldsuse korduvatest hoiatustest on huthid jätkanud rünnakuid Punasel merel," märkis Sunak, kes rõhutas, et rünnakute alla langesid sel nädalal ka Suurbritannia ja Ameerika sõjalaevad.

"Seda ei saa lubada. Suurbritannia kaitseb alati navigeerimisvabadust ja vabakaubandust. Seetõttu rakendasime enesekaitseks piiratud, vajalikke ja proportsionaalseid meetmeid," ütles peaminister.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/AP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: