Tallinna volikogu hakkab pühapäeval uut linnapead valima
Tallinna volikogu hakkab pühapäeval uut linnapead valima, selgub volikogu pressiteenistuse kolmapäeva hommikul avaldatud teatest. Samas uue koalitsiooni loomise läbirääkimised alles käivad ja Isamaa esindajad tunnistasid, et kokkulepet veel ei ole ja teade volikogu kokkukutsumisest tuli neile üllatusena.
Tallinna linnavolikogu koguneb erakorralisele istungile sel pühapäeval, 14. aprillil algusega kell 10 Vana-Viru 12 III korruse istungite saalis, seisab pressiteates.
Linnavolikogu istungi päevakorras on Tallinna linnapea valimine, linnavalitsuse liikmete arvu ja struktuuri kinnitamine, linnavalitsuse liikmete kinnitamine ja vabastamine ning umbusalduse avaldamine linnavolikogu aseesimehele Marek Jürgensonile.
Volikogu pressiesindaja Raigo Jahu, kes on sotsiaaldemokraadist volikogu esimehe Maris Silla erakonnakaaslane, ütles kolmapäeval ERR-ile, et koalitsioonilepingu viimane versioon ei ole veel päris valmis, kuid teisipäeval jõudsid koalitsioonikõneluste pidajad siiski selleni, et otsustati volikogu kokku kutsuda, et saaks linnavalitsuse ära valida.
Jahu lisas, et koalitsioonilepingu peavad veel heaks kiitma ka koalitsioonierakondade otsustuskogud, aga enne pühapäevast volikogu istungit peaks siiski toimuma ka koalitsioonilepingu allkirjastamine ja avalikustamine.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu teatas kolmapäeva hommikul, et volikogu istungi kokkukutsumise osas volikogu esimehe poolt Tallinna võimupöördes koalitsiooni moodustavate parteide kokkulepet ei olnud.
"Rida põhimõttelisi küsimusi on arutelus lahti nii sisu kui sõnastuse osas," märkis Reinsalu. "Tavapärane on, et istung kutsutakse kokku, kui on lõplik kokkulepe olemas. Seda hetkel ei ole."
"Sotsiaaldemokraadid panid endale peale ajasurve," jätkas Reinsalu volikogu kokkukutsumist kommenteerides. "Isamaa on sellest ajasurvest vaba."
Kui allesjäänud aja jooksul läbirääkimistel ei ole leitud sisulisi lahendusi, tuleb leida volikogu tegemiseks uus aeg, lisas Reinsalu.
Tallinna uus linnavalitsus tuleb ametisse määrata seoses senisele linnapeale, Keskerakonna esimehele Mihhail Kõlvartile umbusalduse avaldamisega 26. märtsil ning Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) koalitsiooni lagunemisega
Uue koalitsiooni moodustavad Reformierakond, SDE, Eesti 200 ja Isamaa, mis on siiani pidanud läbirääkimisi uue võimuleppe sõlmimise üle. Praegu täidab linnapea ametikohuseid senine abilinnapea, sotsiaaldemokraat Madle Lippus, uue võimaliku linnapeana on kõige rohkem mainitud SDE esindajat Jevgeni Ossinovski nime.
Pere: sotsid on nõus Isamaa nõudmist arutama
Reformierakonna läbirääkimisdelegatsiooni juht Pärtel-Peeter Pere ütles kolmapäeval "Vikerhommikus", et teisipäeva hilisõhtul jõudsid neli erakonda ühisele arusaamale (volikogu istungi kokku kutsumiseks – toim.), kuna 80-90 protsenti kokkuleppest on juba koos ja pühapäevane aeg sobib kõigile osapooltele.
"Mul on väga hea meel, et saame pühapäeval koguneda ja päevakorras on uue linnavalitsuse hääletamine," ütles ta ning lisas, et ei taha oodata järgmise neljapäevani, kui peaks olema volikogu korraline istung.
Küsimusele, kuidas peaks sellesse otsusesse suhtuma Isamaa ja selle esimees Urmas Reinsalu, kes nõuavad koalitsioonilepingu sõlmimise eest linnas vastutasuks Vene ja valgevene kodanikelt hääleõiguse äravõtmise otsust riigikogu tasandil, vastas Pere: "Ma ei oska seda öelda, kas ta loobub sellest riiklikust küsimusest siin kohaliku valla, Tallinna linna, võimuleppes. Aga mis ma saan öelda, et sotsiaaldemokraatide fraktsioon on nõus arutama Isamaa ettepanekut, et me mingisuguse lause, sätte võimuleppesse paneme."
Pere viitas ka sellele, et sama teema oli teisipäeval arutusel riigikogus, mille pädevuses see teema on, ning Reformierakonna fraktsiooni juht Erkki Keldo tõdes, et see teema oluline ja vaja arutada. Aga Keldo ütles ka, et see absurdne, et sellist küsimust tuleb arutada kohaliku võimuleppe sõlmimisel arutame, lisas Pere. "Meie fraktsiooni juht ütles, et see ei kuulu linna, vaid riigikokku. Aga kui me sellest üle ei saa, kui vaja, siis sain aru, et sotsiaaldemokraadid on valmis seda arutama, sain mina aru," lisas ta.
Kase: lahtisi küsimusi on veel palju
Erakonna Isamaa Tallinna volikogu fraktsiooni juht Karl Sander Kase ütles kolmapäeval Raadio2 hommikuprogrammis, et kokkulepet nelja erakonna vahel veel ei ole ning kui pühapäevaks üksmeelele ei jõuta, ei saa uut linnavalitsust ja linnapead valida.
Kase tunnistas, et lõplikku kokkulepet (koalitsioonilepingu ega linnapea suhtes – toim.) ei ole ja "on palju sisulisi küsimusi" (veel lahti - toim.).
Isamaa esindaja rääkis, et teisipäeva hilisõhtul said linnavolikogu liikmed volikogu erakorralise istungi kokku kutsumise teate, aga tema sõnul saatis sotsiaaldemokraadist volikogu esimees selle kutse välja enne, kui kokkulepe on sõlmitud. "Sotsid panid endale ajasurve peale ja nüüd on meil mõned päevad aega, et kokkuleppele jõuda," tõdes Kase.
Tema sõnul on Reformierakond väitnud, et 90 protsenti kokkuleppest on koos. "Aga kui me eile teksti üle käisime, siis ma julgeks väita, et umbes kolmandik tekstist vajab veel üle käimist ja kõige olulisem küsimus on kolmandate riikide, ennekõike siis Vene kodanike valimisõigus kohalikul tasandil. Seal ei ole kokkulepet veel," rääkis Isamaa fraktsiooni esimees.
Samas ei välista ajasurve kokkuleppele jõudmist, lisas Kase. "Lihtsalt kui selleks ajaks kokkulepet ei ole, siis me uut linnavalitsust ja linnapead valida ei saa, siis tuleb istung edasi lükata," tõdes ta, kuid rõhutas samas, et Isamaa on konstruktiivne ja punaseid jooni ei tõmba.
Kase viitas ka korduvalt praeguse valitsuskoalitsiooni, mille on moodustanud Reformierakond, SDE ja Eesti 200, koalitsioonileppele, milles tema sõnul sees ka Vene ja Valgevene kodanikelt kohalikel valimistel hääleõiguse äravõtmise lubadus. "Kuna see on kirjas ka praeguse valitsuskoalitsiooni leppes, siis me ainult tahame, et nad täidaksid oma kokkulepet," rõhutas ta.
Koalitsioonileppes seisab: "Töötame koostöös riigiõiguse ekspertidega välja õigusliku raamistiku Vene Föderatsiooni ja Valgevene kodanike valimisõiguse peatamiseks kohalike omavalitsuste valimistel ilma põhiseadust muutmata."
Kuna Reformierakonna fraktsiooni juht Tallinna volikogus Pärtel-Peeter Pere ütles, et sotsiaaldemokraadid peavad nüüd oma lahenduse teemale välja pakkuma, ütles ka Kase, et ootab sellekohast sõnastust. "Kuna Reformierakond ja Eesti 200 on vähemalt sõnades Isamaa ettepanekuid toetanud, siis me tahamegi näha nüüd, millised on sotsiaaldemokraatide lahendused sellele olukorrale. Punaseid jooni ei maksa tõmmata," ütles ta.
Kase juhtis ka tähelepanu sellele, et sotsiaaldemokraatide hulgas pole küsimuses üksmeelt, kuna terviseminister Riina Sikkut on öelnud, et toetab isiklikult Vene ja Valgevene kodanikelt hääleõiguse võtmist, aga erakond ei toeta ning samas SDE esimees Lauri Läänemets esines teisipäeval selles küsimuses väga teravalt vastupidise seisukohaga.
Kase ütles ka viitega praegusele valitsuskoalitsioonile, et viimastel aastatel "on olnud palju murtud lubadusi" ning seetõttu ei tohi taas üht paberil antud lubadust murda ja tuleb näidata tegusid.
Toimetaja: Mait Ots