Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: meedia kahtlustab, et Mugabe jäi keset pressikonverentsi tukkuma

Robert Mugabe ja Shinzo Abe 28. märtsil Tokyos
Robert Mugabe ja Shinzo Abe 28. märtsil Tokyos Autor/allikas: Kimimasa Mayama/Reuters/Scanpix

Zimbabwe kauaaegne president Robert Mugabe oli eelmisel nädalal visiidil Jaapanis. Paraku polnud Tokyo poolt arenguabiks antav rahasumma ainus teema, millest rahvusvaheline ajakirjandus seoses selle visiidiga kirjutas - nimelt tekkis paljudel ajakirjanikel kahtlus, et 92-aastane riigipea jäi keset pressikonverentsi tukkuma.

Lääneriikides teravat kriitikat pälvinud Mugabel on mitmete Aasia riikidega head suhted. Peamiseks põhjuseks on see, et Hiina Rahvavabariik ja Jaapan üritavad üksteise võidu kasvatada oma majanduslikku mõju Aafrika riikides. Jaapani esindajad on varem avaldanud arvamust, et Mugabega koostööd tehes õnnestub Zimbabwes erinevaid reforme edendada, vahendasid Yle, Lenta ja Reuters.

Pressikonverentsil teatas Jaapani peaminister Shinzo Abe muuhulgas, et Tokyo toetab Zimbabwe arengut umbes 4,7 miljoni euroga. Samal ajal aga tundus, et eakal Aafrika riigipeal oli raskusi ärkvel püsimisega.

Mugabe on olnud presidendiametis alates 1987. aastast ning alles hiljuti teatas ta, et kavatseb kandideerida ka 2018. aastal toimuvatel presidendivalimistel.

Lääneriigid, opositsioon ning inimõigusorganisatsioonid on teda süüdistanud tõsistes inimõiguste rikkumistes. Samuti on tema valitsusajal riigi majanduslik olukord olnud korduvalt väga kriitilises seisus.

Kriitikute arvates iseloomustab Mugabe kõrgest vanusest tulenevaid probleeme ka juhtum eelmise aasta septembrist, kui ta luges parlamendi ees ette kõne, mille ta oli rahvasaadikutele juba eelmisel kuul pidanud. Valitsuspartei Zanu-PF liikmed aga täitsid oma kohust kõigest hoolimata ning plaksutasid innukalt igal kokku lepitud hetkel.

Samuti on spekuleeritud, et viimasel ajal omab riigis tegelikku võimu hoopis presidendi abikaasa Grace Mugabe.

Naljad Mugabe üle võivad Zimbabwes kaasa tuua ka vanglakaristuse. Äsjase pressikonverentsi asjus said aga mitmed Aafrika väljaanded Zimbabwe valitsuselt hoiatuse, et väidetavat tukkumajäämist ei maksa uudistes kajastada. Valitsuse pressiesindaja sõnul Mugabe vaid noogutas Abe sõnavõttu kuulates. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: