Kohus karistas Soome parlamendisaadikut vaenule õhutamise eest trahviga

{{1483531474000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Teuvo Hakkarainen (paremal) kohtus vaenuõhutamist puudutava protsessi ajal. Autor/allikas: Antti Seppälä/YLE

Kohus karistas Soome Põlissoomlaste erakonna ridadesse kuuluvat parlamendisaadikut Teuvo Hakkarainenit rahvusrühma vastu vaenu õhutamise eest 1160 euro suuruse rahatrahviga.

Hakkarainen sarjas septembris Facebookis moslemeid, vahendasid BNS ja Yle.

Muuhulgas kirjutas ta: "Kõik moslemid pole terroristid, kuid kõik terroristid on moslemid."

Kohus rõhutas, et sõnavabadusse ei tohi sekkuda rohkem kui hädavajalik, kuid paraku sisaldas Hakkaraineni postitus islamiusuliste vastu suunatud vaenu ja laimu. Lisaks sisaldas kirjutis ka ähvardust, sest positutses nõuti kõigi islamiususliste riigist välja saatmist.

Hakkarainen ei tunnistanud süüd ning kohtus väitis tema kaitse, et Hakkarainen polnud avalduse tegemise hetkel teadlik seadusest, mille alusel teda karistati. Kohus aga märkis, et teadmatus seaduse asjus ei saa olla argument kohtuotsuse langetamise puhul.

Samuti põhjendas poliitiku advokaat postituse sisu sellega, et Hakkarainen oli emotsionaalselt liigutatud Nice'i terrorirünnakust.

Lisaks rahatrahvile määras kohus, et Hakkarainen peab süüdistuse aluseks olnud postituse oma Facebooki seinalt kustutama.

Saadik ütles, et ei kavatse otsust vaidlustada.

Põlissoomlaste parlamendifraktsioon teatas, et Hakkaraineni personaalküsimust ja äsjast kohtuotsust hakatakse arutama veebruari alguses.

Sarnase juhtumi eest on saanud süüdimõistva otsuse ka Põlissoomlaste Tampere piirkonna poliitik Terhi Kiemunki. Tema on otsuse järgmisesse kohtuastmesse edasi kaevanud.

Põlissoomlaste noortekogu endise juhi Sebastian Tynkkyneni vastu omal ajal esitatud analoogne süüdistus - vaenu õhutamine rahvarühma vastu ning usurahu rikkumine - kohtu poolt toetamist aga ei leidnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: