Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sipilä: Halla-aho juhitud Põlissoomlastega valitsuses jätkata ei saa

{{1497251100000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/AFP/Scanpix

Esmaspäeval hakkas lagunema Soomet 2015. aastast juhtinud valitsuskoalitsioon. Keskerakonna juht Juha Sipilä ja Koonderakonna esimees Petteri Orpo nentisid, et Jussi Halla-aho juhitud Põlissoomlastega ühises valitsuses jätkata ei saa. Tõenäoliselt alustatakse uue valitsuskoalitsiooni moodustamist, kuid välistatud pole ka ennetähtaegsed valimised.

Laupäeval toimunud kongressil valiti Põlissoomlaste esimeheks Euroopa Liidu ja immigratsiooni vastu teravalt sõnu võtnud europarlamendi saadik Jussi Halla-aho. Aseesimeesteks said sarnaste seisukohtadega tähelepanu pälvinud ja erakonna radikaalsemasse tiiba kuuluvad Laura Huhtasaari, Teuvo Hakkarainen ja Juho Eerola. Erakonna terav pöördumine senisest parempoolsemaks on Soome avalikkuses pälvinud palju vastukaja ning muutnud küsitavaks ka valitsuskoalitsiooni püsimise.

Halla-aho mõisteti 2012. aastal süüdi vaenu õhutamises rahvusrühma vastu ja usurahu rikkumises (näiteks kasutas ta omal ajal blogis väljendit "Aafrika Sarve inimsaast"). Ka rahvasaadik ja värske aseesimees Hakkarainen on jäänud kohtus süüdi rahvusrühma vastu vaenu õhutamises.

Keskerakonna esimees ning peaminister Juha Sipilä ja Koonderakonna juhist rahandusminister Petteri Orpo kohtusid oma uue kolleegiga esmaspäeva hommikul ning mõlemad on mõista andnud, et kui ühistes väärtustes kokkuleppele ei jõuta, on kavas alustada uue valitsuskoalitsiooni loomist.

Sipilä, Orpo ja Halla-aho kohtumine Naantalis kestis paar tundi.

Natuke aega pärast kohtumise lõppu teatas Sipilä Twitteris, et eeldusi Halla-aho juhitud Põlissoomlastega ühises valitsuses jätkamiseks pole.

"Arutelud on peetud. Meie ühine ettepanek Keskerakonna ja Koonderakonna fraktsioonidele: koostöö jätkamiseks Halla-aho juhitud Põlissoomlastega ei ole," nentis peaminister.

Keskerakonna ja Koonderakonna fraktsioon peavad esmaspäeva õhtul kella 19.30 ajal erakorralised koosolekud. Kell 17 toimub aga valitsuse tulevikku puudutav pressikonverents.

Halla-aho sõnul tulenes koostöö lõpetamine sisserändepoliitikast

Halla-aho teatas omakorda Facebookis, et koostöö lõpetamise põhjuseks oli see, et Sipilä ei olnud nõus senisest rangema immigratsioonipoliitika järgmisega.

"Mul oli hommikul hea ja asjalik arutelu peaminister Sipilä ja minister Oproga valitsuskoostöö teemal. Ma tegin selgeks, et praegune valitsusprogramm ja varjupaigapoliitika rakendusprogramm on Põlissoomlaste jaoks piisavad, kuid me eeldame, et kokku lepitust peetakse täpselt kinni," selgitas ta.

"Peaminister teatas hetk tagasi, et sisserännet puudutavate punktide praegusest täpsem järgimine ei ole võimalik ja et eeldusi valitsuskoostöö jätkumisele ei ole," lisas ta. 

Mitmed Põlissoomlaste poliitikud juhtisid tähelepanu sellele, et Halla-aho isegi ei nõudnud valitsusprogrammi muutmist ning et see saab naljakas olema, kui uute koalitsioonipartnerite nõudmisel seda tehakse.

 

Niinistö loodab, et valitsus moodustatakse võimalikult kiiresti

Soome president Sauli Niinistö avaldas lootust, et uus valitsus moodustatakse võimalikult kiiresti.

"Praegu on see asi Helsingis valitsusparteide ja peaministri otsustada," nentis ta Kultaranta konverentsi raames Ylele antud intervjuus.

Valitsuskoalitsiooni lagunemist riigipea üllatavaks ei pea. "Eks siin on juba eilsest saadik see keenud."

"Demokraatia ja parlamentaarse süsteemi puhul mõnikord on nii, et ka valitsus vahetub. Mingi tõsine kriis see ei ole. Riik jätkab tegutsemist," lausus Niinistö.

Küsimusele, kas ta peab võimalikuks ennetähtaegsete parlamendivalimiste korraldamist, vastas president järgnevalt: "Meie riigi ülesehituse vaim lähtub sellest, et kui valitsus laguneb, siis erakonnad vaatavad kõigepealt, kas olemasoleva parlamendi põhjal saab leida mingi teise koosseisu. Parlamendi lagunemine või laiali saatmine on palju tugevam samm kui lihtsalt valitsuse lagunemine."

Sipilä õhtul: põhjuseks olid erinevad arusaamad väärtustest

Peaminister Sipilä ütles õhtul koos Orpoga korraldatud pressikonverentsil, et valitsuskoalitsiooni lagunemise põhjuseks oli see, et valitsusparteide vahel ei olnud enam piisaval määral ühist arusaama väärtuste suhtes. Seetõttu tekkis ka kahtlus, kas Põlissoomlastega oleks leitud üksmeelt ka kõigi tulevikus ette tulevate väljakutsete asjus.

Sipilä tunnistas, et valitsusprogrammi rakendamise teemal oleks tõenäoliselt õnnestunud praeguse Põlissoomlaste juhtkonnaga kokku leppida.

Võimalikul uuel koalitsioonil oleks väga napp enamus

Probleeme oleks Põlissoomlastega seoses tekkinud ka praktilisematel põhjustel.

Näiteks erakonna esimeheks kandideerides teatas Halla-aho, et võidu korral pole tal kavas ministriks minna, vaid ta jätkab europarlamendis ja juhib erakonda sealt. Halla-aho on põhjendanud seda asjaoluga, et ta ei ole hetkel parlamendiliige ning valitsuse lagunemise korral jääks ta igalt poolt välja. Valitsuspartnerid on aga välistanud võimaluse, et koalitsiooni kuuluva erakonna juht ei ole ise ministrina ametis.

Soome parlamendis on 200 kohta.

Keskerakonnal on 49, Põlissoomlastel 37 ja Koonderakonnal 37 saadikut.

Suurimaks opositsioonierakonnaks on 35 saadikuga sotsiaaldemokraadid (SDP). Neile järgnevad Roheline Liit 15, Vasakliit 12, Soome Rootsi Rahvapartei ja Ahvenamaa esindajad 10 ja Kristlikud Demokraadid viie kohaga.

Praeguse valitsuskoalitsiooni lagunemise korral võiksid Keskerakond ja Koonderakond tõenäoliselt liituda rootslaste ja kristlike demokraatidega, mis annaks neile parlamendis väga napi enamuse ehk 101 kohta.

Mitmed opositsioonipoliitikud on aga öelnud, et olukord nõuab hoopis ennetähtaegsete parlamendivalimiste korraldamist. Sellisel seisukohal on praeguse seisuga rohelised ja Vasakliit.

Kristlikud demokraadid ja soomerootslaste esindajad aga teatasid, et on valmis Keskerakonna ja Koonderakonnaga valitsuskoalitsiooni moodustama siis, kui koostatakse uus valitsusprogramm. Hiljem teatas ka sotsiaaldemokraatide liider Antti Rinne, et tema erakond on valmis valitsust moodustama vaid pärast uusi valimisi. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: