Skandaalne Soome poliitik Hakkarainen astub peagi taas kohtu ette

Teuvo Hakkarainen (paremal) kohtus vaenuõhutamist puudutava protsessi ajal.
Teuvo Hakkarainen (paremal) kohtus vaenuõhutamist puudutava protsessi ajal. Autor/allikas: Antti Seppälä/YLE

Põlissoomlaste parteisse kuuluv parlamendisaadik Teuvo Hakkarainen astub ülejärgmisel nädalal Helsingi esimese astme kohtu ette seoses eelmise aasta detsembris toimunud vahejuhtumiga Soome parlamendihoones, kus ta alkoholijoobes olles naiskolleegi füüsiliselt ründas.

Sündmused 2017. aasta detsembris said alguse, kui Soome parlamendis arutati parajasti alkoholiseaduse muutmist. Istungil osalenud koonderakondlasest rahvasaadik Veera Ruoho läks pausi ajal parlamendi kohvikusse, kus aga purjus Hakkarainen teda kiskuma hakkas.

"Ta haaras mu kaela ümbert jõulise maadlusvõttega. Karjusin talle, et ei tohi, lõpetagu ära. Minu vastas istunud Kari Tolvanen (samuti Koonderakond - Toim.) karjus talle, et lõpetagu ära," meenutas Ruoho.

Ruoho sõnul lasi Hakkarainen temast lahti ainult tänu Tolvaneni sekkumisele.

Hakkarainen andis juba järgmisel päeval Facebookis mõista, et oli eelmisel õhtul saanud hakkama millegagi, mida ta kahetseb. "Eile korraldasid fraktsioonid ja ajakirjanikud traditsioonilise jõulupeo. Käitusin peol sobimatult oma rahvasaadikust kolleegi suhtes," kirjutas ta.

Ruoho siiski rõhutas, et vahejuhtum ei leidnud aset jõulupeol, sest tema oli võtmas osa istungist ning peol ei osalenud. "Tulin istungitesaalist ja läksin sinna ka pärast vahejuhtumit tagasi," märkis ta.

Kui Ruoho juhtumist järgnenud nädala alguses täpsemalt teada andis, tunnistas Hakkarainen Facebookis, et ta tegi Ruohole haiget ja solvas teda. "Ainus lahendus on alkoholist priiks saada. Omal jõul see ei õnnestu, seega otsin selle vastu abi," nentis rahvasaadik.

Juhtum sai palju vastukaja, muuhulgas seetõttu, et see toimus palju kirgi kütnud alkoholiseaduse leevendamise eelnõu arutamise ajal. Samuti tekitas see küsimuse, kas sageli joominguteks muutuvate jõulupidude (Soome tava kohaselt nn pikkujoulu - Toim.) korraldamine tuleks parlamendihoones üldse lõpetada.

Ruoho omakorda esitas juhtumi kohta kuriteoteate ja praeguseks on Hakkarainenile esitatud süüdistus kehalises väärkohtlemises ning seksuaalses ahistamises.

Kuriteokahtluse tõttu loobus Hakkarainen juba eelmise aasta lõpus Põlissoomlaste fraktsiooni aseesimehe kohast ning fraktsioon andis talle tõsise hoiatuse.

Juhtunu tõttu kaotas poliitik nüüd kohtuprotsessi ajaks ka koha oma sünnilinna Viitasaari volikogus, kusjuures linn andis talle kahel korral võimaluse tulla selgitusi jagama, kuid seda Hakkarainen sisuliselt ei teinud. Ta saatis linnale vaid kirja, milles teatas, et tegu olevat poliitilise nõiajahiga, kirjutab Yle.

Rahvasaadik Hakkarainen on varemgi erinevate vastuoluliste etteastetega tähelepanu pälvinud ning juhtiv roll nendes vahejuhtumites on olnud alkoholi kuritarvitamisel. Näiteks 2012. aastal sattus ta Helsingis enda sõnul kogemata kurikuulsa mootorrattaklubi Bandidos ruumidesse. Mis edasi juhtus pole päris selge - poliitiku sõnul oli talle seal pakutud prostituudi teenuseid, millest ta olevat aga keeldunud ning andnud vaid "100 eurot haletsusest"; klubi ruumides viibinud naiste kinnitusel aga olevat Hakkarainen ise raha pakkunud ja seksi soovinud, kuid talle vastati eitavalt. Tollane Põlissoomlaste esimees Timo Soini nentis juhtumit kommenteerides, et Hakkarainen vajab ravi alkoholismi vastu.

Samuti mõistis kohus moslemite ja geikogukonna vastu korduvalt sõna võtnud poliitiku eelmise aasta jaanuaris süüdi vaenuõhutamises ja karistas teda rohkem kui 1000 euro suuruse trahviga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: