Soome kurikuulsal rahvasaadikul tuleb taas õigussüsteemiga rinda pista

Põlissoomlaste rahvasaadik Teuvo Hakkarainen.
Põlissoomlaste rahvasaadik Teuvo Hakkarainen. Autor/allikas: Jarkko Riikonen/Yle

Soome politsei on asunud uurima skandaalsete tegemiste ja väljaütlemistega tuntust kogunud rahvasaadiku Teuvo Hakkaraineni valimisreklaame. Nimelt otsustas politsei eeluurimisega välja selgitada, kas Põlissoomlasi esindava poliitiku valimisreklaamil on rahvusliku vaenu õhutamise tunnuseid. Samal ajal jätkub ka kohtuprotsess seoses vahejuhtumiga, mille käigus purjus Hakkarainen oma naissoost kolleegi - sõltuvalt tõlgendusest - kas kägistas või "karukallistuse" vääriliseks pidas.

Politsei kinnitusel pole keegi hetkel kuriteoteadet Hakkaraineni reklaamide kohta teinud, vaid politsei otsustas laialdase meediakajastuse tõttu juba ise välja selgitada, kas selle teema puhul on alust kahtlustada kuritegu, vahendas Yle.

Esmaspäeval kirjutas Soome meedia Hakkaraineni autole kinnitatud hüüdlausetest. Auto külge olid nimelt teibitud kaks lauset - "Matu, kust tuled?Sinna ka lähed!" ("Matu, mistä tulet? Sinne menet!") ja "Iga varjupaigaturist välja" ("Turvapaikkaturistit ulos joka ukko").

"Matu" on kõnekeelne lühend sõnast "maahantunkeutuja" (eesti keeles "riiki tungija", "sissetungija" - Toim.), mis on sisuliselt halvustav väljend immigrantide ja varjupaigataotlejate kohta.

Hakkarainen ise aga ütles Ylele, et "Matu" tema autol tähendab hoopis "maapiirkonna tulevik" ("maaseudun tulevaisuus"). "Kui keegi on sellest valesti aru saanud, siis minu poolest võib ta seda teha," lausus poliitik.

Helsingi Ülikooli kriminaalõiguse professor Kimmo Nuotio ütles aga kommentaariks, et tema hinnangul üritab Hakkarainen teadlikult ja mänglevalt liikuda seaduslikkuse piiril.

Teise astme kohus karmistas Hakkaraineni karistust seoses naiskolleegi väärkohtlemisega

Helsingi piirkonna kohus otsustas karmistada parlamendihoones toimunud intsidenti puudutavat karistust trahvi tuleb Hakkarainenil nüüd maksta 80 päeva, mitte aga 45 päeva eest, nagu esimese astme kohus otsustas.

Prokurör oleks siiski soovinud karistuse veelgi suuremat karmistamist ehk tema sooviks oli vähemalt kaks kuud tingimusi vabadusekaotust. Prokurör on hetkel veel kaalub, kas kaevata otsus edasi ja anda juhtum kõrgeima kohtu pädevusse.

Kohtuprotsess puudutab 2017. aasta detsembris toimunud vahejuhtumit Soome parlamendihoones, kus Hakkarainen alkoholijoobes olles naiskolleegi füüsiliselt ründas. Soome parlamendis arutati tookord parajasti alkoholiseaduse muutmist. Istungil osalenud koonderakondlasest rahvasaadik Veera Ruoho läks pausi ajal parlamendi kohvikusse, kus aga purjus Hakkarainen teda kiskuma hakkas.

"Ta haaras mu kaela ümbert jõulise maadlusvõttega. Karjusin talle, et ei tohi, lõpetagu ära. Minu vastas istunud Kari Tolvanen (samuti Koonderakond - Toim.) karjus talle, et lõpetagu ära," meenutas Ruoho eelmise aasta lõpus.

Ruoho sõnul lasi Hakkarainen temast lahti ainult tänu Tolvaneni sekkumisele.

Esimese astme kohtuistungil tunnistusi andnud kannatanu nentis, et Hakkaraineni haare oli väga jõuline. Muuhulgas meenutas Ruoho, et pärast seda, kui tänu Tolvanenile olukord lahenes, oli purjus Hakkarainen teatanud: "Saingi Veerale musu anda." ("Sainpas pussattua Veeraa.")

Tolvanen omakorda rääkis tunnistusi andes, et oli koos Ruohoga kohvikus, kui kohale saabus raskes joobes Hakkarainen ja hakkas rääkima "purjus inimese juttu". Rahvasaadiku sõnul haaras Tolvanen oma naiskolleegist kõvasti kinni ja väänas viimase pead tugevalt enda poole, et teda vägisi suudelda.

Hakkarainen ei eitanud, et sündmused toimusid nii, nagu Ruoho ja Tolvanen rääkisid, kuid ta rõhutas, et tema eesmärgiks ei olnud Ruohole haiget teha. Seetõttu leidis ta ka, et kuriteos ta süüdi ei ole. Samuti väitis ta, et ei olnud teadlik Ruoho varasemast kaelavigastusest, mille tõttu tema tegevus kannatanule tavapärasest veelgi rohkem haiget tegi.

Hakkarainen tunnistas, et tal on juhtunu tõttu väga kahju. Tema olevat tahtnud vaid kallistada ja põsele suudelda. "Purjus peaga see lihtsalt ei õnnestunud," märkis ta. Tema advokaat aga nimetas oma kliendi tegevust "karu kallistuseks".

Kuriteokahtluse tõttu loobus Hakkarainen juba 2017. aasta lõpus Põlissoomlaste fraktsiooni aseesimehe kohast ning fraktsioon andis talle tõsise hoiatuse. Põlissoomlaste fraktsioon on pärast äsjast kohtuotsust teatanud, et mingeid uusi karistusi nad oma liikme suhtes ei rakenda.

Hakkarainen on varemgi skandaalide keskmes olnud

Rahvasaadik Hakkarainen on varemgi erinevate vastuoluliste etteastetega tähelepanu pälvinud ning juhtiv roll nendes vahejuhtumites on olnud alkoholi kuritarvitamisel.

Näiteks 2012. aastal sattus ta Helsingis enda sõnul kogemata kurikuulsa mootorrattaklubi Bandidos ruumidesse. Mis edasi juhtus pole päris selge - poliitiku sõnul oli talle seal pakutud prostituudi teenuseid, millest ta olevat aga keeldunud ning andnud vaid "100 eurot haletsusest"; klubi ruumides viibinud naiste kinnitusel aga olevat Hakkarainen ise raha pakkunud ja seksi soovinud, kuid talle vastati eitavalt. Põlissoomlaste tollane esimees Timo Soini nentis juhtumit kommenteerides, et Hakkarainen vajab ravi alkoholismi vastu.

Samuti mõistis kohus moslemite ja geikogukonna vastu korduvalt sõna võtnud poliitiku 2017. aasta aasta jaanuaris süüdi vaenuõhutamises ja karistas teda rohkem kui 1000 euro suuruse trahviga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: