Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prokurör kaebab skandaalsele Soome rahvasaadikule määratud karistuse edasi

Teuvo Hakkarainen (paremal) kohtus vaenuõhutamist puudutava protsessi ajal.
Teuvo Hakkarainen (paremal) kohtus vaenuõhutamist puudutava protsessi ajal. Autor/allikas: Antti Seppälä/YLE

Soome prokurör Eija Velitski kavatseb kaevata edasi Helsingi kohtu poolt rahvasaadik Teuvo Hakkarainenile määratud karistuse. Kui prokuratuur nõudis kehalises väärkohtlemises ja seksuaalses ahistamises süüdi mõistetud parlamendiliikmele 60 päeva pikkust tingimisi vanglakaristust, siis kohus piirdus rahatrahviga.

Prokuröri sõnul on edasikaebamise põhjuseks see, et naiskolleegi rünnanud Hakkarainen kasutas kannatanud suhtes kägistavat võtet, mis oleks halvimal juhul võinu olla eluohtlik ning seetõttu ei saa prokuratuuri hinnangul karistust määrates piirduda ainult rahatrahviga, vahendas Yle.

Helsingi esimese astme kohus mõistis Põlissoomlaste parteisse kuuluvale Hakkarainenile rahatrahvi 45 päevamäära ulatuses. Lisaks peab ta oma kolleegile, koonderakondlasest rahvasaadikule Veera Ruohole maksma valuraha 1400 eurot ja samuti tuleb Hakkarainenil tasuda kohtukulud, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat esmaspäeval.

Hakkarainen on oma süüd kuriteos eitanud, kuigi ta on tunnistajate poolt kirjeldatud sündmuste toimumist tunnistanud.

Kohtuprotsess puudutas eelmise aasta detsembris toimunud vahejuhtumit Soome parlamendihoones, kus Hakkarainen alkoholijoobes olles naiskolleegi füüsiliselt ründas. Soome parlamendis arutati tookord parajasti alkoholiseaduse muutmist. Istungil osalenud koonderakondlasest rahvasaadik Veera Ruoho läks pausi ajal parlamendi kohvikusse, kus aga purjus Hakkarainen teda kiskuma hakkas.

"Ta haaras mu kaela ümbert jõulise maadlusvõttega. Karjusin talle, et ei tohi, lõpetagu ära. Minu vastas istunud Kari Tolvanen (samuti Koonderakond - Toim.) karjus talle, et lõpetagu ära," meenutas Ruoho eelmise aasta lõpus.

Ruoho sõnul lasi Hakkarainen temast lahti ainult tänu Tolvaneni sekkumisele.

Esmaspäeval toimunud kohtuistungil tunnistusi andnud kannatanu nentis, et Hakkaraineni haare oli väga jõuline. Muuhulgas meenutas Ruoho, et pärast seda, kui tänu Tolvanenile olukord lahenes, oli purjus Hakkarainen teatanud: "Saingi Veerale musu anda." ("Sainpas pussattua Veeraa.")

Tolvanen omakorda rääkis tunnistusi andes, et oli koos Ruohoga kohvikus, kui kohale saabus raskes joobes Hakkarainen ja hakkas rääkima "purjus inimese juttu". Rahvasaadiku sõnul haaras Tolvanen oma naiskolleegist kõvasti kinni ja väänas viimase pead tugevalt enda poole, et teda vägisi suudelda.

Hakkarainen ei eitanud, et sündmused toimusid nii, nagu Ruoho ja Tolvanen rääkisid, kuid ta rõhutas, et tema eesmärgiks ei olnud Ruohole haiget teha. Seetõttu leidis ta ka, et kuriteos ta süüdi ei ole. Samuti väitis ta, et ei olnud teadlik Ruoho varasemast kaelavigastusest, mille tõttu tema tegevus kannatanule tavapärasest veelgi rohkem haiget tegi.

Hakkarainen tunnistas, et tal on juhtunu tõttu väga kahju. Tema olevat tahtnud vaid kallistada ja põsele suudelda. "Purjus peaga see lihtsalt ei õnnestunud," märkis ta. Tema advokaat aga nimetas oma kliendi tegevust "karu kallistuseks".

Kohus tegi otsuse kiirelt, vähem kui kahe tunniga. Kehalise väärkohtlemise asjus leidis kohus, et Hakkarainen pidi aru saama, et tema tegevus võib valu tekitada ning et vägisi suudlemine on põhimõtteline seksuaalset enesemääramisõigust rikkuv tegu.

Ruoho ütles pärast kohtuotsust, et teda karistuse määr ei huvita, vaid tema oli huvitatud süüdimõistvast otsusest, millega näidataks, et vägivald ja ahistamine ei ole asi, millele peaks läbi sõrmede vaatama.

"Ma olen saanud solvavaid e-kirju, kus mind süüdistatakse juhtunus. See näitab, et kohtuprotsess oli vajalik," lisas ta.

Juhtum sai Soomes palju vastukaja

Detsembrikuine juhtum sai palju vastukaja, muuhulgas seetõttu, et see toimus palju kirgi kütnud alkoholiseaduse leevendamise eelnõu arutamise ajal. Samuti tekitas see küsimuse, kas sageli joominguteks muutuvate jõulupidude (Soome tava kohaselt nn pikkujoulu - Toim.) korraldamine tuleks parlamendihoones üldse lõpetada.

Kuriteokahtluse tõttu loobus Hakkarainen juba eelmise aasta lõpus Põlissoomlaste fraktsiooni aseesimehe kohast ning fraktsioon andis talle tõsise hoiatuse. Põlissoomlaste fraktsioon on pärast äsjast kohtuotsust teatanud, et mingeid uusi karistusi nad oma liikme suhtes ei rakenda.

Juhtunu tõttu kaotas poliitik nüüd kohtuprotsessi ajaks ka koha oma sünnilinna Viitasaari volikogus, kusjuures linn andis talle kahel korral võimaluse tulla selgitusi jagama, kuid seda Hakkarainen sisuliselt ei teinud. Ta saatis linnale vaid kirja, milles teatas, et tegu olevat poliitilise nõiajahiga, kirjutab Yle.

Rahvasaadik Hakkarainen on varemgi erinevate vastuoluliste etteastetega tähelepanu pälvinud ning juhtiv roll nendes vahejuhtumites on olnud alkoholi kuritarvitamisel. Näiteks 2012. aastal sattus ta Helsingis enda sõnul kogemata kurikuulsa mootorrattaklubi Bandidos ruumidesse. Mis edasi juhtus pole päris selge - poliitiku sõnul oli talle seal pakutud prostituudi teenuseid, millest ta olevat aga keeldunud ning andnud vaid "100 eurot haletsusest"; klubi ruumides viibinud naiste kinnitusel aga olevat Hakkarainen ise raha pakkunud ja seksi soovinud, kuid talle vastati eitavalt. Tollane Põlissoomlaste esimees Timo Soini nentis juhtumit kommenteerides, et Hakkarainen vajab ravi alkoholismi vastu.

Samuti mõistis kohus moslemite ja geikogukonna vastu korduvalt sõna võtnud poliitiku eelmise aasta jaanuaris süüdi vaenuõhutamises ja karistas teda rohkem kui 1000 euro suuruse trahviga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: