Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestisse saabusid USA F-35 hävitajad

{{1493040480000 | amCalendar}}

Teisipäeval saabus Eestisse Ämari õhuväebaasi kaks USA kõige uuemat ja moodsat mitmefunktsioonilist hävituslennukit F-35 Lightning II.

USA tõi teisipäeval Ämarisse kaks Suurbritannias paiknevat F-35 hävitajat, mis on kõige uuemad ja moodsamad mitmefunktsioonilised hävituslennukid.

Samuti maandus pärastlõunal Ämaris tankurlennuk KC-135.

"Ühendriigid näitasid täna, et nende uus viienda põlvkonna hävitaja on valmis alliansi taevast kaitsma," ütles Eesti õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien.

Tarieni sõnul lisab USA viienda põlvkonna hävitajate saabumisele Eestisse lisaväärtust tõsiasi, et varasemalt pole F-35 tüüpi lennukid väljaspool USA õhuväe baasi maandunud. "See näitab nii kahe riigi kaitsealase koostöö tugevust kui ka meie Ämari lennubaasi taset," ütles Tarien.

 F-35A tüüpi hävituslennukid saabusid Eestisse Ühendkuningriigis asuvast USA Lakenheath'i lennubaasist, 

Alaliselt paiknevad Ameerika Ühendriikide 34. ja 466. eskadrilli kuuluvad hävitajad USA Utahi osariigis.

Hävitajaid saatnud tankurlennuk KC-135 kuulub Ühendkuningriigi kuningliku õhuväe koosseisu. 

Euroopasse saabusid F-35 tüüpi hävituslennukid aprilli keskpaigas, et osaleda erinevatel õppustel koos Euroopa NATO liitlastega.

F-35 Lightning II lennukid täidavad hävitus- ja luurelennuki ning taktikalise pommitaja ülesandeid.

USA õhujõudude teatel on plaanis F-35A hävitajad paigutada Euroopasse alaliselt 2020. aasta alguses.

Mullu juulis ütles kindral Herbert "Hawk" Carlisle USA kongressi esindajatekoja relvajõudude komitee ees esinedes: "Me sooviksime, et F-35 - näiteks - teeks pisut Balti õhuturvet."

"See on üks NATO missioonidest Balti regioonis - Eestis, Lätis ja Leedus - ja tahaks seal F-35 näidata. Kui ma olen eelmisel nädalal kõnelnud õhuvägede juhtidega üle Euroopa, siis kõik nad on väga huvitatud oma riikides seda lennukit operatiivsetel eesmärkidel nägema," lisas Carlisle. Kindral ütles ajakirja The National Interest veebiväljaande teatel, et F-35 ülesandeks oleks anda sõnum potentsiaalsele vastasele nagu Venemaa.

Hävitajad on Ämaris vaid külastuslennul

Suurbritannia osaleb hävitajate valmistamisel koos USA ja kokku kaheksa riigiga ning võtab need oma relvastusse. Esimesed F-35-d saabuvad Suurbritanniasse järgmisel aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaks hävitajat Ämaris olid vaid põgusal külastuslennul.

"Täna toimus ainult visiit Ämarisse. Lennukid lendavad tagasi Suurbritanniasse, kuhu nad jäävad mõneks nädalaks. Õppuste kava Euroopas on koostanud Ameerika Ühendriigid. Neilt peab küsima üksikasju. Ma arvan, et lähinädalatel on oodata õppusi mitmes Euroopa riigis," kommenteeris NATO õhuväe juhatuse ülema asetäitja kindralleitnant Stuart Evans.

F-35 hävitajad ei osale peatselt algaval Kevadtormil.

"Meie ei ole kaasatud sellesse õppusesse, kuid ülelennul harjutasime raadiosidet Eesti õhuväe tulejuhtidega ja kasutasime siinolekuaega treeninguks," rääkis piloot, major Brad Matherne.

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: