Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õhuväe ülem: Soome vajab parimat hävituslennukit ja neid peab olema üle 60

Soome õhuvõe hävituslennukid F/A-18 Hornet.
Soome õhuvõe hävituslennukid F/A-18 Hornet. Autor/allikas: Ville Tuokko/Puolustusvoimat

Soome õhuvägi on teinud proovilende juba nelja Soomele pakutava hävituslennukiga. Õhuvägi on veendunud, et Soome vajab kogu riigi kaitseks vähemalt sama palju hävituslennukeid kui praegu.

Samas Rootsi päritolu Saab Gripeni puhul on lennatud hetkel veel D-mudeliga, mitte aga otseselt hankes osaleva Gripen E-ga. Ainult USA päritolu F-35 kokpitti pole Soome õhuväe piloot veel pääsenud, vahendas Yle.

Soome õhuväe ülem kindralmajor Sampo Eskelinen ei oska hetkel veel täpselt öelda, millal soomlased USA moodsat sõjalennukit testima hakkavad, sest hanke vormistamine võtab veel aega ning proovilennud võivad jääda isegi 2019. aastasse.

Soome õhuväes on tähele pandud, et üha rohkem Euroopa riike on lõpuks otsustanud F-35 kasuks, kõige värskemaks kliendiks kujuneb ilmselt Belgia õhuvägi.

Kindralmajor Eskelinen ei pea siiski iseenesest mõistetavaks, et Soome teiste riikide otsused eeskujuks võtab.

"Euroopa riikide valikutesse tuleb suhtuda pidades meeles seda, et suurem osa nendest riikidest on NATO liikmesriigid, mis tähendab, et otsustusprotsess ja võimekuse arendamine ei toimu ainuüksi riiklike argumentide alusel," selgitas ta.

Eskelineni sõnul vajab Soome umbes sama palju hävituslennukeid kui praegu. Praegu kasutusel olevaid hävituslennukeid F/A-18 Hornet ostis Soome omal ajal 64, kuid praeguseks on kaks neist kasutuselt maas. Ka kaitseministeerium on teatanud, et uusi hävituslennukeid on vaja 64.

Õhuväe ülem rõhutas, et kui lennukeid ostetaks vähem, tuleks Soomel sisuliselt otsustada, mille osa riigist kaitseta jääb. "Üle Soome saab kõige laiemas kohas lennata poole tunniga ja kõige kitsamas kohas kümne minutiga. Meil peab olema lennukeid erinevates kohtades."

Eskelineni arvates peab lennukite valikul olema kõige olulisemaks argumendiks nende kasutuskõlblikkus ning selle hinnangu andmisel on võtmeroll just õhuväel. "Ma usun, et poliitikud usuvad seda hinnangut, mida neile pakutakse," lisas ta.

Samuti ei pea Eskelinen heaks variandiks seda, kui Soome naaseks kahe hävituslennuki kasutamise juurde. See tuleks kõne alla, kui osa lennukitest saaks 15 aasta jooksul etapiti välja vahetada, kuid hetkel polevat korraga kahe kandidaadi kasuks otsustamiseks piisavalt argumente.

Samaaegselt uute hävituslennukite hankega tuleb Soomel tõhustada ka õhutõrjesüsteeme, sest kõigega ei saa enam hakkama ka mitmeotstarbelised moodsad hävituslennukid. Ehk vaja läheb sobivat pikamaa õhutõrjet.

Otsus Soome järgmise hävituslennuki asjus on plaanis teha aastal 2021. Hetkel Soome õhujõudude käsutuses oleva 62 hävitaja F/A-18 Hornet kasutusaeg lõpeb hiljemalt 2030. aastal ja etapiti hakatakse neid kasutuselt maha võtma 2025. aastast.

Soome kaitseväe logistikakeskusele on ametlikud vastused saatnud järgmised lennukitootjad:

* Prantsuse lennukitootja Dassault Aviation, kes pakub Soomele Rafale-tüüpi hävituslennukit;

* Rootsi Saab, kes pakub hävituslennukit JAS 39 Gripen E;

* Londoni peakorteriga BAE Systems, kes pakub Briti, Saksa, Itaalia ja Hispaania koostöös välja arendatud hävituslennukit Eurofighter Typhoon;

* USA Boeing, kes pakub F/A-18 Super Hornetit;

* USA Lockheed Martin, kes pakub hävituslennukit F-35.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: