Allikad: Macron jättis Vene propagandakanali ukse taha

Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ekspertide hinnangul tabas Prantsuse presidendikandidaadiks pürgiva Emmanuel Macroni kampaaniameeskonda küberrünnak, mis polnud aga tänu ennetusmeetmetele edukas. Rünnaku niidid aga viivad kübergrupeeringuni, mida on varem seostatud Vene eriteenistustega. Samal ajal aga kirjutavad meediaväljaanded oma allikatele viidates, et Macroni kampaaniameeskond pole andnud akrediteeringut telekanalile RT, mida peetakse Venemaa propagandakanaliks.

Näiteks Daily Beastile kinnitasid esmaspäeval kampaaniaga seotud allikad, et Macroni meeskond üritab tõrjuda tema konkurenti Marine Le Peni toetava Venemaa mõjutuskatseid ning on selle raames jätnud RT-le (varasema nimega Russia Today) akrediteeringu andmata.

"See ei ole lihtsalt väljaanne nagu teised," rõhutas üks allikatest. "See on propagandaorgan. Seetõttu oleme me otsustanud, et neile me akrediteeringut ei anna."

RT Londoni büroost vastati Daily Beasti päringule järgnevalt: "Kõik, mida ma saan öelda, on see, et meid ei olnud nimekirjas ja meile öeldi, et me ei saa sisse tulla hoolimata sellest, et meie Prantsuse produtsendid taotlesid akrediteeringut varakult."

RT teatas pressiteates, et mingit ametlikku põhjendust pole neile Macroni meeskonna poolt antud, ja kanal avaldas lootust, et presidendikandidaat "lõpetab ajakirjanike piiramise" ning annab akrediteeringu lähiajal.

Macroni kampaania vastu on proovitud ka küberrünnakuid

Prantsusmaa eriteenistused on varem korduvalt hoiatanud valimiste ajal toimuvate mõjutuskatsete eest, mille taga seisab Venemaa. Ohtudest Prantsusmaa ja Euroopa riikide valimistele on rääkinud ka USA kongressi luurekomiteede liikmed, kes viivad praegu läbi uurimist, mis puudutab Kremli tegevust eelmise aasta USA presidendivalimiste ajal.

Ajaleht Wall Street Journal ja Reuters kirjutasid esmaspäeval, et Macroni kampaaniat on tabanud ka Venemaaga seostatavad küberrünnakud. Küberturvafirma Trendo Micro hinnangul üritasid Macroni kampaania meiliserverisse tungida häkkerid grupeeringust Pawn Storm (grupeeringut on kutsutud ka teiste nimedega - APT 28, Fancy Bear, Sofancy and Strontium). Samuti üritati Macroni veebilehele laadida pahavara.

Nimetatud grupeeringut on varem seostatud korduvalt Vene eriteenistustega, eriti sõjaväeluurega GRU, ning neid peavad eksperdid näiteks vastutavaks ka USA Demokraatliku Partei ja Saksa parlamendi meiliserverite ründamise eest.

Prantsuse küberturvalisuse ameti ANSSI pressiesindaja kinnitas, et Macroni kampaania vastu toimus küberrünnak, kuid ta keeldus kommenteerimast, kas süüdlaseks oli Venemaaga seotud grupeering.

"Mida me saame kinnitada, et see oli klassikaline Pawn Stormi tegevusmeetod," märkis pressiesindaja, kuid tunnistas, et sellise rünnaku eest kellegi ametlik süüdistamine on keeruline.

Macroni kampaaniameeskond teemat veel ei kommenteerinud. Venemaa on Macroni kampaania sihikule võtmist eitanud.

7. mail toimuvas Prantsusmaa presidendivalimiste teises voorus on vastamisi liberaalist tsentrist Macron ja paremäärmuslikuks peetud Rahvusrinde juht Marine Le Pen. Välispoliitika vallas on üheks neid eristavaks teemaks just nimelt suhtumine Venemaasse.

Macron on toetanud jõuliselt Euroopa ühtsust, kinnitanud NATO-s jätkamist ja kaitsekulude tõstmist kahe protsendini SKT-st ja kritiseerinud Venemaa välispoliitikat ning mõjutuskatseid lääneriikides.

Le Pen on aga lubanud Prantsusmaa NATO-st ja Euroopa Liidust välja tuua ning seada sisse lähedased suhted Venemaaga. Krimmi annekteerimist Venemaa poolt on ta pidanud igati õigustatud sammuks. Tema erakond on saanud laenu Venemaaga seotud pankadelt ning ta ise ja tema parteikaaslased on sageli käinud Venemaal külas võimuerakonna poliitikutel, Le Pen käis alles märtsis Moskvas president Vladimir Putiniga kohtumas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: