X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihhail Korb astus ministriametist tagasi

{{1495647300000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Riigihalduse minister Mihhail Korb otsustas pärast kohtumist peaminister Jüri Ratasega, et astub kolmapäeval lahvatanud NATO-vastasuse skandaali tõttu tagasi.

Korb ütles ajakirjanikele, et tegi otsuse koalitsiooni tervise huvidest lähtuvalt: "Soovin, et koalitsioon jätkaks. Arvan, et tänane koalitsioon on Eesti hea tuleviku garantii ja mina ei taha selle koalitsiooni tööle takistusi tekitada, sest on päris palju selle poole aasta jooksul tehtud ja suuri asju on veel ees." 

Korb ütles, et Eesti peab kuuluma NATO-sse ja Euroopa Liitu. "Tekitasin oma [NATO-vastase] sõnavõtuga segadust, mida poleks tohtinud teha. Minister ei tohi nii ebaselgelt väljenduda," tunnistas Korb eksimust.

Peaminister Jüri Ratas tunnustas Mihhail Korbi professionaalse ja pühendunud töö eest valitsuses. “Mihhail Korb kinnitas mulle veelkord, et toetab Eesti kuulumist NATO-sse, aga võtab vastutuse oma eilse ebaõnnestunud sõnavõtu eest. Tunnustan tema riigimehelikku otsust. Valitsuse seisukoht julgeolekupoliitikas on üksmeelne ega pole muutunud,” sõnas Ratas.

Ratas tunnistas, et olukord, kus juba teine keskerakondlane peab valitsusest lahkuma, ei ole hea.

Surve IRL-ilt

ERR-ile teadaolevalt eelnes Korbi tagasiastumisele surve IRL-i poolt, kes esimehe tasemel esitas valitsusjuhile sisuliselt ultimaatumi ehk sidus Korbi jätkamise valitsuskoalitsiooni koospüsimisega.

[Neljapäeval valitsuse pressikonverentsil kinnitas seda justiitsminister Urmas Reinsalu. "Ma tean, et Helir-Valdor Seeder kõneles peaministriga selle avalduse teemadel. Seederi seisukoht oli, et on keeruline ametis jätkata Mihhail Korbil."]

Pärast minister Mihhail Korbilt lahkumisavalduse saamist edastab peaminister selle presidendile. Peaminister alustab lähiajal uue riigihalduse ministri kandidaadi otsinguid.

Lääne Elu vahendusel tuli avalikuks, et Korb ütles teisipäeval Haapsalus kohtumisel veteranidega, et tema ei ole NATO liikmesuse poolt.

"Mina… võib-olla ütlen eestlaste vaatevinklist ebameeldiva fraasi, mina pole NATO liikmelisuse poolt. Mulle meeldib soomlaste poliitika selles küsimuses. Aga kui teha oma armee, läheb see veel kallimaks. Saate aru? Soomlased ehitavad oma armeed, nad on NATO-st eraldi, tegelevad ise oma riigi kaitsmisega. Aga neile ei tule keegi appi," rääkis Korb veteranidega kohtudes.

Hilisemas pressiavalduses palus Korb vabandust ja teatas, et toetab Eesti julgeolekupoliitika aluspõhimõtteid.

Pärast seda võtsid sõna nii kaitseminister Margus Tsahkna (IRL) kui ka välisminister Sven Mikser (SDE), kes mõlemad leidsid, et selliste seisukohtadega minister ei saa valitsuskabinetis jätkata. Sama meelt olid pärastlõunal mitmed opositsioonipoliitikud.

Korb ütles "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus, et tahtis Haapsalu üritusel rääkida Eesti kaitseväest positiivses võtmes.

"Kirjeldasin, et ideaalses olukorras võiks me omada kaitseväge, mis saab kõigi ohtutega ise hakkama. Ilmselt oli see ebaõnnestunud näide ja nii tuli tagajärgedega tegeleda," lausus Korb.

Korb eitas, et Keskerakonnas valitseks poliitika, kus erinevatele kogukondadele räägitakse erinevat juttu. "Nii ei ole, Keskerakonna poliitika on üks ja sama."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: