Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kolm riiki tahavad käitumiskoodeksit migrante päästvatele ühendustele

{{1499071380000 | amCalendar}}
Euroopasse teel olnud migrandid naasevad rannavalvelaeva tekil Tripolisse Liibüas.
Euroopasse teel olnud migrandid naasevad rannavalvelaeva tekil Tripolisse Liibüas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia siseministrid ütlesid esmaspäeval, et kavatsevad koostada Vahemerel oma alustega hätta sattuvaid migrante päästvatele heategevusorganisatsioonidele "käitumiskoodeksi".

Koodeksi väljatöötamine on katse reguleerida tegevust merel, kus Itaalia rannavalve, Euroopa Liidu piiriagentuur Frontex ja vabaühendused kasutavad laevu merehädas migrantide päästmiseks.

Pühapäeval Pariisis kohtunud siseministrid leppisid kokku ka võimaluste otsimises Liibüa rannavalve abistamiseks ning ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) aitamiseks täiendavate laagrite rajamisel Põhja-Aafrika riiki, seisis Prantsuse siseministeeriumi avalduses.

"Idee on aidata aeglustada majandusmigrantide saabumist lahkumispunktis", aidates samal ajal itaallasi saabujatega toimetulemisel, ütles Prantsuse siseministri Gérard Collombi abi anonüümsuse tingimusel AFP-le.

Euroopa Liidu liikmesriigid kiitsid 2015. aasta septembris kvalifitseeritud häälteenamusega heaks 160 000 Kreekasse ja Itaaliasse jõudnud asüülitaotleja ümberpaigutamise teistesse liikmesmaadesse, ent praeguseks on ümber paigutatud vaid umbes 20 000 varjupaigataotlejat.

Ungari, Poola ja Tšehhi on keeldunud skeemis osalemast.

"Prantsusmaa ja Saksamaa nõustusid oma jõupingutusi suurendama," teatasid kolm siseministrit esmaspäeval avalduses.

Siseministrid esitavad oma plaani nädala lõpus Tallinnas kõigile 28 EL-i liikmesriigile. See sisaldab ka ettepanekuid majandusmigrantide kodumaale tagasisaatmise hõlbustamise kohta.

Itaalia siseminister Marco Minniti kutsus pühapäeval teisi Euroopa Liidu riike avama oma sadamaid päästelaevadele.

Minniti ütles usutluses ajalehele Il Messaggero, et Itaalia on "tohutu surve all".

Prantsusmaa lükkas selle ettepaneku tagasi, nimetades seda "kontraproduktiivseks". Collombi abi ütles anonüümsuse tingimusel AFP-le, et see julgustaks veel rohkem migrante ohtlikku mereteed ette võtma.

Üks Vahemerel tegutsevatest abiorganisatsioonidest SOS Mediterranee, mis kasutab koos Piirideta Arstidega (MSF) abilaeva, ütles, et abilaevade teistesse Euroopa sadamatesse sundimine oleks logistiliselt keeruline.

Itaaliasse on tänavu saabunud umbes 83 000 migranti, mida on ligi 19 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samaks ajaks.

Rooma on ähvardanud sulgeda oma sadamad erarahastusega abilaevadele ja nõuab nende liikmesmaade EL-i poolse rahastamise peatamist, kes ei ole nõustunud põgenikekriisis abi osutama.

Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) andmeil on tänavu Vahemerel teel Euroopasse hukkunud 2160 migranti.

Allikas: AFP-BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: