Euroopa Kohtu esindaja hinnangul rikkusid pagulastest keeldunud riigid EL-i reegleid

Kreekasse saabunud pagulased.
Kreekasse saabunud pagulased. Autor/allikas: Zumapress / Scanpix

Poola, Ungari ja Tšehhi rikkusid Euroopa Liidu seadusi, kui keeldusid osalemast 2015. aasta pagulaskriisi ajal kokku lepitud põgenike ümberpaigutamise skeemis, leidis Euroopa Kohtu kohtujurist.

"Liikmesriigid ei saa kasutada oma viidet sisejulgeoleku tagamisele selleks, et keelduda Euroopa Liidu meetmetest, millega nad nõus ei ole," leidis kohtujurist Eleanor Sharpston oma otsuses, mis neljapäeval avaldati.

Euroopa Komisjon oli need kolm riiki 2017. aasta detsembris kohtusse kaevanud, kuna need keeldusid osalemast ühekordses pagulaste ümberpaigutamise programmis, millega oleks teistesse liikmesriikides paigutatud kuni 160 000 Kreekasse ja Itaaliasse tulnud migranti, edastas väljaanne Politico.

Liikmesriigid leppisid 2015. aastal pagulaste suure surve alla sattunud Kreeka ja Itaalia abistamiseks Euroopa Komisjoni initsiatiivil kokku pagulaste ümberpaigutamise ja ümberasustamise skeemis, mille kohaselt sai iga liikmesriik põgenike vastuvõtu kvoodi. Poola, Ungari ja Tšehhi aga keeldusid skeemis osalemast, viidates julgeolekuohule ning pagulaste tekitatud koormusele nende riikide ühiskondadele.

Ungari ja Slovakkia püüdsid kvoodisüsteemi edutult ka Euroopa Kohtus vaidlustada. Ajal kui Euroopa Komisjon, mille üks ülesandeid on jälgida vastu võetud reeglitest kinnipidamist, esitas Poola ja Ungari suhtes Euroopa Kohtusse kaebuse, ei olnud need riigid skeemi raames vastu võtnud ühtegi pagulast ning Tšehhi polnud kedagi vastu võtnud viimase rohkem kui aasta jooksul. Euroopa Komison lõpetas skeemi 2017. aastal, kui selle raames oli ümber paigutatud ainult 30 000 pagulast.

Sharpstoni sõnul peaks iga liikmesriik Euroopa Liidu seadustest tulenevaid kohustusi täitma ning nende eiramine, kuna kohustused võivad olla siseriiklikult ebapopulaarsed "on ohtlik esimene samm õigusriigi juhitud ühiskonna lõhkumisel". Ta lisas, et riigid peaks solidaarsuse nimel nõustuma koormajagamisega.

Euroopa Kohtu kohtujuristi hinnang ei ole erinevalt kohtu otsusest riikidele siduv, kuid tavaliselt järgib kohus sama liini, mida on väljendanud juba kohtujurist.

Euroopa Kohtu kohtujuristid on 11 kohtuametnikku, kes tegutsevad Euroopa Kohtus 28 kohtuniku kõrval. Nende ülesanne on esitada kohtuasjade kohta sõltumatud ja erapooletud arvamused.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: