Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjon esitas kava Itaalia toetuseks migratsiooniküsimuses

{{1499185380000 | amCalendar}}
Itaalia rannavalve foto migrantidepaadist.
Itaalia rannavalve foto migrantidepaadist. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon esitas teisipäeval kava, mis hõlmab abimeetmeid Itaaliale toimetulekuks sisserändajate vooga.

Euroopa Parlamendis Strasbourgis esitatud kava näeb Itaaliale ette 35 miljoni euro suurust abi ning koostööd Liibüa ja teiste peamiste ebaseaduslike sisserändajate lähteriikidega.

Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi sõnul tuleb Itaalia suhtes näidata üles "täielikku solidaarsust".

Ettepanekud tulevad arutusele Tallinnas

Komisjoni ettepanekuid arutatakse EL-i ministrite vahel Eesti pealinnas Tallinnas neljapäeval. Nende eesmärk on Itaaliale langenud koorma vähendamine. Itaalia on võtnud sel aastal vastu 85 170 Euroopasse saabunud migranti 100 000-st.

Ligi 2250 migranti on teel Euroopasse hukkunud, teatas Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsioon (IOM).

Komisjoni migratsioonikava on näinud ette 160 000 migrandi ümberjaotamist EL-i liikmesriikide vahel, kuid seni on riigid võtnud vastu kõigest 20 000.

"Olukorra kiireloomulisus nõuab meilt ühise töö märkimisväärset kiirendamist ja Itaalia mitte omapead jätmist," ütles Komisjoni president Jean-Claude Juncker teisipäeval avalduses.

Päästekeskus Liibüasse

Komisjoni uus kava näeb ette Liibüa võimude assisteerimist Liibüa-Itaalia ühisprojektis, mille eesmärk on rajada päästekeskus Põhja-Aafrika riiki.

Samuti peab EL aitama kava alusel kaasa Liibüa lõunapiiri tugevdamisele ning riigi toetamisele koostöös teiste Aafrika riikide Egiptuse, Nigeri, Etioopia ja Sudaani väljarännanud kodanike tagasivõtmisel.

Euroopa Liit saadab Itaaliasse ühtlasi ametnikke, kes abistavad sisserändajate tagasisaatmises, kellel pole lootust turvapaiga saamiseks.

Komisjon kavatseb rakendada ühtlasi kõiki meetmeid, et jõustada kolmandate riikidega sõlmitud tagasisaatmislepinguid. Meetmeteks on muu hulgas lepingute sidumine näiteks arenguabi ja viisapoliitikaga.

Siseminister pooldab tagasisaatmist

Eesti siseministri Andres Anvelti sõnul pooldab Eesti Itaaliat tabanud rändekriisi ühe lahendusena majanduspõgenike kiiret tagasisaatmist oma koduriiki.

Anvelt rääkis teisipäeval Vikerraadio saates "Uudis+", et läbi transiitriigi Liibüa Itaaliasse saabuvad põgenikud on praeguseks valdavalt majanduspõgenikud.

"Enamus neist, kes tulevad praegu, on inimesed, kes ei kuulu mitte mingisuguse rahvusvahelise kaitse alla. Tegemist on puhtalt majandusmigrantidega. Kui vaadata nende päritoluriike, siis on nad Gambiast, Nigeeriast, Bangladeshist," nentis Anvelt.

Siseminister kinnitas, et Eesti pooldab põgenikekriisi ühe lahendusena majanduspõgenike kiiret tagasisaatmist ning nende kiiret filtreerimist juba sadamas. "Inimesed saadetakse tagasi, see on kõige kiirem preventiivne meede," märkis Anvelt.

EL-i siseministrid arutavad Tallinnas Itaaliat tabanud põgenikekriisi lahendamist sel neljapäeval ja reedel.

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: