X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Harri Tiido: Trumpil on õigus - Euroopa peab enda kaitse eest maksma

Harri Tiido.
Harri Tiido. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido nõustub USA presidendi Donald Trumpiga, kes on kutsunud Euroopat üles kaitsekulutusi tõstma.

Tiido rääkis intervjuus euractiv.pl'ile nii Eesti Euroopa Liidu eesistumise prioriteetidest kui ka Euroopa ees seisvatest väljakutsetest.

Tiidolt küsiti ka Eesti seisukohta Euroopa julgeolekuga seoses. Tiido sõnul saavad paljud niisugused teemad selgemaks pärast Saksamaa valimisi septembris.

"Neil on väga suur mõju ülejäänud mandrile, sest, kas see meeldib või mitte, Saksamaal on Euroopas suur mõju," kommenteeris ta.

Tiido märkis, et ühine kaitsefond oleks hea idee, kui see oleks avatud kõigile liikmesriikidele ja ei oleks ainult suuremate liikmesriikide ja ettevõtete huvides.

Tema hinnangul võiks geograafilise läheduse ja huvide korral toimida ka struktuurne kaitsekoostöö. "Sellised koostööskeemid on Skandinaavias, Beneluxi riikides ning Saksamaa ja Prantsusmaa vahel juba olemas," lisas ta.

Tiido lisas, et nende teemadega tuleks tegeleda Euroopa Liidu tasandil ja tihedas koostöös NATO-ga.

"Liikmesriigid peaksid olema osa ühisest armeest, mida siis kasutatakse riiklike, Euroopa Liidu, NATO ja rahvusvahelise rahuvalve vajaduste korral. Me ei saa lahutada Euroopa Liidu kaitsed ja julgeolekupoliitikat NATO-st, kuid me saaksime ehitada Euroopa samba NATO sees," rääkis ta.

"Mis puudutab sõjalisi küsimusi, siis nii Eesti kui ka Poola täidavad NATO seatud kahe protsendi nõuet. USA presidendil Donald Trumpil, vaatamata tema sõnakasutusele, on õigus, kui ta kutsub Euroopat üles maksma enda kaitse eest. Euroopa peab paremini koos tegutsema," lisas Tiido.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: