Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kindral: Poola on USA maaväe jaoks heidutuse "kese" Euroopas

Kindralleitnant Ben Hodges, USA Euroopa maavägede ülem.
Kindralleitnant Ben Hodges, USA Euroopa maavägede ülem. Autor/allikas: AFP/Scanpix

NATO liitlasest Poolast on saanud USA maaväe jaoks heidutuse "kese" Euroopas, ütles USA Euroopa maavägede juht kindral Ben Hodges Varssavis.

"Poolast on Ühendriikide maavägede jaoks saanud kese kõigele, mida üritame heidutuse raames teha," ütles Hodges.

USA maavägi asutas mais Poolas uue Euroopa üksuste peakorteri, mis juhib 6000 sõdurit ja kaitseministeeriumi operatsioone NATO idatiival. USA tegevuse eesmärk on julgestada NATO idapoolseimaid riike, millele tekitavad muret Venemaa sagedased sõjaõppused ning Venemaa otsus annekteerida 2014. aastal Ukrainale kuuluv Krimmi poolsaar.

"Sajad Ameerika sõdurid harjutavad iga päev ... erinevates Poola osades, sest selle asupaik on niivõrd tähtis, geograafiliselt," ütles Hodges. Poola on "alliansis liider".

USA juhib Poolas ühte NATO idatiivale paigutatud neljast rahvusvahelisest pataljonist. Ülejäänud kolm paigutati Baltimaadesse ning neid juhivad Saksamaa, Suurbritannia ja Kanada.

"Kuna Poola lubab meil siin väljaõpet läbi viia ja rajatisi luua, on meil siin pataljon," lausus Hodges.

"Kuulsite meie presidenti ütlemas mõne nädala eest, et see ongi näide Ameerika pühendumusest NATO-le," lisas kindral, viidates USA presidendi Donald Trumpi avaldusele juulis Varssavis.

Hodges tegi avalduse ajal, mil Poola presidendi ja kaitseministri erimeelsused takistavad uute kindralite ametissenimetamist.

Kümned kindralid kas astusid tagasi või vallandati mitme vastuolulise reformi tõttu, mille kaitseminister Antoni Macierewicz rakendas pärast erakonna Seadus ja Õiglus (PiS) ametissesaamist 2015. aasta oktoobris. President Andrzej Duda kritiseeris augusti alguses sõjaväe uut käsuliini ning tõkestas kaitseministri välja valitud kindralite ametissesaamise.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: