Savisaare kohtuprotsessil pahandas kaitstjaid ülekuulamiste järjekord ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1503978240000 | amCalendar}}

Keskerakonna eksliidri ja kohtu määrusega ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea Edgar Savisaare kohtuprotsess jätkus teisipäeval, kui istungile saabusid tunnistusi andma samuti kohtu all oleva ärimees Alexander Kofkiniga seotud isikud.

Kohtuasjas osalevad kaitsjad avaldasid istungil rahulolematust, et prokuratuur ei ole kinni pidanud kevadel kokku lepitud tõendite uurimise ajakavast ja kaitsjatele lühikese etteteatamise ajaga on kohtusse kutsutud hulk tunnistajaid.

Kohtu all oleva ärimehe Alexander Kofkini kaitsja vandeadvokaadi Aivar Pilve sõnu peaks tõendite uurimise järjekord olema eelnevalt paika pandud. "Ma arvan, et pole piisav, et kaitsjad saavad möödunud nädala neljapäeval ja reedel teada, milliseid tõendeid esmaspäeval kohtus uurima hakatakse," ütles Pilv teisipäeval Harju maakohtus, lisades, et tõendite uurimise järjekorrast peaks prokuratuur kinni pidama. Ta viitas 22. märtsil paika pandud tõendite uurimise ajakavale, mida prokuratuur on nüüd muutnud.

Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs lisas, et tema mure on isikuliste tõenditega. "See vajab aega ja me ei saa olla iga päev valmis enam kui 150 tunnistaja kuulamiseks," ütles Nääs, märkides, et prokuratuur peaks tunnistajate ülekuulamisest kaitsjatele teada andma vähemalt kaks nädalat ette.

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus tõdes, et kuigi märtsis sai kokku lepitud tõendite uurimise ajakava, on alles nüüd selgunud, millise tempoga on kohus süüasja asunud uurima. Nii ongi protsess seni kulgenud algselt kavandatust kiiremini. "Seetõttu tulin välja ettepanekuga võtta prokuröri esitatavate tõendite aega kokku. Mis aga puudutab mõistlikku aega etteteatamiseks, siis mina olen järginud reeglit, et tuleb selleks varuda mõned päevad. Ja mingit üllatusmomenti tõendites ei ole, nende sisu on menetluspooltele ju teada," märkis Evestus.

Kohus leidis, et tõendite uurimisel tuleb jääda 22. märtsil kokkulepitud plaani juurde. Samas lisas kohus, et kindlasti ei vaja kaitsjad kaht nädalat etteteatamise aega selle osas, kelle tunnistajatest prokuratuur kohtusse kutsub ning selleks piisab paarist päevast.

Savisaare kohtuprotsess jätkus teisipäeval. Kui istungi esimeses pooles on kohtul plaanis uurida Kofkiniga seotud süüepisoode käsitlevaid kirjalikke tõendeid, siis pärastlõunast asuvad tunnistajatena ütlusi andma seitse inimest, kelle ütlused on samuti seotud Kofkini episoodidega.

Kofkini alluv: rendilepingu asjus Savisaarega ei suheldud

Süüasja raames kohtu all oleva ärimehe Alexander Kofkini alluv Kristjan Kasak kinnitas teisipäeval tunnistajana ütlusi andes, et talle ei ole teada, et Kofkini firma Estkompexim Toitlustus OÜ ja Tallinna linna vahelise üürilepingu asjus oleks keegi suhelnud Tallinna linnapea Savisaarega.

Esmalt kinnitas Kasak, et ta teab Edgar Savisaart, kuid ei saa öelda, et ta tunneks teda isiklikult. Kofkini kohta ütles ta aga, et ärimees on tema tööandja ja ka tädi abikaasa. Kasak märkis, et on alates 2013. aastast Kofkini ettevõtte Estkompexim Toitlustus OÜ juhatuse liige. Ta kinnitas, et tema tööandja üürib Tallinna linnalt Raekoja platsil äripida, kus nad korraldavad toitlustusäri.

Kasak meenutas, et oli 2014. aastal rendilepingu pikendamise juures, kusjuures lepingu pikendamine oli tema initsiatiiv. Kasak meenutas, et esitas lepingu pikendamiseks avalduse kas linnaosavalitsusele või võis olla, et ka mõnele abilinnapeale.

Kasaku sõnul taotles ta 10 aasta pikkust rendilepingut, kuigi sellel hetkel kehtiva lepingu ajaline maht oli viis aastat. Ühtlasi kinnitas Kasak, et hoidis toimuvaga kursis ka ettevõtte teisi juhatuse liikmeid ning ka Kofkinit. Samas kahtles Kasak, et ka Kofkin suhtles rendilepingu asjus linnaga, kuna see töövaldkond oli just Kasaku rida.

Kasak tunnistas, et kõnealusel rendipinnal opereeris Amintor OÜ, millelt tulevad summad Estkompexim Toitlustusele olid eelnevalt fikseeritud ja kokku lepitud. Kasak nimetas Amintori operaatoriks ning küsimusele, miks oli tema tööandja sõlminud Amintoriga rendipinna osas allüürilepingu, märkis Kasak, et see oli vaid üks osa koostöölepingust. Kasak väitis, et Tallinna linn oli teadlik, et neil oli rendipinnal operaator, samas ei osanud Kasak kinnitada, kas mõni Amintoriga seotud leping ka linnavalitsuseni jõudis.

Kasaku sõnul päädis 2013. aastal alustatud rendilepingu pikendamise taotlus tema tööandjale positiivselt ning 2014. aasta teises pooles võttis Tallinna linnavalitsus vastu korralduse pikendada rendilepingut. Sealjuures kinnitas ta, et talle teadaolevalt ei suhelnud keegi rendilepingu asjus Savisaarega. Ühtlasi märkis Kasak, et rendilepingus sätestatud üüri suurus tulenes turuhinnast. Kasak meenutas, et pöördus ka ise asjatundjate poole saamaks eksperthinnangut üürihinna suuruse osas, ning linna kehtestatud hind oli kindlasti turuhind.

Süüdistuse järgi toimusid 2014. aasta suvel Meriton hotellis kohtumised Savisaare ja Kofkini vahel, mille käigus osapooled arutasid altkäemaksukokkuleppe asjaolusid seonduvalt Kofkini ettevõttele OÜ-le Estkompexim Toitlustus kuuluvate vanalinna kinnistute rendilepingute pikendamisega Tallinna linnaga. Kofkini sooviks oli, et Savisaar kasutaks oma ametiseisundit Tallinna linnapeana ning korraldaks Kesklinna valitsuse ning Kofkinile kuuluva ettevõtte vahelise äriruumide aadressil Mündi tn 2 / Raekoja plats 10 / Saiakang 1 rendilepingu tähtaja pikendamise, pikendades seda tavapärase viieaastase tähtaja asemel kümne aasta võrra.

Süüdistuse järgi Savisaar nõustus kasutama oma ametiseisundit linnapeana rendilepingu tähtaja pikendamise korraldamiseks, kinnitades, et on andnud vastava korralduse rendilepingu pikendamise korraldamiseks. Oma ametiseisundit kasutades andiski Savisaar ajavahemikul 2014. aasta suvel Tallinna abilinnapea Eha Võrgule korralduse valmistada ette 2014. aasta 6. augustil toimuvaks Tallinna linnavalitsuse istungiks korralduse eelnõu nimetatud äriruumide rendilepingu pikendamiseks kümneks aastaks. 6. augustil toimunud Tallinna linnavalitsuse istungil Savisaare allkirjaga võeti vastu korraldus, millega otsustati sõlmida Kofkinile kuuluva ettevõttega otsustuskorras vanalinnas asuvate äriruumide rendileping kümneks aastaks.

Savisaare korruptsioonisüü uurimine algas Harju maakohtus 12. juunil, kui kohtualused kinnitasid, et neile esitatud süüdistus on arusaadav, kuid nad ei tunnista end süüdi. Vaid eksminister Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema süüepisoodid eraldas kohus üldisest süüasjast kokkuleppemenetluse läbiviimiseks.

Kohus on seni jõudnud kuulata tunnistajatest vaid reklaamiärimees Paavo Pettaid ja ehitusärimeest Tarvo Tederit. Süüalustest on oma ütlused andnud Reiljan ja Tallinna endine linnaametnik Priit Kutser. Neist viimane lootis, et tema süüasi lõpetatakse oportuniteediga, kuid riigiprokuratuur polnud sellega päri.

Kohus on jõudnud kuulata ka jälitustoimingutega kogutud helisalvestisi ja uurida kirjalikke tõendeid. Ühtlasi avaldas kohus, et ei nõustu osade kaitsjate taotlusega lõpetada nende kaitsealuste osas süüasi mõistiliku menetlusaja möödumisega. "Menetluse lõpetamine sellel motiivil saaks tulla kõne alla viimase abinõuna ja kohus leiab, et praegu sellist viimast abinõu rakendada ei ole põhjust. Eelkõige seetõttu, et kohtul puudub praegu täielikult ülevaade asja mahukusest. Praegu on selline otsustus menetlus lõpetada mõistliku menetlusaja möödumisega ennatlik," märkis maakohus.

Ühtlasi on Savisaare protsessi ilmestanud ka asjaolu, et Keskerakonna eksliidril on korduvalt kohtusaalis tervislik seisund halvenenud ning kahel korral on kiirabi ta haiglasse viinud.

Riigiprokuratuur esitas mullu novembri lõpus süüdistuse kuritegude toimepanemises Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele, MTÜ-le Eesti Keskerakond, Tallinna linnavolikogu esimehele Kalev Kallole, lisaks veel linnavalitsuse endisele nõunikule ja viiele ettevõtjale.

Kogutud tõendite alusel on Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele esitatud süüdistus korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises. Esitatud süüdistuse kohaselt võttis Edgar Savisaar olles Tallinna linnapea vastu altkäemaksu ja nõustus sellega seoses oma tööülesannete täitmisega.

Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistab riigiprokuratuur ärimehi Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkinit, Hillar Tederit ja Vello Kunmani. Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot süüdistatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele. Reiljan sai kohtueelse uurimise lõppedes süüdistuse Savisaarele altkäemaksu vahendamises. Kohtu all on juriidilise isikuna ka MTÜ Eesti Keskerakond. Eeluurimisel oli kahtluse alla ka reklaamiärimees Paavo Pettai, kes aga asus prokuratuuriga koostööle ja süüdistust ei saanud.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: