Aas kohtus: Savisaar soovitas Meritoni, võtsin seda kui linnapea eelistust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1504090320000 | amCalendar}}
Tegevlinnapea Taavi Aas Edgar Savisaare protsessil tunnistajana
Tegevlinnapea Taavi Aas Edgar Savisaare protsessil tunnistajana Autor/allikas: SCANPIX/PM

Keskerakonna eksliidri ja endise linnapea Edgar Savisaare kohtuprotsessil kolmapäeval tunnistusi andnud Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas ütles, et Savisaar soovitas tal korraldada INTA kongress Meritoni hotellis, samas ei näinud Aas Savisaare öeldus korraldust ning öeldu ei mõjutanud otsust kongressi asukoha määramisel.

Aas meenutas, et INTA kongressi Tallinnas korraldamise idee tuli Savisaarelt ning selleks moodustati linnavõimu juures spetsiaalne komisjon, mida Aas juhtima hakkas. Töögrupi ülesanne oli ajada kongressi korraldamisega seotud asju ning põhiline raskus oli linna välissuhete teenistusel.

Kongressi toimumiskoha otsimist juhtis välissuhete teenistuse juht Heili Luik, meenutas Aas, lisades, et asukoha üle langetati lõplik otsus pärast seda, kui linnaametnikud olid tutvunud nii Viru hotelli kui ka ärimees Alexander Kofkinile kuuluva Meritoni hotelliga.

Aasa sõnul informeeris Luik teda sellest, et Meritonis on paremad tingimused kui Virus.

Aas meenutas, et Viru hotell oli tõesti pikalt esimene valik, kuid see muutus, kui linnaametnikud olid Meritoni väisanud.

Aas tunnistas, et rääkis Savisaarega palju INTA kongressist ning muuhulgas ka sellest, kus üritust võiks korraldada. Aas lisas, et Savisaar avaldas talle möödaminnes arvamust kongressi toimumiskoha osas, märkides et üritus võiks toimuda Meritonis. Sealjuures ei olnud selleks ajaks töögrupp veel kujundanud otsust, kus kongress toimuda võiks.

Aasa sõnul võttis ta Savisaare öeldut, kui linnapea eelistust kongressi toimumise osas ning selles pole midagi erilist.

Ühtlasi kinnitas Aas, et ei jaganud Savisaare öeldut kellegagi ja ei võtnud seda kui linnapea korraldust. Aas lisas, et Savisaare öeldu ei mõjutanud kuidagi otsust, mille linnavõim võttis vastu kongressi asukoha määramisel.

Aas märkis, et ei mäleta kohtumist Savisaarega, kus INTA kongressi asukoht arutlusel oli, ning ta on nüüd meenutanud toimunut kohtus kõlanud helisalvestiste abil.

Kofkini firma Estkompexim Toitlustus OÜ kohta rääkides märkis Aas, et on selle ettevõtta tegevusega linnaametnikuna kursis olnud. Aas ütles, et puutus selle firmaga kokku peamiselt kõrvalise isikuna, küll aga tegeles ta otseselt Estkompexim Toitlustusega siis, kui selgus, et ettevõtte müügikioskitel puudusid tegevus- ja kasutusload. Aasa sõnul kutsus ta ettevõtte esindaja välja ja ütles, et asjad tuleb korda ajada. Ühtlasi märkis Aas, et selline olukord polnud tavapärane.

Küsimusele, kuidas probleemolukord Estkompexim Toitlustuse kioskitega lahenes, märkis Aas, et ei mäleta seda täpselt. Ta märkis, et ettevõtted kiirustavad sageli äritegevuse alustamisega ning siis võib tekkida ka olukord, et kõik vajalikud load pole korras.

Aas kinnitas kohtule, et Savisaar ei ole talle kordagi andnud korraldust eelistada Estkompexim Toitlustust.

Tallinna teavituskampaania klippide osas märkis Aas, et Tallinna linnavõimu hinnangul ei ole Savisaar nende reklaamiklippide tootmisega linnale otsest kahju tekitanud, sest linn sai nende klippide kaudu mainekasu.

Ühtlasi meenutas Aas, et ühel klipil oli ta linnavalitsuse liikmena ka ise tegev. Tegemist oli klipiga, mis oli seotud eakatele suunatud soodustustega. Aas märkis, et ei näinud toona ega näe ka praegu ebakõla klipi tegemises valimiste eel.

Linnaametnikud: keegi ei suunanud otsustama Meritoni kasuks

Tunnistusi andnud Tallinna linnavalitsuse välissuhete teenistuse töötaja Kersti Kont ja tema kolleeg Jonatan Heinap märkisid, et linnavõimust ei suunanud keegi neid tegema otsust ärimees Alexander Kofkinile kuuluva Meriton hotelli kasuks INTA kongressi toimumiskohana.

Kont märkis, et puutus INTA kongressi korraldamisega otseselt kokku, nimelt oli tema ülesanne korraldada õhtusöök üritusest osavõtjatele, samuti lõi ta kaasa kongressi toimumiskoha otsustusprotsessis.

Kont märkis, et tema kolleeg Jonatan Heinap võttis mitmetest hotellidest pakkumised ning lõpuks jäid sõelale Viru hotell ja Meriton hotell. Kont tunnistas, et esialgu oli linna eelistus Viru hotell ning seda just hotelli suuruse ja konverentsiruumide valiku osas. Kont meenutas, et Viru hotelli teemat ei kooskõlastatud linnapea Edgar Savisaarega.

Et lõpuks otsustas linnavõim Meritoni kasuks, oli Kondi sõnul tingitud sellest, et ürituse formaat muutus, nimelt osalejate arv kahanes, samuti aitas Meritoni kasuks otsustada mõlema hotelli külastamine. Sealjuures kinnitas Kont, et ei saa väita, nagu eelistanuks linna juhtkond Meritoni, kuigi selline kahtlus tal tekkis. Seda seetõttu, et Keskerakond, kes oli Tallinnas võimul, armastas korraldada oma üritusi just Meritonis.

Kaitsja küsimusele, kas Edgar Savisaar andis INTA kongressi toimumiskoha osas korraldusi, vastas Kont eitavalt.

Jonatan Heinap rääkis, et oli peamine isik, kes suhtles Tallinna linnakantselei poolt INTA kongressi asjus hotellidega.

Ka Heinap märkis, et Meritoni kasuks aitas otsustada hotellide külastamine, nimelt tundus Meriton õdusam. Ta kinnitas, et keegi ei survestanud töögruppi minema vaatama just Meritoni. Ühtlasi lisas Heinap, et kui Viru hotell oleks teinud parema pakkumise, oleks kindlasti valik langenud Viru kasuks.

Süüdistuse järgi toimus 2014. aasta 22. oktoobril Meritoni hotellis Kofkini ja Savisaare vaheline kohtumine, mille käigus avaldas Kofkin soovi, et 2015. aasta jaanuaris toimuv Rahvusvahelise Linnaarengu Assotsatsiooni (INTA) 38. kongress, mille korraldamine oli Tallinna linna ülesandeks, toimuks Meriton hotellis. Nimetatud kohtumisel teavitas Savisaar, et on juba kasutanud oma ametiseisundit Tallinna linnapeana selleks, et nimetatud kongressi korraldamisega tegelevad ametnikud korraldaksid kongressi Kofkinile kuuluvas hotellis. Täpsemalt andis Savisaar INTA 38. kongressi ettevalmistamise ajal abilinnapea Taavi Aasale juhise korraldada INTA 38. kongress hotellis Meriton. Vastutasuna nõustus Savisaar prokuratuurui andmeil Kofkinilt vara vastuvõtmisega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: