Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Edgar Savisaar: ma olen puhas nagu prillikivi

{{1502186520000 | amCalendar}}
Edgar Savisaare kohtuistung
Edgar Savisaare kohtuistung Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna eksjuht ja Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaar ütles teisipäeval Harju maakohtus pärast prokuröri avakõnet, et tema end kuritegudes süüdi ei tunnista.

Savisaar märkis kohtule, et süüdistus on talle arusaadav. "Ma olen puhas nagu prillikivi," kinnitas ta.

Riigiprokuratuur süüdistab Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, ametiisikuna ja grupis, samuti neljas altkäemaksu võtmise episoodis, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises.

Juriidilise isikuna süüdistuse saanud Keskerakonda teisipäeval kohtus esindanud partei juhatuse liige Kersti Sarapuu kinnitas, et Keskerakond end süüdi ei tunnista.

Oma süüd ei tunnistanud ka Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatavad ärimehed Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder ja Vello Kunman.

Samuti eitas oma süüd Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo, keda süüdistatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistatav ekspoliitik Villu Reiljan aga märkis, et prokuratuuri etteheited on talle arusaadavad ja ta on asunud prokuratuuriga läbi rääkima kokkuleppemenetluse osas.

Oma süüd eitas ka Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser, keda süüdistatakse Tallinna linna vara ebaseaduslikule omastamisele kaasaaitamises.

Savisaare kaitsja Oliver Nääsi sõnul oli ärimees Alexander Kofkinilt Savisaarele laekunud raha puhul tegemist laenuga, mitte altkäemaksuga ehk sõber andis sõbrale laenu.

"Summa, mille Alexander Kofkin Savisaarele laenas, ja summa, mille Savisaar oma eksabikaaslase maksis, suurusjärkudes kattusid. Raha liikumise ajendiks oli soov aidata sõpra abielulahutuses, mitte saada hüvesid Tallinna linnavõimult," kinnitas Nääs.

Nääsi sõnul teenisid Tallinna linna poolt kinni makstud reklaamid avalikku huvi, mistõttu ei saa rääkida linnavara omastamisest.

Ka süüdistus selles, et Kofkin maksis kinni Savisaare ja Siret Kotka puhkusereisi, pole midagi ebaseaduslikku. "Kofkin ei lubanud millegi eest tasuda, vaid aitada reisi korraldamisel," märkis Nääs.

Kui Kofkin organiseeris Savisaare reisi kulude tasumise ja ka auto ja autojuhi, siis seda pakub Kofkin kõikidele lähedastele sõpradele, kes tal Hispaanias külas käisid, märkis Nääs, lisades, et Savisaar on kõik kulutused, mida Kofkin kandis teda aidates, hiljem ärimehele sularahas tasunud.

Mis puudutab aga Tallinnas konverentsi korraldamist Kofkinile kuuluvas hotellis, siis selle otsuse langetas linna komisjon, arvestades erinevate pakkumiste taset, märkis kaitsja.

Ka teiste süüepisoodide kohta märkis Nääs, et korruptiivsed asjaolud neis puudusid. Näiteks märkis Nääs, et kui süüdistus käsitleb ärimehe Aivar Tuulbergi sularahamakset Savisaarele summas 80 000 krooni, siis tegelikult ei viita ükski tõend sellele, et mingit raha kellelegi anti.

Villu Reiljaniga seotud episoodi osas märkis Nääs, et Savisaar ei küsinud Reiljanilt hüve, vastupidi, ta lausa ütles, et ei soovi mingit tasu. Ühtlasi ei tegelenud Savisaar hiljem Reiljani tõstatatud teemaga.

Nääs rõhutas, et kogu süüdistus on põhjendamatu.

Alexander Kofkini kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv märkis, et tema kaitsealuse kohta esitatud väited prokuratuuri poolt ei haaku kohtule esitatud süüdistusega.

Pilve hinnangul on süüdistus ebaselge ning pole järjekindel.

Kui süüdistus märgib, et Savisaar lubas kasutada ära ametiseisundit ja lubas hüve Kofkinile, siis tegelikult oli tegemist reisi korraldamist puudutavate asjaoludega, rääkis Pilv.

Tema sõnul pole ka tõendatud, et Savisaar oleks saanud altkäemaksu ja Kofkin seda andnud. "Pole tõsiseltvõetav, et olukorras, kus nii Kofkin kui Savisaar on avalikult väitnud, et on paarkümmend aastat head sõbrad, kirjeldab prokuratuur Kofkini poolt Savisaarele autojuhi võimaldamist altkäemaksuna," märkis Pilv.

Mis aga puudutab Tallinnas konverentsi korraldamist, siis asjaolud näitavad üheselt, et Tallinna linnavõim valis mitme hotelli vahel ja Meritoni pakkumine oli parim, mida kinnitavad ka kirjalikud tõendid, märkis Pilv, rõhutades, et mingit korruptsiooni üheski tehingus pole.

"Süüdistus on põhjendamatu ja tõendamata," ütles Pilv.

Kalev Kallo kaitsja vandeadvokaat Kristi Rande kinnitas, et Kallo pole kunagi korruptiivsetes tehingutes osalenud.

Rande märkis teisipäeval Harju maakohtus, et selliseid tõsikindlaid tõendeid, mis toetaksid prokuratuuri süüdistust, süüasja materjalides ei leidu.

Jääb mulje, et prokuratuur otsis välja esmalt meelepärase paragrahvi ja alles siis hakati otsima süüepisoode, mida sellele liita, märkis Rande.

"Kalev Kallo ei ole ühelgi juhul vahendanud altkäemaksu või aidanud kaasa altkäemaksu võtmisele," kinnitas Rande.

Sama kinnitas Rande ka süüdistatava Vello Kunmani osas, kelle kaitsja ta samuti on."Vajab omaette fantaasiat, et jõuda sellistele järeldustele, nagu prokuratuur on jõudnud," lisas Rande.

Ehitusärimehe Aivar Tuulbergi kaitsja vandeadvokaat Indrek Leppiku kinnitusel oli Tuulbergi poolt sularahana välja võetud 50 000 eurot mõeldud tema purjetamiskaaslasele ning ta ei toonud raha Savisaarele.

Leppiku sõnul ei viita ükski tõend, kaasa arvatud Savisaare ja Tuulbergi omavahelise vestluse lindistus asjaolule, et Tuulberg oleks Savisaarele raha andnud. Leppik tõi esile, et Tuulbergil polnud ka mingit motiivi Savisaarele raha anda, kuna tema ettevõte poleks saanud Kultuurikatla hankel osaledes saada Savisaarelt mingit eelist või hüve arvestades riigihankemenetluse protsesse.

Leppik kinnitas, et Tuulberg tõesti võttis enne Savisaarega kohtuma minnes sularahana välja 50 000 eurot, kuid see oli mõeldud tema purjetamiskaaslasele. Ühtlasi lubas Leppik tõenditega üheselt ära näidata, millele purjetamisseltskonnal Tuulbergilt saadud raha kulus.

Keskerakonna kaitsja Erki Kergandberg kinnitas, et Keskerakonna õiguslik positsioon ei ole muutunud ning süüdistus on alusetu.

Ettevõtja Hillar Tederi kaitsja Aadu Luberg märkis, et süüdistus on alusetu ning küsitavusi tekitab see, kuidas prokuratuur tema kaitsealust süüstavad ütlused ettevõtja Paavo Pettailt üldse sai.

Priit Kutseri kaitsja Raiko Paas leidis, et tema kaitsealuse osas tuleks menetlus lõpetada oportuniteedi põhimõttel.

Kohtuprotsess jätkub kolmapäeval.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: