Kohus andis Reidi tee ehituseks rohelise tule

{{1504698360000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna halduskohus otsustas jätta Reidi tee kaebuse rahuldamata, mis tähendab, et tee-ehituseks rohkem takistusi ei ole.

MTÜ Eesti Roheline Liikumine vaidlustas Tallinna linnavalitsuse tänavu aprillis väljastatud Reidi tee ehitusloa. Liikumine leiab, et Russalka monumendi ümbrust läbivale ja mere täitmist kavandavale teeprojektile pole tehtud seadusekohast keskkonnamõjude hindamist.

Reidi tee teine etapp kujutab endast 1,7 km pikkuse sõidutee ehitamist, mis algab Ahtri ja Jõe tänava ristmikult ning lõppeb Russalka monumendi juures Pirita tee ja Narva mnt ristmikul.

Tallinna halduskohus andis 30. mail rohelise liikumise kaebuse peale esialgse õiguskaitse ehk peatas Reidi tee ehitusloa.

Tallinna linnavalitsus vaidlustas ehitusloa peatamise 15. juunil.

Ringkonnakohus otsustas 7. juulil Reidi tee ehitusloa lõplikult peatada kuni kohtulahendini, leides, et keskkonnale ja linnaruumile tehtav kahju kaalub üles tee ehitamise huvi.

Linn: kohtulahend on põhjalik

Tänase otsusega jättis Tallinna halduskohus aga rohelise liikumise kaebuse rahuldamata, mistõttu võib Reidi teed ehitama hakata.

"See lahend on äärmiselt põhjalik ja halduskohus on analüüsinud ja käsitlenud kõiki rohelise liikumise poolt kohtumenetluses esile toodud seisukohti. Selle napi ajaga, mis me oleme saanud kohtuotsusega tutvuda, oleme me välja lugenud, et ehitusluba on väljastatud korrektselt ja kohalik omavalitsus on hinnanud kõiki keskkonnamõjusid, mis käesoleval Reidi tee projektis on tulnud ja tuli arvesse võtta," kommenteeris Tallinna õigusdirektor Priit Lello.

"Ma tahaks toonitada, et see vaidlus ei käi ju selle üle, kas ehitada Reidi teed, vaid meie vaidlus keskendus sellele, kas Reidi tee ehitusloa väljastuse menetluses on järgitud menetlusnõudeid ja halduskohus tegi kindlaks, et kõiki asjaolusid on arvesse võetud, keskkonnamõjusid on hinnatud ja kaebajate väited, justkui oleks seal aset leidnud vahepealsel ajal mingid keskkonnamuutused, ei pea kohtumenetluses tuvastamist leidnud. Meile tähendab see seda, et me saame projektiga edasi minna," ütles Lello.

Kohus märkis otsuses, et ehitusloale esitatud kaebusega ei saa enam nõuda kehtivates üldplaneeringutes määratud tee asukoha muutmist. Kohus ei nõustunud kaebajate peamise väitega, et Tallinna linn oleks pidanud läbi viima uue keskkonnamõjude hindamise.

Tegevusloa andjal oli 2007. aastal läbi viidud keskkonnamõjude hindamise ja mitmete hilisemate ekspertarvamuste põhjal piisavalt teavet otsustamaks, kas Reidi tee ehitamine on arvestades kaasnevaid keskkonnamõjusid eelkõige inimestele, merekeskkonnale ja kaitstavatele kultuuriväärtustele lubatav. 

Kohus tugines sealjuures ka asjaolule, et keskkonnaamet kui tee-ehitusest puudutatud kaitstavate parkide valitseja, andis ehitusloale oma kooskõlastuse.

Otsust võib edasi kaevata kuni 6. oktoobrini. Kohtu poolt kaebajale antud esialgne õiguskaitse, mis peatas ehitusloa kehtivuse, lõppes kohtuotsuse tegemisega, uue taotluse saab vajadusel esitada ringkonnakohtule.

MTÜ ei välista, et kaebab otsuse edasi.

"Täna paar tundi tagasi seda otsust kätte saades ja arutades meie esindajaga ei ole veel selgust, küll aga on selles otsuses kohti, mis kutsuvad vaidlustamisele. Ma ei julge veel seda kindla sõnaga lubada, aga see ei oleks üllatus."

Reidi tee esimest etappi, ehitust Ahtri ja Jõe tänava ristmikust kuni Pikksilma tänavani, keegi kohtus ei vaidlustanud.

Järgmise aastaga valmis ei saa

Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas tõdes, et kohtuvaidluse tõttu on tööde algus jäänud venima, nii et järgmise aasta lõpuks suur tee-ehitus valmis ei saa.

"Hange on meil küll juba välja kuulutatud, 20. oktoobril on hanke avamine. Loomulikult kõik järgnev sõltub sellest, kas hanget keegi vaidlustab või ei vaidlusta. Loomulikult ka hanke võitjal läheb mõni aeg aega kuni ta saab nende töödega peale hakata, aga ma arvan, et no selle aasta lõpus või järgmise alguses peaks kindlasti olema nende tööde algus," ütles Aas.

Osaliselt on aga tööd juba käimas, sest kohtuvaidlus kogu trassi ei puudutanud.

"Mõningate töödega tegelikult on ju juba alustatud, näiteks Tallinna Sadam temale kuuluval territooriumil juba sellele projektile ette jäävaid vanu hooneid on lammutamas ja tööde lõpptähtaeg - no järgmisel aastal ilmselt valmis ei jõua," tõdes Aas.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: