Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poliitik: Põhja-Korea häkkerid said kätte Souli sõjaplaani

{{1507636020000 | amCalendar}}
Põhja-Korea liider Kim Jong-un arvutiekraani ees.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un arvutiekraani ees. Autor/allikas: KCNA/AFP/Scanpix

Põhja-Korea häkkerid on varastanud sadu Lõuna-Korea salastatud sõjaväedokumente, muu hulgas üksikasjalise sõjaaegse operatiivplaani, mis puudutab ka Ühendriike, teatas võimuparteisse kuuluv seadusandja teisipäeval.

Demokraatliku Partei saadiku Rhee Cheol-hee sõnul murdsid häkkerid mullu septembris sisse Lõuna-Korea sõjaväe võrku ning said juurdepääsu 235 gigabaidile salastatud andmetele, edastas päevaleht Chosun Ilbo.

Lekkinud materjalide seas oli operatiivplaan 5015 sõja puhuks Põhja-Koreaga, mis hõlmab ka riigijuht Kim Jong-uni neutraliseerimisele suunatud rünnakuprotseduure. Parlamendi kaitsekomisjoni juht Rhee lisas, et 80 protsenti lekkinud dokumentidest ei ole veel tuvastatud.

Parlamendisaadiku sõnul varastati Lõuna-Korea eriüksuste erandolukorraplaan, üksikasjad USA-Lõuna-Korea iga-aastaste ühisõppuste kohta ning info tähtsate sõjaväerajatiste ja elektrijaamade kohta.

Lõuna-Korea kaitseministeeriumi pressiesindaja keeldus luureandmetele viidates artikli väiteid kinnitamast. Ministeerium teatas mais, et Põhja-Koreal õnnestus tungida Souli sõjaväe sisevõrku, kuid ei avaldanud varastatu sisu.

AFP-l ei õnnestunud Rhee´d lehes ilmunud väidete kommenteerimiseks kätte saada, kuid tema kantselei sõnul tsiteeris leht teda õigesti.

Häkkimisrünnaku ilmsikstulek langeb ajale, kui pinged Korea poolsaarel on pärast Põhja-Korea järjestikuseid raketikatsetusi ning kuuendat tuumakatsetust ning USA presidendi Donald Trumpi korduvaid sõjaähvardusi haripunktis.

Ühendriikide kaitseministeeriumi pressiesindaja Rob Manning ütles, et on artiklist teadlik, kuid keeldus selle väiteid kinnitamast või ümber lükkamast. "Saan teile kinnitada, et me oleme kindlad meie operatiivplaanide turvalisuses ja meie võimes tulla toime mis tahes ohuga Põhja-Korealt," ütles Manning Pentagonis ajakirjanikele.

Ta keeldus ütlemast, kas häkkimine leidis aset, kuid kinnitas, et USA-Lõuna-Korea liit on olemas seda tüüpi olukordadega tegelemiseks ning kaitseks nende eest.

Souli andmeil on Pyongyangil 6800-meheline kübersõjaekspertide üksus ning Põhja-Koread on varemgi süüdistatud kõrge profiiliga küberünnakutes, nagu 2014. aasta rünnak Sony Picturesile.

Meedia: Lõuna-Korea Pusani sadamasse tuleb USA tuumaallveelaev

USA laevastik suunas Korea rannikule strateegilise tuumaallveelaeva Michigan, edastas teisipäeval Lõuna-Korea nädalaleht Chosun Ilbo.

Tuleva nädala Lõuna-Korea-USA ühisõppustel osalev Michigan peaks Pusani sadamasse jõudma sel nädalal, märkis leht.

170,6 m pikkune Michigan suudab kanda ballistilisi tuumarakette või kuni 154 tiibraketti Tomahawk ning jääda vee alla kuni 3 kuuks.

Varem teatati, et USA tuumalennukikandja Ronald Reagan (CVN-76) jõudis 6. oktoobril pärast Hongkongis käiku saatelaevadega Lõuna-Hiina merele ja võttis suuna Koreale.

Meedia: Põhja-Korea eriüksused harjutasid Lõuna-Korea staabi ründamist

Põhja-Korea eriüksuslased harjutasid õppusel USA ja Lõuna-Korea Soulis asuva ühisstaabi paraplaanidega ründamist, edastas Lõuna-Korea agentuur Yonhap, viidates Lõuna-Korea kaitseministeeriumi nimetutele esindajatele.

Septembri keskel toimunud õppuses osalesid Põhja-Korea mereväelased ja õhujõud. Õppuse tarvis püstitati USA ja Lõuna-Korea Soulis asuva ühisstaabi makett.

"Arvan, et eriüksuslased omandavad kasinate ressursside juures kentsakaid vaenlase leeri pääsemise viise," edastati ühe allika sõnad.

"Paraplaan lendab madalalt ja vaikselt. Seda saaks kasutada äkkrünnakuks nagu droonigi," lisas ta.

Yonhap märkis, et 3-4 kg raskust paraplaani on kerge kasutada. Samas saavad Põhja-Korea eriüksuslased neid seljas kanda, seejärel aga tõusta mingilt kõrgendikult õhku ja rünnata sihtmärki.

Agentuur nentis, et taoline õppus oli teadaolevalt esmakordne.

Teine allikas ütles agentuurile, et kui Lõuna-Korea ja USA õppusest teada said, korraldasid nad Pocheoni juures vastuõppuse, mille käigus harjutati madalalt lendavate objektide hõivamist ja hävitamist.

Lõuna-Korea on valmis Pyongyangi uueks raketikatsetuseks

Lõuna-Korea on kõrgendatud sõjalises valmisolekus Põhja-Korea võimalikuks uueks raketikatsetuseks, teatas armee esindaja teisipäeval.

Põhja-Korea tähistab teisipäeval riigi kommunistliku partei 72. aastapäeva. Analüütikud on hoiatanud, et riik võib korraldada pidupäeval uue raketi- või tuumakatsetuse.

ÜRO kehtestas Põhja-Korea sanktsioonide rikkujatele sadamakeelu

ÜRO kehtestas ülemaailmse sadamakeelu neljale laevale, mis rikkusid Põhja-Korea suhtes rakendatud sanktsioone, teatas ametnik esmaspäeval.

"Komitee on nimetanud neli laeva. See ei tähenda varade külmutamist ega reisikeeldu. Kuid see on sadamakeeld," ütles ÜRO Põhja-Korea sanktsioonide ekspertkomisjoni koordinaator Hugh Griffiths, lisades, et laevad transportisid "keelatud kaupu".

"See on üsna kiire ja otsustav samm komisjonilt," lisas ta.

EL laiendab Põhja-Korea vastaseid sanktsioone

Euroopa Liit laiendas teisipäeval Põhja-Korea vastaseid sanktsioone, keelates tekstiiliimpordi ja piirates toornafta müüki.

Blokk lisas senistele sanktsioonidele ÜRO septembris kehtestatud piirangud, millega Pyongyangi karistati kuuenda tuumakatsetuse eest. Meetmete seas on vedelgaasi müügi keel ning toornafta ja naftatoodete müügi piiramine.

"Lisaks ei anna EL-i liikmesmaad Põhja-Korea kodanikele töölube kahtluse tõttu, et nende tulu kasutatakse riigi ebaseadusliku tuuma- ja ballistiliste rakettide programmi toetamiseks," märkis EL avalduses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: