Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea tuumapolügoonil võis varingus hukkuda üle 200 inimese

Põhjanaabrist rääkiv uudis Souli raudteejaama ekraanil.
Põhjanaabrist rääkiv uudis Souli raudteejaama ekraanil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja-Korea tuumapolügoonil varises viimase tuumakatsetuse järel sisse tunnel, Jaapani ajakirjanduse teatel võis varingus hukkuda üle 200 inimese.

Punggye-ri polügoonil varises tunnel sisse septembri algul mõni päev pärast Põhja-Korea viimast ja seni võimsaimat maa-alust tuumakatsetust 3. septembril, teatas telekanal Asahi teisipäeval viitega anonüümsetele Põhja-Korea allikatele.

Esimeses varingus võis hukkuda sadakond töölist. Päästetööde ajal toimus teine varing, ohvrite koguarv on vähemalt 200, edastas telekanal.

Eksperdid on varem hoiatanud, et Põhja-Korea maa-alused tuumakatsetused võivad põhjustada Hiina piiri lähedal asuval mägipolügoonil varingu ja lekitada atmosfääri radiatsiooni.

Lõuna-Korea president peab läbirääkimisi Hiina liidriga

Lõuna-Korea president Moon Jae-in peab järgmisel nädalal toimuva Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö (APEC) tippkohtumise kõrvalt läbirääkimisi oma Hiina ametivenna Xi Jinpingiga, teatas teisipäeval Soul.

Kahe riigi suhteid on varjutanud erimeelsused seoses Lõuna-Koreasse paigutatud USA raketitõrjesüsteemiga THAAD.

Peking on kehtestanud mitmeid meetmeid Lõuna-Korea ettevõtete vastu ning keelanud turismirühmadel sellesse riiki sõita. Neis sammudes nähakse majanduslikku kättemaksu THAAD-i eest.

Hiina käsitleb raketitõrjesüsteemi, mis Souli ja Washingtoni sõnul on mõeldud kaitseks Põhja-Koreast lähtuva raketiohu vastu, ohuna tema enda sõjalisele võimekusele.

Xi ja Moon peavad kõnelusi Vietnamis Danangis toimuva APEC-i kohtumise kõrvalt, märkis Lõuna-Korea presidendipalee.

"Kokkulepe tippkohtumiseks on esimene samm .... kahepoolse koostöö taastamisel kõigis valdkondades," lausus presidendi rahvusliku julgeoleku büroo direktor Nam Gwan-pyo.

Sarnane kohtumine peeti ka enne juulis Saksamaal Berliinis toimunud G20 tippkohtumist.

Hiina on Lõuna-Korea suurim kaubanduspartner ja meetmed on andnud ränga hoobi mitmele selle riigi ettevõttele, sealhulgas autotootjale Hyunday ja jaemüügikonglomeraadile Lotte, mis eraldas golfiraja THAAD-i paigutamiseks.

THAAD (lõppfaasi suure kõrguse maa-alakaitse - Terminal High Altitude Area Defense) on mobiilne süsteem hävitamaks ballistilisi lühi- ja keskmaarakette nende lennu lõppfaasis, sekundeid enne sihtmärgi tabamist. Raketil puudub lõhkeaine, kasutatakse kokkupõrke kineetilist energiat.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: