Põhja-Korea tuumapolügoonil võis varingus hukkuda üle 200 inimese

Põhja-Korea tuumapolügoonil varises viimase tuumakatsetuse järel sisse tunnel, Jaapani ajakirjanduse teatel võis varingus hukkuda üle 200 inimese.
Punggye-ri polügoonil varises tunnel sisse septembri algul mõni päev pärast Põhja-Korea viimast ja seni võimsaimat maa-alust tuumakatsetust 3. septembril, teatas telekanal Asahi teisipäeval viitega anonüümsetele Põhja-Korea allikatele.
Esimeses varingus võis hukkuda sadakond töölist. Päästetööde ajal toimus teine varing, ohvrite koguarv on vähemalt 200, edastas telekanal.
Eksperdid on varem hoiatanud, et Põhja-Korea maa-alused tuumakatsetused võivad põhjustada Hiina piiri lähedal asuval mägipolügoonil varingu ja lekitada atmosfääri radiatsiooni.
Lõuna-Korea president peab läbirääkimisi Hiina liidriga
Lõuna-Korea president Moon Jae-in peab järgmisel nädalal toimuva Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö (APEC) tippkohtumise kõrvalt läbirääkimisi oma Hiina ametivenna Xi Jinpingiga, teatas teisipäeval Soul.
Kahe riigi suhteid on varjutanud erimeelsused seoses Lõuna-Koreasse paigutatud USA raketitõrjesüsteemiga THAAD.
Peking on kehtestanud mitmeid meetmeid Lõuna-Korea ettevõtete vastu ning keelanud turismirühmadel sellesse riiki sõita. Neis sammudes nähakse majanduslikku kättemaksu THAAD-i eest.
Hiina käsitleb raketitõrjesüsteemi, mis Souli ja Washingtoni sõnul on mõeldud kaitseks Põhja-Koreast lähtuva raketiohu vastu, ohuna tema enda sõjalisele võimekusele.
Xi ja Moon peavad kõnelusi Vietnamis Danangis toimuva APEC-i kohtumise kõrvalt, märkis Lõuna-Korea presidendipalee.
"Kokkulepe tippkohtumiseks on esimene samm .... kahepoolse koostöö taastamisel kõigis valdkondades," lausus presidendi rahvusliku julgeoleku büroo direktor Nam Gwan-pyo.
Sarnane kohtumine peeti ka enne juulis Saksamaal Berliinis toimunud G20 tippkohtumist.
Hiina on Lõuna-Korea suurim kaubanduspartner ja meetmed on andnud ränga hoobi mitmele selle riigi ettevõttele, sealhulgas autotootjale Hyunday ja jaemüügikonglomeraadile Lotte, mis eraldas golfiraja THAAD-i paigutamiseks.
THAAD (lõppfaasi suure kõrguse maa-alakaitse - Terminal High Altitude Area Defense) on mobiilne süsteem hävitamaks ballistilisi lühi- ja keskmaarakette nende lennu lõppfaasis, sekundeid enne sihtmärgi tabamist. Raketil puudub lõhkeaine, kasutatakse kokkupõrke kineetilist energiat.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS