Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina peaminister lubas Ida-Euroopale miljardeid

{{1511802000000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Ungaris regionaaltippkohtumisel osalev Hiina peaminister Li Keqiang kinnitas esmaspäeval, et Peking jätkab Euroopa Liidu kahtlustest hoolimata miljardite eurode investeerimist Kesk- ja Ida-Euroopa riikidesse.

Li ütles, et Hiina Arengupank eraldab esmaspäeval avatavale Ida-Euroopa ja Hiina vahelisele uuele pangandusliidule kaks miljardit eurot. Lisaks on Hiina valitsusjuhi sõnul käivitatud investeerimisfondi teine etapp kapitaliga miljard dollarit, millest suur osa suunatakse tema sõnul Kesk- ja Ida-Euroopa riikidesse.

Li saabus pühapäeval Ungarisse "16+1" tippkohtumisele Kesk- ja Ida-Euroopa valitsusjuhtidega. Kohtumisel on ka Eesti delegatsioon.

Tippkohtumise üks peateemasid on Hiina Siiditee projekt, mille raames tahetakse ehitada uusi sadamaid ja raudteid ning suurendada kaubavahetust üle Aasia, Aafrika ja Euroopa.

Ratas: suurem Hiina kaubavoog läbi Eesti elavdaks transiiti

Peaminister Jüri Ratas tõstis kohtumisel Hiina valitsusjuhi Li Keqiangiga esile Eesti raudteeühendused ja võimalused piirkondliku e-kaubanduse jaotuskeskusena. "Ma näen siin selget võitu mõlemale riigile. Eestis kasvaks transiit ning Hiinal avaneks uus tee Põhjala turule," ütles Ratas.

Peaminister Ratase hinnangul pakub kõige rohkem võimalusi koostöö Jilini provintsiga, mis on kiiresti arenev rasketööstuse piirkond Kirde-Hiinas. Jilini piirkonnas asuvad teiste seas autotootjate Volvo, VolksWageni ja BMW tehased, mõnevõrra kaugemal Pekingi lähedal Daimleri tehas.

"Changchun-Tallinn raudteekoridor avaks Hiina kaupadele tee Põhjala turgudele, aga ka Põhja-Saksamaale ning Peterburi ja Moskva piirkonda, kus paikneb suurem autotööstus. Eestis elavdaks nn Siiditee kaubavedusid näiteks läbi Koidula piiripunkti ja Muuga sadama," selgitas Ratas.

Peaministri sõnul räägib Eesti kui kaubaveo sõlmkoha ja jaotuskeskuse kasuks vaba maa olemasolu terminalide rajamiseks, ladusat töökorraldust võimaldav digi-asjaajamine, madal korruptsioon ning kõrge kvalifikatsiooniga tööjõud.

Ratas kohtus tippkohtumise ajal eraldi Ungari kolleegi Viktor Orbáni, Serbia valitsusjuhi Ana Brnabici ning Montenegro peaminister Duško Markovićiga.

Koostööst Pekingi ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikide vahel on teinud kokkuvõtte ka Hiina suursaatkond Eestis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: