Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ja Hiina teatasid veerand triljoni dollari väärtuses kaubalepetest

{{1510207260000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Hiina ja USA allkirjastasid enam kui 250 miljardi dollari väärtuses kaubandusleppeid Ühendriikide presidendi Donald Trumpi riigivisiidi ajal, ütles Hiina liider Xi Jinping neljapäeval.

"Üha suurem avatus on meie pikaajaline strateegia. Me ei kitsenda ega sulge oma uksi. Me lükkame need üha enam pärani," ütles Xi tippärimeeste kohtumisel.

Trump halvustas oma riigi "ühepoolset ja ebaõiglast" kaubavahetuse puudujääki Pekingiga, kuid ütles Xile, et ei pea Hiinat vastutavaks.

"Lõppeks, kes võiks süüdistada üht riiki teise riigi ees oma eeliste ärakasutamises oma kodanike hüvanguks," ütles ta allkirjastamistseremoonial.

Lepped sisaldavad muuhulgas näiteks Hiina sojaoa importi Ühendriikidesse ja suurprojekte veeldatud gaasi ekspordiga seoses Alaskast.

USA ja Hiina president usuvad Põhja-Korea kriisi lahendamisse

Trump ja tema ametivend Xi väljendasid neljapäeval ka lootust, et Põhja-Korea kriisi on võimalik lahendada.

"Meie kohtumine täna hommikul oli suurepärane, arutades Põhja-Koread, ja ma tõesti usun, et sellele (kriisile) on lahendus, nagu ka teie usute," ütles Trump Xile.

Trump küll ei laiendanud oma mõtet, kuid on tõenäoline, et ta avaldab Hiina liidrile survet piirata kaubavahetust suurriigi ja Põhja-Korea vahel, mille majanduslik heaolu sõltub suurel määral maailma suuruselt teise majandusega riigi otsustest.

Korduvalt ÜRO-d ja Põhja-Koread läbirääkimistelaua taha kutsunud Xi ütles Trumpile, et kaks suurriiki peaksid tugevdama omavahelist kommunikatsiooni ja koordineerima tegevusi olulistes rahvusvahelistes ja piirkondlikes küsimustes, nagu seda on Korea poolsaare kriis ja Afganistani küsimus.

USA president kiitis Xid, kellega ta esmakordselt kohtus Floridas aprillis, ja väljendas "sooje tundeid" tema suhtes.

"Nagu me ütlesime, meie vahel on väga hea keemia ja ma leian, et me saadame korda suuri asju nii Hiina kui Ühendriikide jaoks," ütles Trump.

Esimesena pressikonverentsil kõnelnud Xi ütles Trumpile, et Hiina ja USA vaheline koostöö on ainus korrektne valik ja vaid selline olukord, millest mõlemad osapooled võidavad, võib viia parema tulevikuni.

"Hetkel on Hiina-USA suhted uues ajaloolises alguspunktis. Hiina on valmis tegema koostööd Ühendriikidega, et austada teineteist, pakkuda vastastikust kasu, keskenduda koostööle, (ning) hallata ja kontrollida erinevusi," sõnas Xi.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: