"Välisilm": Läti poliitikat mõjutab järjest enam Liibanonist pärit arst ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Läti seimi veebileht

Läti poliitikat mõjutab järjest enam Liibanonist pärit mees Hosams Abu Meri. Hiljuti valiti ta juhtima valitsuspartei Ühtsus parlamendifraktsiooni.

Lätis loodetakse, et Abu Meri toob poliitikasse värskust ja taastab kauaaegse võimuerakonna üha enam kaduvat usaldust, vahendas "Välisilm".

Seimis Ühtsuse fraktsiooni etteotsa asunud Hosams Abu Meri on põneva taustaga poliitik. Ta on pärit Beirutist ja tal on vaid loetud kuud aega, et tõsta Ühtsuse autoriteeti nii, et käesoleva aasta oktoobris toimuvatel seimivalimistel läheks edukalt - et erakond üldse uuesti parlamenti pääseks ja saaks ka valitsusse.

"Saatus," vastas Hosams Abu Meri küsimusele, miks ta just Lätti arstiks õppima sattus ja sinna elama jäi. Sündinud on Abu Meri küll kaugel, kuid tema süda kuulub Lätile, kinnitas ta.

"Saabusin Liibanonist Lätti 1993. aastal. Olen pärit Liibanonist, sündinud Beirutis. 1993. aastal asusin Lätis tollases meditsiiniakadeemias arstiks õppima. Aja jooksul sulandusin Läti ühiskonda. Taotlesin Läti kodakondsust, abiellusin, mul on kaks tütart. Olen gastroenteroloog ja harjunud seetõttu töötama iga päev koos paljude inimestega. 2010. aastal astusin Ühtsuse erakonda, oma parteisse. 2014 valiti mind seimi liikmeks," meenutas Ühtsuse seimifraktsiooni juht Hosams Abu Meri.

Kunagisest Läti poliitilisest esitegijast - Ühtsuse erakonnast - pole enam kuigi palju alles: osa poliitikuid on lahkunud, kauaaegne partei liider Solvita Aboltina välja visatud ja nüüd on ta ka seimist ära.

Ühtsuses leitakse, et Hosams Abu Meri suudab parteikaaslased panna jälle oma erakonda uskuma ja siis tõmbavad nad ka rahva enda poolt hääletama.

"Läti poliitikas on vaja rohkem ühtsust. Peame rohkem mõtlema riiklikult, mitte nagu praegu. Meie parlamendis on kuus parteid, see on hea. Kuid väljaspool seimi on palju pisemaid erakondi. Nii väikeses riigis nagu Läti, peaks nad leidma ühise keele ja väärtused ning koonduma. Siis tekiks kolm või neli suuremat ühendust, kellel oleks erinevad vaated - sotsiaaldemokraatlikud, parempoolsed, tsentristlikud või liberaalsed. Sel moel jõuaks Läti poliitika tasakaalu. Täna oleme olukorras, kus meil on palju väikseid erakondi ja palju vaidlusi, kuid elu riigis ei arene nii intensiivselt ja kiiresti kui soovime. Vajame ühtekuuluvust, vaja on, et rahvas tuleks rohkem poliitikasse. Meil napib uusi ja taibukaid noori, kes oleks valmis ja kel oleks soovi poliitikas kaasa lüüa ja anda endast midagi riigile. Poliitikas napib inimesi, sest arvatakse, et seal pole midagi head, sinna pole tarvis minna. Teisalt oleks poliitikas vaja muutusi ja arengut, sest meie igapäevaelu on seotud poliitikutega," selgitas Ühtsuse seimi fraktsiooni juht Abu Meri.

Sisuliselt sõltub Hosams Abu Meri ja Ühtsuse esimehe majandusminister Arvils Ašeradensi tegevusest, milline koalitsioon sügiseste valimiste järel Lätis jätkab. Kui Ühtsus ei pääse üldse parlamenti, muutub keeruliseks hoida Läti poliitika senist punast joont, kus ühel pool on Nils Ušakovsi Koosmeel ja teisel pool parempoolsed parteid.

"Praegu on Ühtsuse eesmärk luua platvorm väiksemate parteide kaasamiseks, et jõuda meie ühiste eesmärkideni. Kutsume neid kõiki meie hulka, et pakkuda veel kaasaegsemat, stabiilsemat, majanduslikult edukamat ja heade sotsiaalteenustega Lätit. Peame kaasama palju parteisid ühiseid sihte saavutama, et teha oma tööd edasi. Kui Ühtsus jätkab nagu seni, on meil järgmises parlamendi koosseisus vähe esindajaid. Pole meil enam 22 saadikut nagu praegu.Meie plaan on rääkida läbi väikeste regionaalparteide ja teiste erakondadega, kes on väljaspool seimi. Meie ühendus peaks saama järgmise koalitsiooni tasakaalustajaks," rääkis Abu Meri.

Aga ka liibanonlased pole rauast. Hosams Abu Meri on öelnud, et kui Ühtsuses intriigid jätkuvad, lahkub ta poliitikast üldse - patsiendid vajavad tarka gastroenteroloogi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: