Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Kohus tegi otsuse: Uberit tuleb käsitleda kui taksofirmat

Euroopa Kohus (ECJ) tegi otsuse, mille kohaselt tuleks ettevõtte Uber Technologies Inc. tegevust käsitleda ja reguleerida kui taksofirmat.

Nn sõidujagamisteenust pakkuv firma on varem väitnud, et tegu on tehnoloogiaplatvormiga, mis viib kokku reisijaid ja iseseisvaid sõidukijuhte, mitte aga transpordiettevõttega, mis tuleks allutada samadele reeglitele nagu taksofirma, vahendasid BBC ja Bloomberg.

Euroopa Kohus pole oma otsuse näol aga sellise seisukohaga nõus ning oma otsuses põhjendas kohus, et rakenduse vahendamisteenus, mis viib kokku sõidukijuhte ja sõita soovijaid, on otseselt seotud transporditeenusega ning seetõttu tuleb seda EL-i seaduste raames liigitada transpordivaldkonna teenuseks. Samal põhjusel ei kehti Uberi teenusele ka mitmed ühisturu e-kaubandust puudutavad reeglid.

Varem on ka ECJ kohtujurist andnud hinnangu, mille kohaselt on Uberi näol tegemist teenusega transpordi valdkonnas, mistõttu võib Uberit kohustada hankima transporditeenuse litsentse ja tegevuslube.

Uberi teenus on kohtujuristi hinnangul tellimuse alusel toimuva linnatranspordi täieliku süsteemi korraldamise ja juhtimise teenus. Lisaks ei paku Uber kohtujuristi sõnul autojagamisteenust, kuna reisijad valivad sihtkoha ja juhid saavad selle eest tasu summas, mis kaugelt ületab lihtsat kulude hüvitamist.

Arvestades asjaolu, et transporditeenus on majanduslikult teenuse põhielement, samas kui nutitelefonirakenduse abil reisijate juhtidega kokkuviimise teenus on teisejärguline, tegi kohtujurist Euroopa Kohtule ettepaneku kvalifitseerida Uber teenuseks transpordi valdkonnas.

Otsust oli oodanud ja sellele eelnenud arengut pingsalt jälginud kogu tehnoloogasektor, sest otsusest võib saada oluline pretsedent ka muudel teemadel, mis puudutab üha laienevaid jagamisteenuseid ja nutirakendusi.

Otsus tähendab sisuliselt seda, et nendes EL-i riikides, kus Uber tegutseb, saab ettevõtet allutada kohalikele transporditeenuse reeglitele. Käesolev juhtum sai alguse sellest, kui Barcelona linn nõudis Uberilt taksofirmadele kehtestatud nõuete täitmist.

Luksemburgis asuva Euroopa Kohtu otsust enam edasi kaevata ei saa.

Uberi kõneisik teatas kommentaariks, et otsus ei mõjuta firma jaoks olukorda suuremas osas EL-i riikides, sest seal ollakse juba tegutsemas transpordiseaduse alusel ning Uberil on kavas seda dialoogi jätkata. Samas avaldas kõneisik kahestust, et miljonitel eurooplastel ei lasta endiselt kasutada Uberi-laadseid rakendusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: