Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lenk: õigeusukiriku toetuse taga on kompensatsioon Petseri kloostri eest

Heimar Lenk
Heimar Lenk Autor/allikas: Margus Ansu/Postimees/SCANPIX

Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku okupatsioonikahju heastamise taga on kompensatsioon piiri taha jäänud Petseri kloostri eest, väitis riigikogu liige Heimar Lenk.

"Minu teada on see mõeldud piiri taha jäänud Petseri kloostri kompenseerimiseks. Mis on huvitav küsimus, et kui me anname ühele õigeusu kirikule raha, siis miks me ei anna Moskva patriarhaadi õigeusu kirikule. Nad kõik ju kannatasid sõjas," ütles keskerakondlasest rahvasaadik ERR-i raadiouudistele.

Sundüürnike kaitsmisega tuntud Lengi sõnul lööb kirikutele okupatsiooni ja sõja käigus tehtud ülekohtu heastamise eest toetuse maksmine keskmise inimese õiglustundele haava.

"Hakata kirikule tema kannatusi kompenseerima, see tekitab rida küsimusi. Kirik peaks ju ise tagama meie hingerahu. Ütlema, et ärge muretsege, et kaotasite nii palju sõja ajal. Aga nüüd on kirik ise esimene kaotaja," rääkis Lenk.

Saadiku sõnul annab kirikule kannatuste eest toetuse maksmine kindlasti lisaargumendi maksta kompensatsiooni ka sundüürnikele.

"Järgmisel aastal tuleb üürnike küsimus päevakorda. Oleme seda arutanud korduvalt nii peaministri kui ka minister Jaak Aabiga. Me loodame, et kui kirikule antakse kannatuste eest raha, siis aeg on ka sundüürnikele anda mingit kompensatsiooni. Kui palju, seda pole otsustatud, aga mingi kompensatsiooni peavad nad saama, sest nad tõsteti oma endisest kodust sõna otseses mõttes tänavale," sõnas Lenk.

Lenki pani muretsema aga asjaolu, et kirikute kompensatsioon makstakse omandireservfondi ligi 17 miljoni euro suurusest jäägist, mis tema hinnangul oli mõeldud ennekõike sundüürnikele.

ERR-i uudisteportaal kirjutas neljapäeval, et sarnaselt Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule soovib ka Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik sõja ja okupatsiooni käigus tehtud ülekohtu heastamiseks toetust ligi 1,4 miljonit eurot, millega tahetakse rajada mungaklooster.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: