Põhja-Korea kaitseb sõjaväeparaadi korraldamist olümpia eelõhtul

Põhja-Korea sõjaväelased paraadil.
Põhja-Korea sõjaväelased paraadil. Autor/allikas: KCNA/KNS/STR/AFP/Scanpix

Põhja-Korea kaitses oma plaane korraldada päev enne Lõuna-Koreas algavate olümpiamängude avatseremooniat sõjaväeparaad.

Pyongyangi iga-aastane sõjaväeparaad tähistab relvajõudude loomise aastapäeva, vahendas BBC.

Samal ajal kogunevad sportlased Lõuna-Koreasse Pyeongchangi olümpiamängudele, mille avatseremoonia toimub 9. veebruaril.

Põhja-Korea võimude sõnul pole kellelgi õigust sekkuda riigi plaanidesse.

Põhja-Korea võimupartei Tööliste Partei ajalehes Rodong Sinmun avaldatud artiklis tõrjuti väiteid, et sõjaväeparaad on provokatiivne ja selle eesmärk on demonstreerida maailmale riigi tuumarelvi.

Lõuna-Korea agentuuri Yonhap andmetel märgib Rodong Sinmun hoopis, et on tavaline, et iga riik võtab oma sõjaväe loomise aastapäeva väga tõsiselt ning tähistab seda suursuguste üritustega.

Varem on Pyongyang sõjaväeparaadi pidanud 25. aprillil, kuid käesoleva aasta pidustused tähistavad 1948. aasta 8. veebruaril asutatud Korea rahvaarmee 70. aastapäeva.

Põhja-Korea sõjaväeparaadid on tavaliselt väga suured, millest võtab tihtipeale osa tuhandeid sõdureid ning milles näidatakse rakette või muud sõjaväevarustust.

Pyeongchangi taliolümpiamängude eel alustasid Põhja- ja Lõuna-Korea läbirääkimisi koostöö üle. Näiteks marsivad kaks riiki olümpial ühise lipu all ning moodustasid isegi ühise jäähoki naiskonna.

Vaidlus sõjaväeparaadi üle ähvardab aga läbirääkimistel saavutatut varjutada.

USA välisministeeriumi avaliku diplomaatia ja avalike asjade kantsler Steve Goldstein ütles varem sel nädalal pressikonverentsil, et ta eelistaks seda, kui paraadi ei toimuks.

Põhja-Korea valitsuse meediaagentuur KCNA avaldas pressiteate, milles öeldakse, et kui Lõuna-Korea ja selle liitlased jätkavad kritiseerimist, toob see ainult kahju olümpiamängude edukale avamisele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: