Põhja-Korea korraldas Pyongyangis sõjaväeparaadi

{{1518079440000 | amCalendar}}
Foto: KRT/AP/Scanpix

Põhja-Korea korraldas neljapäeval, päev enne taliolümpiamängude algust naaberriigis Lõuna-Koreas, pealinnas Pyongyangis sõjaväeparaadi, ütles valitsusallikas Soulis.

Erinevalt 2017. aastal korraldatud paraadist Põhja-Korea riigitelevisioon hommiku jooksul paraadi üle ei kandnud, kuid allikas ütles AFP-le: "Me oleme teada saanud, et Põhja-Korea korraldas sõjaväeparaadi Pyongyangis Kim Il-sungi väljakul algusega täna kell 10.30 (Eesti aeg 4.00)".

Viimastel päevadel on Pyongyangis harjutamas nähtud sadu soomusmasinaid ja tuhandeid sõdureid.

Põhja-Korea teatas jaanuaris kavatsusest korraldada 8. veebruaril sõjaväe asutamise 70. aastapäeva puhul paraad. Iga-aastast paraadi peeti varem 25. aprillil, kuid valitsus teatas möödunud kuul, et sellest aastast alates hakatakse seda korraldama 8. veebruaril.

Põhja-Korea sõjaväeparaadide tüüpilised elemendid on tuhanded sünkroonis paraadsammul marssivad sõdurid, sajad soomusmasinad ja kulminatsioonina rakettide liigutamine riigi rajaja Kim Il-sungi nime kandval väljakul.

Pyongyangi tuuma- ja raketiprogrammi vaatleva tunnustatud USA veebikülje 38 North teatel satelliidid enne neljapäevast paraadi väljaku läheduses rakette ei tuvastanud.

Pyongyang on seoses naaberriigis Lõuna-Koreas peetavate taliolümpiamängudega läbi viimas propagandakampaaniat stalinistliku režiimi maine parandamiseks. Riik on saatnud Lõuna-Koreasse teatritrupi, rühma tantsutüdrukuid ning saadab kohale ka riigijuht Kim Jong-uni õe. Lisaks osaleb mängudel kahe Korea ühine jäähokinaiskond.

Olümpiamängude lähenemine on toonud Korea poolsaarel kaasa Pyongyangi üha provokatiivsemate raketikatsetuste ja kuuenda tuumakatsetuse tõttu üleskruvitud pingete leevenemise.

Analüütikute hinnangul püüab Põhja-Korea kaheosalise lähenemisega normaliseerida oma staatust "de facto tuumariigina", võib püüda nõrgestada enda vastast sanktsioonirežiimi ja lüüa kiilu USA ja Lõuna-Korea vahele.

ÜRO Julgeolekunõukogu kehtestas eelmisel aastal Pyongyangile neli mahukat sanktsioonipaketti.

Põhja-Korea delegatsioon, kuhu kuuluvad sisulise võimuta riigipea Kim Yong-nam ja riigi tegeliku liidri Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong saabub Lõuna-Koreasse reedel, olümpiamängude avapäeval, lennukiga, maandudes Souli lähedal Incheoni lennujaamas.

Samal ajal on Lõuna-Koreas ka USA asepresident Mike Pence.

Nii Pence kui ka Põhja-Korea delegatsioon võtavad osa mängude avatseremooniast. Pooled ei ole kohtumist välistanud.

USA asepresident ei ole välistanud kohtumist mängudele saabuvate Põhja-Korea kõrgete ametnikega. Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA teatas neljapäeval, et Pyongyangil pole mingit kavatsust Pence´iga kohtuda, jättes võimaliku kohtumise siiski otsesõnu välistamata.

Kim Jong-un: Põhja-Korea on maailmaklassi sõjaline jõud

Tuumarelva omav Põhja-Korea on maailmaklassi sõjaline jõud, kuulutas riigi liider Kim Jong-un neljapäeval sõjaväeparaadil, mis korraldati päev enne taliolümpiamängude algust naaberriigis Lõuna-Koreas.

Kim, kelle juhtimisel on riigi tuumarelva- ja ballistilise raketi programm läbi teinud kiire arengu, ütles pealinna Pyongyangi Kim Il-sungi väljakul rõkkavale rahvahulgale: "Me oleme suutelised demonstreerima maailmale oma positsiooni maailmaklassi sõjalise jõuna."

Lõuna-Korea president kohtub olümpial Põhja-Korea liidri õega

Lõuna-Korea president Moon Jae-in kohtub laupäeval taliolümpiamängudel Põhja-Koread esindavate ametnike, teiste hulgas riigi liidri Kim Jong-uni õega, teatas Souli Sinine Maja neljapäeval.

Moon lõunatab kõrgetasemelise delegatsiooniga, mille Pyongyang taliolümpiamängudele saadab, ütles presidendi pressiesindaja ajakirjanikele. Teiste hulgas on ka Põhja-Korea tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam.

Delegatsiooni kuulub ka Kim Jong-uni noorem õde, üha mõjukamaks muutuv Kim Yo-jong.

Ta on kõigi aegade kõrgeim Põhja-Korea ametiisik, kes Lõuna-Koread külastab.

Sinine Maja on Lõuna-Korea presidendi residents.

USA asepresident hoiatas olümpiamängude eelõhtul Põhja-Koread

USA asepresident Mike Pence ütles neljapäeval, et Washington on Põhja-Koreaga seoses valmis igaks stsenaariumiks, ja hoiatas, et Pyongyangi ähvardustele vastamiseks on laual kõik valikuvariandid.

Pence lubas Tokyo lähedal Yokota õhuväebaasis USA ja Jaapani sõduritele peetud kõnes, et president Donald Trumpi valitsus jätkab "maksimaalse surve kampaaniat" Põhja-Koreale eesmärgiga sundida stalinistlikku riiki oma tuuma- ja raketiprogrammidest loobuma.

Ühendriikide asepresidendi Aasia-visiit langeb ajale, kui pinged Korea poolsaarel on vähenenud seoses Põhja-Korea otsusega osaleda Lõuna-Koreas Pyeongchangis reedel algavatel taliolümpiamängudel. Põhja-Korea mängudel osalemise tõttu on olümpiat juba hakatud nimetada rahumängudeks.

Pence aga juhtis kõnes tähelepanu massilistele inimõigusrikkumistele Põhja-Koreas ja mõistis riigis eksisteeriva sunnitöölaagrite süsteemi hukka kui tänapäevase Gulagi.

"Need, kes julgevad meid ähvardada, teevad hästi, kui ei alahinda USA relvajõudude võimekusi," hoiatas Ühendriikide Indiana osariigi endine kuberner.

"Maailm teadku, siin Yokota õhuväebaasis ja kaugemal, et me oleme valmis igaks stsenaariumiks. Teadku ka meie vastased. Kõik valikuvariandid on laual ja USA relvajõud ning Jaapani enesekaitseväed on valmis kaitsma meie rahvast ja eluviisi," sõnas ta.

Asepresident lubas, et Washington annab igale provokatsioonile, muuhulgas tuumarelvade kasutamisele, "kiire, ülekaaluka ja tõhusa vastuse".

Kolmapäeval lubas Pence, et USA kehtestab varsti kõige karmimad võimalikud sanktsioonid "paariarežiimile" Põhja-Koreas ja kuulutas, et Pyongyangil ei lubata Pyeongchangi taliolümpiamänge kaaperdada.

Pence survestab Lõuna-Koread Põhja-Koreasse karmimalt suhtuma

Pence püüab ka mõjutada Souli Põhja-Koreasse karmimalt suhtuma.

Pence kohtub neljapäeval Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga ja soovitab jälgida sõjakat tuumanaabrit kaine pilguga ning mitte laste end mõjutada olümpiamängudeks välja töötatud naaberriigi propagandast.

Põhja-Korea saadab reedel algavatele taliolümpiamängudele oma sportlased ja tantsutüdrukud, võistlustel astub üles kahe Korea ühine hokinaiskond. Pyongyang saadab kohale ka kõrgetasemelise ametnike delegatsiooni.

Moon on rääkinud olümpiast kui võimalusest diplomaatiliseks lähenemiseks Põhja-Koreale, Pence seevastu manitseb ettevaatusele.

Pence hoiatas Jaapanist teele asudes, et varasematele katsetele Põhja-Koreaga uusi suhteid alustada on tulnud vastuseks "tüssamine, täitmata lubadused ning lõputud ja üha hoogustuvad provokatsioonid".

Nõunikud möönavad, et avaldused on Pence'i kohta ebatavaliselt küünilised, kuid olukord tingib tema tooni. USA ametnike hoiatused tuumarelva- ja raketiprogrammi täiustava Põhja-Korea aadressil on muutunud üha karmimaks.

Asepresident lisas siiski, et hoolimata erimeelsustest Põhja-Koreale lähenemises on Ühendriikide ja Lõuna-Korea liit tugev.

USA ametnike sõnul on Pyongyang juba ammu valmistunud kasutama ära Pyeongchangi olümpiamänge, mis peetakse kahe Korea vahelisest demilitariseeritud tsoonist vaid 80 kilomeetri kaugusel, kui võimalust näidata režiimi leebet palet. Pence'i visiit on neile püüetele vastukaaluks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: