Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea saadab oma sportlased taliolümpiamängudele

{{1515467040000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Põhja-Korea sportlased ja ametiisikud osalevad veebruaris Lõuna-Koreas toimuvatel taliolümpiamängudel, teatasid pooled teisipäeval pärast esimesi ametlikke kõnelusi enam kui kahe aasta jooksul.

"Põhja-Korea saadab mängudele rahvusliku olümpiakomitee delegatsiooni, sportlased, esinejad, vaatajad, taekwondo demonstratsioonirühma ja ajakirjanikud, Lõuna-Korea tagab nende vastuvõtmisel kõik vajaliku," teatasid pooled ühisavalduses.

Põhja-Korea on osalenud taliolümpiamängudel aastast 1964 ja suveolümpiamängudel aastast 1972. Kokku on Põhja-Korea võitnud olümpiamängudelt 56 medalit, neist 16 kuldset. Enamik medaleid on tulnud maadluses, tõstmises, judos ja poksis.

Kõnelused leiavad aset Panmunjomi piirikülas kaht riiki eraldavas demilitariseeritud tsoonis.

Põhja-Korea delegatsiooni juht teatas varem, et loodab kohtumiselt "hinnalisi" tulemusi.

"Andkem inimestele hinnaline uusaastakingitus," ütles Põhja-Korea delegatsiooni juht Ri Son-gwon Lõuna-Korea ühinemisministeeriumi juhile Cho Myong-gyonile.

Lääs omakorda loodab, et kahe Korea kõnelused leevendavad pingeid Korea poolsaarel.

USA tervitas Põhja-Korea otsust saata sportlased olümpiale

USA tervitas teisipäeval Põhja-Korea ja Lõuna-Korea vahel peetavaid kõnelusi ja Pyongyangi otsust saata sportlased olümpiale, kuid lisas diplomaatilise hoiatuse, et sellega ei kaasneks sanktsioonide rikkumist.

USA välisministeerium manitses Souli tagama, et Põhja-Korea sportlaste saatmine ei rikuks ega kahandaks kuidagi ÜRO Julgeolekunõukogu Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioone ebaseaduslike tuuma- ja raketiprogrammide eest.

"USA kavatseb koos Lõuna-Korea võimudega tagada, et Põhja-Korea osalemine taliolümpiamängudel ei seaks ohtu ÜRO Julgeolekunõukogu poolt riigile kehtestatud sanktsioone ebaseaduslike tuuma- ja raketiprogrammide eest," ütles Ühendriikide välisministeeriumi eestkõneleja Heather Nauert.

Nauert meenutas ühtlasi, et Washington ja Soul on sidunud ennast Põhja-Korea survestamisega eesmärgiga muuta Korea poolsaar tuumavabaks.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) tervitas teisipäeval samuti Põhja -Korea otsust osaleda veebruaris Lõuna-Koreas toimuval taliolümpial.

Põhja-Korea otsus saata delegatsioon taliolümpiale on "suur samm edasi olümpia vaimus", ütles ROK-i president Thomas Bach.

Soul pakkus kõnelustel Pyongyangiga välja perede taaskohtumised

Lõuna-Korea pakkus teisipäeval esimestel ametlikel kõneluystel Põhja-Koreaga enam kui kahe aasta jooksul välja sõjast lahutatud perekondade taaskohtumise veebruarikuiste taliolümpiamängude ajal.

Souli ettepaneku kohal võiksid kohtumised toimuda kuukalendri uusaastal, mis on tänavu keset Pyeongchangi mänge, ütles Lõuna-Korea ühinemisministri asetäitja Chun Hae-sung.

Hiina tervitas Koreade samme suhete parandamiseks

Hiina tervitas teisipäeval Põhja- ja Lõuna-Korea samme suhete parandamiseks ja kutsus rahvusvahelist üldsust toetama sellekohaseid pingutusi.

Hiina välisministeeriumi esindaja Lu Kang ütles, et Peking tunneb rõõmu "Koreade kõrgetasemeliste kõneluste üle".

"Hiina tervitab ja toetab poolte positiivseid samme suhete parandamiseks ning loodab, et kõnelused on hea algus edasisteks kontaktideks, lepituse edendamiseks ja pingete leevendamiseks Korea poolsaarel," lisas Lu.

Soul: Koread otsustasid taastada sõjavägede otseliini

õhja- ja Lõuna-Korea otsustasid teisipäevasel kohtumisel taastada kahe riigi sõjavägede otseliini, teatas Lõuna-Korea ühinemisministri asetäitja Chun Hae-sung.

Põhja-Korea teatas kohtumisel, et otseliin piiri lääneosas on aktiveeritud. Lõuna-Korea alustab otseliini kasutamist kolmapäeva hommikul.

Otseliin kahe riigi relvajõudude vahel oli suletud ligi kaks aastat. Liin suleti 2016. aasta veebruaris, kui Soul teatas ühise Kaesongi tööstuspiirkonna sulgemisest.

Teine sõjavägede otseliin poolsaare idaosas suleti 2008. aastal, kui Soul peatas turismireisid Kumgangi mäele Põhja-Korea idarannikul. See liin jääb tehnilistel põhjustel suletuks.

Mõlemad otseliinid avati aastatel 2002-2003, kui kahe Korea suhted oluliselt soojenesid.

Viieliikmeline Põhja-Korea delegatsioon suhtus aga negatiivselt tuumavaba poolsaare teema püstitamisse, kuid oli nõus, et regioonis tuleks tagada rahu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Rääkides tuumarelvadest, siis meie lõikavad relvad nagu tuumapomm, vesinikupomm või mandritevahelised ballistilised raketid on suunatud üksnes USA-le. Need ei sihi meie hõimlasi. Need ei sihi ka Hiinat ega Venemaad," ütles Isamaa Rahumeelse Ühendamise komisjoni esimees Ri Son Gwon.

Koread leppisid kokku relvajõudude pingeleevenduskõnelustes

Põhja- ja Lõuna-Korea jõudsid teisipäeval kokkuleppele pidada relvajõudude vahelised kõnelused kasvavate pingete leevendamiseks Korea poolsaarel, teatasid pooled ühisavalduses pärast esimesi ametlikke kõnelusi.

Pooled "otsustasid leevendada hetke sõjalisi pingeid ja korraldada sel eesmärgil relvajõudude kõnelused", märgiti ühisavalduses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: