Eesti vabariigi 100. sünnipäeva üritusi jagub kogu nädalaks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Esmaspäeval algab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise nädal. Sündmusi jagub sel nädalal kõikjale.

Järgmisel nädalal pole ainus tähtis päev 24. veebruar, mil Tallinnas Vabaduse väljakul toimub paraad, vaid ühtviisi oluline on kogu juubelinädal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Juubelinädala mõte on erinevate sündmuste kaudu näidata Eesti Iseseisvusmanifesti sünnilugu. Kõik algab esmaspäeval kohas, kus asus Päästekomitee salakorter.

"Praegused inimesed võib-olla teavad seda tühja platsina, kus kunagi hiljuti veel seisis Kunstiinstituut. Seal koguneme ja paneme juubelinädalale alguse," rääkis EV100 suurprojektide korraldaja Margus Kasterpalu.

Edasi jätkuvad üritused Haapsalus, Narvas, Pärnus. Neljapäeval tasub hoida silmad lahti, sest monumendid, ausambad saavad kaela sinimustvalge salli ja pähe mütsi.

Reede on Pärnu päev, sest 100 aastat tagasi loeti seal esimest korda ette Iseseisvusmanifest. Manifest loetakse pidulikult ette ka Paides ja Viljandis. Laupäeval on paraad Tallinnas, jumalateenistus Paides.

"Lipu heiskamine on sellel aastal siin, Tallinnas Toompeal, aga ka Tartus, Narvas. Igal pool on just selline sündmus, kuhu maksaks peredega kohale minna ja vaadata, kuidas siis sinimustvalge taas kerkib," rääkis Kasterpalu.

Presidendi vastuvõtt on Eesti Rahva Muuseumis (ERM) ning just sellel ajal jõuab kätte maagiline hetk, kui kellaaeg on 20.18.

Ametliku programmi kõrval on nädala jooksul üle Eesti igal pool midagi toimumas ja mõni üritus võib ka 24. veebruaril toimuda spontaanselt.

"Võib-olla mitte selles suvise tantsupeo mõttes, mis tuli millegi asemele ehk ei jää ühel või teisel põhjusel liiga külma ilma tõttu midagi tegemata, vaid et need asjad, mis siis sünnivad, sünniksid juba olemasoleva kõrvale ja täidaksid maa rõõmuga," ütles Kasterpalu.

Kingitusi, mida inimesed, asutused, ühingud ja seltsid lubavad Eestile teha, on juba üle 1000. Kinke saab teha kuni juubeliperioodi lõpuni ehk veebruarini 2020, kui möödub 100 aastat Tartu rahust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: