Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod | Ratas Turus EV100 aktusel: Eesti ja Soome on lähedasemad kui varem

Peaminister Jüri Ratas osales laupäeval Soomes Turu Ülikoolis Eesti 100. sünnipäevale pühendatud pidulikul aktusel. Ratase sõnul on Eesti ja Soome praegu lähedasemad kui kunagi varem.

"Eesti ärkamisaegsed suurkujud unistasid juba umbes 150 aasta eest Eesti ja Soome suuremast lähedusest ja sümboolsest sillast, mis pidi meid kahelt kaldalt kokku kandma. Nüüd oleme sellele lähemal kui ei kunagi varem," ütles Ratas.

Ta tuletas meelde, et Eesti majanduse arengut tugevasti toetanud Soome on praegu meie peamine majanduspartner ning eelmisel nädalal sai valmis X-tee tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel.

"Selle aasta suvest kehtib Eesti apteekides Soome digiretsept ning 2019. aasta suvest saab ka Soome apteekidest ravimeid Eesti digiretseptiga. Eesti ja Soome selline andmevahetus võiks innustada ka teisi Põhjamaid ja Balti riike veelgi enam koos rahvusvahelisi e-teenuseid arendama," selgitas peaminister.

Ta lisas, et üha tõsisemalt räägitakse ka Tallinna ja Helsingi liitmisest üheks suurlinnapiirkonnaks.

Ratas meenutas julgeid mehi ja naisi Eestist ja välismaalt, kes aitasid Eesti riigi iseseisvuse taastada. "Vaatamata pingelisele olukorrale maailmas ning jätkuvale konfliktile Euroopas usun ma täie veendumusega, et meie iseseisvus on täna kindlam kui iial varem," kinnitas peaminister.

"Kindlasti tunnevad eestlased terves maailmas meie riigi juubeli üle suurt uhkust ja jagavad seda oma sõprade, lähedaste ja tuttavatega," ütles ta ning märkis, et kõik kaasmaalased on alati kodumaale tagasi oodatud.

Turu Ülikoolis toimunud pidulikul aktusel kõneles lisaks Eesti peaministrile ka Soome endine president Tarja Halonen.

Pärastlõunal suundus Ratas Turust edasi Stockholmi, kus osaleb kultuurifestivali Estival 2018 raames toimuval Eesti 100. sünnipäevale pühendatud galaõhtul. Üritusest võtab osa ka Rootsi elamumajanduse ja digiarengu minister Peter Eriksson.

Pühapäeva hommikul kohtub Ratas Rootsi kolleegi Stefan Löfveniga, et arutada Eesti ja Rootsi suhteid, julgeolekuolukorda Läänemere piirkonnas, küberkoostööd ning Euroopa Liidu päevakajalisi teemasid nagu järgmine EL-i pikaajaline eelarve, digitaalne areng ja Brexit.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: