Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Navalnõi video: asepeaministri villa suunas ei tohi ükski naaber vaadata

Aleksei Navalnõi ja droonivideo Šuvalovi villa lähistel.
Aleksei Navalnõi ja droonivideo Šuvalovi villa lähistel. Autor/allikas: Video stoppkaader

Venemaa opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi avaldas järjekordse video sarjast, mis käsitleb Venemaa võimuringkondade juhtfiguuride luksuslikku elustiili, korruptsiooni ja võimu kuritarvitamist.

Seekord on Navalnõi endale tuttavas formaadis võtnud vaatluse alla Venemaa esimese asepeaministri Igor Šuvalovi suurejoonelise villa Moskva lähistel Skolkovos.

Šuvalovi jõukust, mis tema ametliku palganumbriga kuidagi kokku ei käi, on Navalnõi ka varem käsitlenud ning käesolevas videos ei ole peamiseks teemaks ka ligi 10 miljardit rubla maksev villa, vaid opositsioonipoliitiku sõnul midagi palju enamat.

Nimelt väidab Navalnõi, et villa lähistel asuva luksusliku kortermajade rajooni majad on mingil kummalisel põhjusel tulnud projekteerida selliselt, et mitte ükski sealne elanik ei saaks aknast esimese asepeaministri mõisa suunas vaadata. Opositsioonipoliitiku sõnul viitavad sellele asjaolule ka kortermajade projekteerimise dokumendid.

"Ja need majad ei ole seal mingid "hruštšovkad". See on elitaarne elamukompleks, kus korterid maksavad 50-70 miljonit rubla. Parkide, aedade, puhkealade, spaakompleksidega. Kuid isegi nendel, vaieldamatult heal järjel inimestel, ei ole lubatud heita isegi üht väikest pilku tõelise luksuse suunas. Luksuse suunas, mida omab riigiteenistuja Šuvalov."

"See on suurepärane näide sellest, kuidas Putini ametnikud kohtlevad oma rahvast pärisorjadena," nentis Navalnõi. "Kõigepealt ei tohi me kasutada temaga samu teid. Seejärel ei tohi me elada temaga koos ühel korrusel või sõita samas liftis - ma räägin siin majast, kus Šuvalov ostis kümme korterit ja ühendas siis need üheks suureks korteriks. Isegi Šuvalovi koerad ei saa lennata tavalistes lennukites, vaid nemad kasutavad hoopis eralennukeid. Ja nüüd? Nüüd ei tohi me isegi Šuvalovi suunas vaadata."

"Aga äkki on mujal sama asi? Vaatame siis riike, mis on palju rikkamad kui Venemaa," jätkas ta ja tõi välja, et Buckinghami paleed saab lähedal asuvast korterist ilusti vaadata ning ka Valget Maja saab lähedal asuvast restoranist imetleda.

"Ning isegi Šuvalovi enda valdused väljaspool Venemaad on avalikkuse silme all. Tema Austria mõisa saab järvel ilusti vaadata ning Londonis asuv maja, kus on tema korter, on isegi turistidele mõeldud postkaartidel. Kui sa elad Euroopas - pole probleeme. Aga kui sa elad Venemaal, siis - anna andeks - siin on Šuvalov valitseja ja härra. Ta sõna otseses mõttes keerab su maja teistpidi ja müürib kinni selle aknad, sest sinul pole luba vaadata - sa võid lihtsalt sellest rikkusest ja suurejoonelisusest pimedaks jääda!"

Videos näidatud kortermajade peamine arhitekt Vladimir Plotkin lükkas RBK-s küll Navalnõi väited tagasi ja nimetas neid jamaks, kuid samas ei soovinud ta siiski põhjendada, miks nimetatud majadel lõunaküljel aknaid ei ole või miks nurgapealsed aknad on ehitatud nii, et neist ei saa lõuna suunas vaadata. Navalnõi arvas seepeale, et arhitektil oleks olnud targem lihtsalt vaikida.

Navalnõi videod on laialdast tähelepanu pälvinud

Navalnõi videod, kus ta võimuringkondade korruptsiooni iroonilises võtmes paljastab, on laialt tähelepanu pälvinud.

Kõige tuntum Navalnõi video puudutab peaminister Dmitri Medvedevit ning selle dokumentaalfilmi abil õnnestus tal korraldada eelmise aasta kevadel Venemaa linnades viimaste aastate ulatuslikumad meeleavaldused. Möödunud aastal tegi Navalnõi aga video president Putini uuest mitteametlikust villast.

Veebruaris avaldatud video aga viitab muuhulgas ka Kremli sekkumisele USA valimistesse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: