Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Šoigu: Putini käsul on Ida-Ghoutas iga päev viietunnine humanitaarpaus

{{1519655520000 | amCalendar}}
Foto: Abdulmonam Eassa/AFP/Scanpix

Alates teisipäevast kehtestatakse Süürias Ida-Ghoutas humanitaarpaus, ütles Vene kaitseminister Sergei Šoigu.

"Tunaeile võeti vastu ÜRO julgeolekunõukogu otsus nr 2401. Vene presidendi ülesandel, vältimaks ohvreid rahumeelse elanikkonna seas, kehtestatakse alates homsest, 27. veebruarist Ida-Ghoutas kella 9.00-14.00 iga päev humanitaarpaus," ütles Šoigu esmaspäeval kaitseministeeriumi kolleegiumil.

Vene kaitseministeerium hoiatas esmaspäeval, et olukord Süüria mässuliste kantsis Ida-Ghoutas on halvenemas.

Humanitaarpauside ajal peatavad Süüria valitsusväed rünnakud terroristidele eesmärgiga säästa rahumeelset elanikkonda, teatas Moskva, lisades, et loodud on üks humanitaarkoridor rahumeelsete elanike ning haigete ja haavatute lahkumise lubamiseks.

Koridor on ette valmistatud koostöös Süüria Punase Poolkuuga ja see asub Al-Wafideeni ületuskohas.

Moskva teatas, et sellele suunatud jõupingutusi koordineerivad Vene ja Süüria sõjavägi ja Damaskuse ametnikud ning mässuliste liidrid peaksid demineerima humanitaarkoridorini viivad teed ja andma avalikkusele võimaluse Ida-Ghoutast lahkuda.

Vene kaitseministeerium süüdistas enne humanitaarpauside jõustamist ka islamistlikke rühmitusi Jaish al-Islam, Ahrar al-Sham ja Al-Nusra Rinne tegutsemises ühise väejuhatuse all ning sadade inimeste, nende seas laste ja naiste, kinnihoidmises pantvangidena.

ÜRO, Saksamaa ja Prantsusmaa on ärgitanud viimastel päevadel Venemaad survestama Damaskust jõustama Ida-Ghoutas relvarahu.

Alates 18. veebruarist on režiimi ja Venemaa õhurünnakutes Ida-Ghoutale saanud surma üle 500 tsiviilisiku. Ohvrite seas on üle 130 lapse. Pühapäeval teatati Ida-Ghouta lõunaservas ägedatest kokkupõrgetest mässuliste ja režiimivägede vahel.

Lavrov kutsus USA-d ja liitlasi Süüria relvarahuresolutsiooni jõustama

Vene välisminister Sergei Lavrov kutsus esmaspäeval telefonivestluses Saksa kolleegi Sigmar Gabrieliga USA juhitavat koalitsiooni täitma ÜRO Julgeolekunõukogu Süüria relvarahuresolutsiooni.

"Välisministrid vahetasid arvamusi Süüria [kriisi] lahendamisest Süüria arengute kontekstis ning ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2401 praktilise elluviimise ülesannetest," teatas Vene välisministeerium, viidates laupäeval Julgeolekunõukogus vastuvõetud resolutsioonile.

"Lavrov teavitas üksikasjalikult konkreetsetest sammudest, mida Venemaa sõjavägi astub humanitaarprobleemide lahendamise toetuseks Ida-Ghoutas," teatas välisametkond.

Lavrov kutsus ministeeriumi kinnitusel USA juhitava koalitsiooni liikmeid astuma kiiresti analoogilisi samme resolutsiooni 2401 jõustumise tagamiseks üle kogu Süüria, sealhulgas Al-Tanfi piirkonnas, Ruqbani põgenikelaagris ja Raqqas.

Resolutsioonis on muuhulgas kirjas, et relvarahu alt jäävad välja äärmusrühmitused Islamiriik ja Al-Qaeda.

Režiimivägede piiramisrõngas Ida-Ghouta, kus elab umbes 400 000 inimest, on rühmituste Faylaq al-Rahman ja Jaish al-Islam kontrolli all. Moskva nimetab neid rühmitusi regulaarselt Al-Nusra Rindeks, mis oli kunagi Al-Qaeda haru Süürias.

Süüria režiimiväed pommitasid enne resolutsiooni vastuvõtmist kuus päeva intensiivselt Ida-Ghoutat, surmates üle 500 tsiviilisiku. Analüütikute sõnul valmistavad režiimiväed ette maavägede pealetungi enklaavile.

Iraan teatas pühapäeval, et Süüria režiim jätkab rünnakuid Iga-Ghoutale, sest seal tegutsevad terroristid.

Süüria valitsusväed jätkavad rünnakuid Damaskuse lähistel

Süüria valitsusväed koos liitlastega jätkavad rünnakuid Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas hoolimata ÜRO Julgeolekunõukogu kehtestatud vaherahust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Humanitaarorganisatsiooni Süüria Kodanikukaitse teatel on Süüria väed korraldanud ka keemiarünnaku, hukkunute hulgas on ka vähemalt üks laps.

Süüria opositsiooni ajutise valitsuse teatel on keemiarünnakus viga saanuil ilmsed kloorimürgistuse tunnused.

Süüria ja Vene õhurünnakuis on viimase ööpäeva jooksul saanud surma vähemalt 27 inimest.

Süüria suursaadik ÜRO-s teatas, et valitsusväed jätkavad võitlust terrorirühmitustega, sest neile vaherahu ei laiene.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: