Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kindral: Venemaa on Süürias nii süütaja kui tuletõrjuja

{{1519712820000 | amCalendar}}
Laps Ida-Ghouta piirkonnas 20. vebruaril.
Laps Ida-Ghouta piirkonnas 20. vebruaril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa püüab vastu seista USA diplomaatilisele mõjule ning valab õli tulle Süüria konfliktile, kujutades end ise samal ajal vahemehena, ütles teisipäeval Ühendriikide kõrge kindral.

"Mõtlen seda täiesti tõsiselt, kui räägin, et nad mängivad nii süütaja kui tuletõrjuja rolli -- õhutades pingeid ja siis püüdes neid enda kasuks lahendada," lausus esindajatekoja relvateenistuse komiteele USA erioperatsioonide väejuhatuse ülem armeekindral Joseph Votel.

Tema sõnul püüab Moskva luua alternatiive lääneriikide vahendatavatele poliitilistele läbirääkimistele nii Süürias kui Afganistanis, et kärpida Ühendriikide mõju.

Süüria sõjalist rinnet kasutab Venemaa aga uute relvade ja taktika katsetamiseks, sageli hoolimata sellega kaasnevatest purustustest või tsiviilohvritest, märkis Votel.

Ta tõdes, et Venemaa pind-õhk tüüpi raketisüsteemide arvu kasv Lähis-Idas ohustab USA ligipääsu regiooni õhuruumile ja võimet seal domineerida.

Kindral lisas, et koos Iraaniga püüab Venemaa kindlustada Bashar al-Assadi režiimi ja lüüa mõra pikaajalisse strateegilisse partnerlusse Ühendriikide ja Türgi vahel.

Pinged Washingtoni ja Ankara vahel on üha kasvamas seoses USA toetatud Süüria kurdi võitlejate kohalolekuga, kes Türgi hinnangul on seotud kurdi terroristidega.

Kõneldes neist võitlejatest, kes tegutsevad Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) lipu all, märkis Votel: "Nad on meie partnerid Süürias, kes on viinud meid tükk maad lähemale meie eesmärkidele ja me jääme nendega kokku kuni selle võitluse lõpuni."

Venemaa on deklareerinud, et hoolimata Assadi toetamisest on nende eesmärgiks nagu Ühendriikidelgi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) purustamine.

Voteli hinnangul ei peaks Moskva saama endale au Islamiriigi "füüsilise kalifaadi" vältimatu lüüasaamise eest.

"Venemaa on seadnud need edusammud ohtu oma tegevusega, mis ei ole suunatud sedavõrd ISIS-e alistamisele, kuivõrd omaenda mõju säilitamisele ja olukorra kontrollimisele. "On selge, et Venemaa huvid Süürias ei kattu laiema rahvusvahelise kogukonna omaga," lisas ta.

USA kutsus Venemaad sundima Damaskust peatama pealetungi Ida-Ghoutale

USA ärgitas esmaspäeval Venemaad kasutama oma mõju, et tagada Süüria valitsusvägede verise pealetungi kohene peatumine mässuliste kantsile Ida-Ghoutale.

"Süüria režiim ja selle toetajad Venemaa ja Iraan, jätkavad Ida-Ghouta, Damaskuse tihedalt asustatud eeslinna ründamist, hoolimata relvarahust, millele kutsus üles ÜRO Julgeolekunõukogu," säutsus Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert Twitteris.

Režiim väidab tema sõnul, et võitleb terroristidega, kuid terroriseerib selle asemel sadu tuhandeid tsiviilisikuid õhurünnakute, suurtükkide, rakettide ja terendava maavägede pealetungiga. "Režiimi tegevus kloorgaasi kasutamisel relvana vaid süvendab tsiviilelanikkonna kannatusi." 

Nauerti sõnul on Venemaal mõju nende operatsioonide peatamiseks, kui ta otsustab täita oma kohustusi ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni alusel.

"Ühendriigid kutsuvad viivitamatult lõpetama pealetungioperatsioone ja tagama kiiresti humanitaartöötajatele ligipääsu, et nad saaksid anda haavatutele abi ja tuua kohale hädavajalikku humanitaarabi," sõnas USA välisametkonna pressiesindaja.

Alates 18. veebruarist on režiimi ja Venemaa õhurünnakutes Ida-Ghoutale saanud surma üle 500 tsiviilisiku. Ohvrite seas on üle 130 lapse. Pühapäeval teatati Ida-Ghouta lõunaservas ägedatest kokkupõrgetest mässuliste ja režiimivägede vahel.

ÜRO võttis laupäeval vastu resolutsiooni 30-päevasest relvarahust Süürias, mis ei kata operatsioone äärmusrühmituste vastu.

Ida-Ghoutat piiravate Süüria režiimivägede peamine toetaja Venemaa teatas varem esmaspäeval, et alates teisipäevast kehtestatakse enklaavis iga päev viietunnine humanitaarpaus ajavahemikul 9-14.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: