Trump ja May süüdistasid Süüriat ja Venemaad Ida-Ghouta kannatustes

{{1520191440000 | amCalendar}}
Vabatahtlikud päästjad aitavad lapsi ümber piiratud Ida-Ghoutast evakueerida.
Vabatahtlikud päästjad aitavad lapsi ümber piiratud Ida-Ghoutast evakueerida. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa ja Süüria on vastutavad südantlõhestavate inimkannatuste eest Süüria mässuliste kontrolli all olevas Ida-Ghouta enklaavis, mida režiimiväed ägedalt ründavad, ütlesid USA president Donald Trump ja Briti peaminister Theresa May pühapäeval.

Kahe riigi liidrid arutasid Ida-Ghouta olukorda pühapäevases telefonivestluses, ütles May kantselei.

ÜRO kavatseb toimetada esmaspäeval Ida-Ghoutasse humanitaarabi

ÜRO kavatseb toimetada Süüria mässuliste kontrolli all olevasse Ida-Ghoutasse esmaspäeval humanitaarabi.

Konvoi koosneb 46 veokist, mille laadungiks on toit 27 500 inimesele ning ravimid ja muu hädavajalik, ütles ÜRO humanitaarabiagentuur OCHA pühapäeval avalduses.

Aktivistid: Süüria režiimiväed on vallutanud veerandi Ida-Ghoutast

Süüria režiimiväed on vallutanud rohkem kui veerandi Ida-Ghouta enklaavist, mis on veel mässuliste kontrolli all, teatasid aktivistid pühapäeval.

Suurbritannias baseeruv Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et režiimiväed on jõudnud kolme kilomeetri kaugusele Ida-Ghouta peamisest linnast Doumast, olles vallutanud rohkem kui 25 protsenti kogu enklaavist.

Riigimeedia: Süüria režiimiväed tungivad Ida-Ghoutale mitmelt suunalt peale

Süüria režiimiväed tungivad Damaskuse lähedal mässuliste kontrolli all olevale Ida-Ghouta enklaavile mitmelt suunalt peale ja on edasi liikumas, teatas sõjaväeallikas pühapäeval riiklikule meediale.

"Armeeüksused on edasi tunginud mitmel rindel" ja võtnud enda kontrolli alla mitu küla ja farmi, ütles allikas uudisteagentuurile SANA.

Süüria presidendi sõnul peab operatsioon Ida-Ghoutas jätkuma

Süüria president Bashar al-Assad ütles pühapäeval, et valitsusväed päevad jätkama operatsiooni mässuliste valduses oleva Ida-Ghouta vabastamiseks hoolimata rahvusvahelisest survest see lõpetada.

"Terrorismivastane operatsioon peab jätkuma, siis on tsiviilisikutel jätkuvalt vähemalt mingigi võimalus," ütles Assad riiklikus telekanalis.

USA mõistis pühapäeval hukka Venemaa ja Iraani toetatud Süüria valitsusvägede pealetungi Ida-Ghoutas, kus on surma saanud sadu tsiviilisikuid.

"USA mõistab hukka president Bashar al-Assadi režiimi sõjalise pealetungi Ida-Ghouta elanike vastu, mida toetavad Venemaa ja Iraan," kirjutati Valge Maja avalduses.

Süüria valitsusvägede õhulöökides sai pühapäeval Ida- Ghoutas surma vähemalt 34 tsiviilisikut.

Süüria ja Venemaa avasid relvarahuresolutsiooni alusel ka humanitaarkoridorid tsiviilisikutele, kes soovivad enklaavist lahkuda. Damaskusest ida pool asuvas Ida- Ghoutas elab umbes 400 000 tsiviilisikut, enklaavi kontrollib suur hulk relvarühmitusi, millest osa on esindatud vaid piirkonna mõnes osas. Peajõud moodustavad islamistlikud rühmitused Jaish al-Islam, Faylaq al-Rahman ja Ahrar al-Sham.

Macron kutsus Teherani avaldama Süüriale survet rünnakute lõpetamiseks

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus pühapäeval oma Iraani kolleegi Hassan Rouhanit avaldama Süüria valitsusele vajalikku survet, et see peataks valimatud rünnakud Ida-Ghouta enklaavis asuvate tsiviilisikute vastu.

Macron rõhutas telefonivestluses Rouhaniga Iraani erilist vastutust ÜRO taotletud humanitaarrelvarahu kehtestamiseks Ida-Ghoutas, kuna Teheranil on tihedad sidemed Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimiga.

Rouhani: relvatarnijad peavad vastutama sõjaroimade eest Jeemenis

Saudi Araabiale ja tema liitlastele relvi müüvad riigid peavad andma vastust sõjaroimade eest Jeemenis, ütles Iraani president Hassan Rouhani oma Prantsusmaa kolleegile Macronile telefonivestluses.

"Jeemenis oleme tunnistajaks sõjakuritegudele ja riigid, mis tarnivad relvi Saudi Araabiale ja araabia koalitsioonile, peavad olema selle eest vastutavad," ütles Rouhani.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: