X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ida-Ghoutas on režiimi rünnakutes viie päevaga hukkunud üle 400 inimese

{{1519290480000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Süüria mässuliste kantsis Ida-Ghoutas on alates pühapäevast kestvates režiimivägede suurtüki- ja õhurünnakutes surma saanud üle 400 inimese, teatas vabaühendus.

"Süüria režiimi ja selle liitlase Venemaa viis päeva õhurünnakud ja intentsiivne suurtükituli on tapnud 403 tsiviilisikut, teiste seas 95 last," ütles Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Suurbritannias baseeruva vabaühenduse direktor Rami Abdel Rahman lausus, et neljapäeval jättis õhu- ja raketirünnakutes elu 46 inimest. Samuti toodi välja surnukehi varem sel nädalal korraldatud rünnakutes purustatud hoonerusudest.

ÜRO teatas teisipäeval, et rünnakutes on pihta saanud vähemalt kuus haiglat.

Ida-Ghouta on valitsusvägede piiramisrõngas alates 2013. aastast. Piirkond on rühmituste Jaish al-Islam ja Faylaq al-Rahman kontrolli all.

Vaatlejate hinnangul on Süüria režiimi ja Venemaa äge pommitamiskampaania ettevalmistus maavägede pealetungiks.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles neljapäeval, et Ida-Ghoutat kontrollivad mässulised keeldusid linnast lahkumast, ehkki režiim tegi neile vastava ettepaneku.

Doumas hukkus vähemalt 13 inimest

Damaskuse lähedal mässuliste enklaavis Ida-Ghoutas sai neljapäeval Süüria valitsusvägede raketirünnakutes surma vähemalt 13 tsiviilisikut ja viga üle 120 inimese, ütlesid vaatlejad.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et Ida-Ghouta suurimas linnas Doumas sai surma vähemalt 13 inimest, kellest kolm on lapsed.

"Piirkonnas sajab, seega sõjalennukeid ei ole, kuid tundub, et režiim otsustas kasutada nende asemel rakette," lausus vabaühenduse juht Rami Abdel Rahman.

"Raketituli pole täna (neljapäeva) hommikul lõppenud. Ainuüksi Doumat tabas umbes 200 maapõhist raketti," ütles ta.

Tema sõnul on neljapäeval režiimivägede raketirünnakutes viga saanud üle 120 inimese.

Valitsusvägede rünnakutelaine Ida-Ghoutale algas pühapäeval ning sestpeale on piirkonnas viimastel andmetel surma saanud vähemalt 335 tsiviilisikut.

Riigimeedia ja vaatluskeskuse andmeil on samal perioodil saanud mässuliste ja džihadistide vastutules surma vähemalt 15 inimest.

Saudi Araabia ja AÜE kutsuvad Damaskust Ida-Ghouta vägivalda lõpetama

Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid kutsusid neljapäeval Süüria võime lõpetama ohvriterohked rünnakud Damaskuse lähedal asuvale mässuliste alale Ida-Ghoutale.

"Me rõhutame, et Süüria režiim peab lõpetama vägivalla, lubama sisse humanitaarabi ja asuma tõsiselt kriisi poliitilise lahenduse teele," ütles Saudi välisministeerium Twitteris.

"Meile teeb muret Süüria režiimi rünnakute jätkumine Ida-Ghoutas ja nende mõju sealsele tsiviilelanikkonnale."

Avalduses kutsutakse Damaskust täitma ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2254, mis nõuab üleriigilist relvarahu ja muudatusi riigikorralduses.

AÜE välisministeerium väljendas muret Süürias eskaleeruva vägivalla pärast ning ärgitas viivitamatult relvarahu kehtestama, et kaitsta tsiviilisikuid ning toimetada neile humanitaarabi.

Pärsia lahe riigid, peamiselt Saudi Araabia, on Süüria opositsioonirühmituste ühed peamised toetajaid ning Ar-Riyadis on toimunud opositsiooni tippkohtumisi.

Viimastel kuudel on Ar-Riyad ja Abu Dhabi suuresti loobunud Süüria presidendi Bashar al-Assadi tagasiastumise nõudmisest ning ärgitavad nüüd leidma Süüria konfliktile poliitilist lahendust.

ÜRO peasekretär António Guterres nõudis kolmapäeval Ida-Ghouta sõjategevuse kohest lõpetamist ja valitsusvägede pommirünnakud mässuliste alale on muutnud selle "maapealseks põrguks".

Julgeolekunõukogus pannakse arvatavasti neljapäeval hääletusele resolutsioonikava, mis nõuab Ida-Ghoutas 30-päevase relvarahu kehtestamist, et piirkond abi humanitaarabi viia ja arstiabi vajajad evakueerida.

Merkel nõuab Süüria tapatalgute lõpetamist

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel nõudis Süüria tapatalgute lõpetamist, viidates mässuliste enklaavi Ida-Ghoutat tabanud valitsusvägede õhurünnakutele.

Merkel mõistis neljapäeval hukka Süüria režiimi rünnakud oma rahvale ja ütles: "Laste tapmine, haiglate purustamine - kõik see kujutab endast tapatalguid, mis tuleb hukka mõista ja millega ei saa leppida."

Merkel ütles Euroopa Liidu reedese tippkohtumise eel Saksa parlamendile, et Süüria olukord nõuab ühenduselt suuremat rolli kriisi lõpetamises.

"See on asi, millel poole meie eurooplastena peame püüdlema."

Samas kutsus ta Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi peamisi toetajaid Venemaad ja Iraani tegema omalt poolt kõik, et tapatalgud lõppeksid.

"Me peame tegema kõik, et need tapatalgud lõpetada," ütles Merkel ja lisas, et välisminister Sigmar Gabriel püüab Vene kolleegi Sergei Lavroviga kohtudes Moskvat selles vallas mõjutada.

Kreml: Ida-Ghouta olukorra eest vastutavad terroristide toetajad

Süürias Ida-Ghoutas toimuva eest vastutavad terroristide toetajad ning Moskva, Teheran ja Damaskus nende hulka ei kuulu, ütles Vene presidendi pressisekretär neljapäeval.

"Ida-Ghouta olukorra eest vastutavad need, kes toetavad endiselt seal asuvaid terroriste. Nagu teate, Venemaa, Iraan ja Süüria ei kuulu selliste riikide hulka, sest just nemad peavad leppimatut võitlust Süüria terroristidega," vastas Peskov ajakirjanike süüdistusele, et olukorra eest selles piirkonnas vastutavad Moskva, Teheran ja Damaskus.

Ta keeldus vastamast küsimusele, kas Venemaa vetostab Rootsi ja Kuveidi ette pandud ÜRO julgeolekunõukogu otsuse Süüria kohta.

"Töö käib ja üsna pingsalt. Olukord jätab, pehmelt öeldes, soovida. Selle küsimusega tegelevad praegu keskendunult diplomaadid," ütles Peskov.

"Ma ei saa praegu vastata sellele (veto) küsimusele, sellega tegeleb praegu meie diplomaatiline ametkond ja New Yorgi missioon. Küsige parem välisministeeriumist," ütles pressisekretär.

Lavrov: Al-Nusra rinne keeldus Ida-Ghoutast lahkumast

Terrorirühmitus Al-Nusra Rinne ja sellega seotud sissid keeldusid Vene sõjaväelaste ettepanekust lahkuda Ida-Ghoutast heaga ja jätkavad selle Damaskuse eeslinna elanike kasutamist elavkilbina, rääkis Vene välisminister Sergei Lavrov neljapäeval.

"Terrorirühmitus Al-Nusra Rinne ja sellega seotud sissid keeldusid Vene sõjaväelaste ettepanekust lahkuda Ida-Ghoutast heaga ja jätkavad selle Damaskuse eeslinna elanike kasutamist elavkilbina," sõnas Lavrov vastuseks Interfaxi küsimusele.

"Mõni päev tagasi tegid meie Süürias konfliktipoolte lepituskeskuses töötavad sõjaväelased sissidele ettepaneku lahkuda Ida-Ghoutast heaga, ja selgitasid, kuidas omal ajal korraldati sisside ja nende perekondade evakueerimine Ida-Aleppost," ütles Vene välisminister.

"Al-Nusra Rinne ja selle toetajad keeldusid otsustavalt sellest ettepanekust ja jätkavad linna tulistamist oma positsioonidelt, kasutades Ida-Ghouta elanikkonda elavkilbina," sõnas Lavrov.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: