Praegu on avatud kaks jääteed, Vormsile võib mööda jääd saada nädala lõpust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Juhan Hepner/ERR

Eestis on praegu avatud kaks ametlikku jääteed - Haapsalu ja Noarootsi ning Laaksaare ja Piirissaare vahel. Vormsi ja mandri jäätee loodetakse avada nädala lõpus.

Teisipäeval avati Peipsi järvel asuv Laaksaare-Piirissaare jäätee kuni kaks tonni kaaluvatele sõidukitele. Varem oli tee avatud vaid kuni pooletonnistele sõidukitele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

8,5 kilomeetri pikkune jäätee on avatud hommikul kella 9 kuni pärastlõunal kella 16. Piirissaarlastele tähendab see, et nad on jälle pidevalt mandriga ühendatud.

Piirissaarel on umbes 30 püsielanikku, kes talvel liiguvad mandri vahet enamasti hõljukite või mootorsaanidega.

"Mind see talitee ei huvita, autosid meil pole, jalgsi me alati võime minna. Helistame piirivaluvritele ja seitse kilomeetrit meie jaoks ei ole probleem. Mina olen 60 aastat vana ja rahulikult võin minna," rääkis Piirissaare elanik Maria Korotkova.

"Väga hea, kui ta on jäätee, seepärast meil ei ole vaja siis hõljukit sõita. Hõljukid ka meil vanad ja remonti iga kord vaja. Aga kui autoga, siis sugulased tahavad saunas käia oma perega siia. Las tulevad, väga hea, kui tee on," ütles Piirisaarel elav Filimon Kuznetsov.

Jäätee kaudu saab hõlpsamini ka toiduaineid ja muid tarbeesemeid Piirisaare poodi vedada. Kauplus on avatud ühel päeval nädalas.

"Meil on tuluallikad nõrgad. Mis me siin ostame, nagu tavaliselt, paar piima, üks hapukoor, vorsti natuke, leiba, saia. Mis me ostame, raha meil pole. /.../ Suve ajal kõik katsuvad tuua mandrilt, sest valik on suurem ja hinnad soodsamad," selgitas Korotkova.

Hoolimata talvisest eraldusest ja mõnest murekohast, meeldib kohalikele Piirissaarel elada.

"Siin on loodus hea, siin on vaikne, /.../ siin on rahu. Kes tulevad, ütlevad, et siin on elu niisugune nagu 100 aastat tagasi," sõnas Kuznetsov.

Piirissaare ja mandri vahet hakkab praam sõitma taas kevadel, et uuel sügisel esimese jääga taas talveunne suikuda.

Teine avatud ametlik jäätee on Haapsalu ja Noarootsi vahel. Sealsele kolme kilomeetri pikkusele jääteele on lubatud kuni 2,5 tonni kaaluvad sõidukid. Jäätee on avatud valgel ajal - hommikul kella 7 kuni õhtul kella 18.

Ettevalmistused Vormsi ja mandri jäätee avamiseks

Maanteeamet teeb ettevalmistusi jäätee avamiseks mandri ja Vormsi vahel. Rohuküla ja Sviby sadamat ühendav jäätee oleks 9,6 kilomeetri pikkune.

Veeteede Amet peatas esmaspäevast Vormsi jääteetrassiga ristuva laevaliikluse. Pakane on jääkaant kasvatanud ja nüüd käib kiire töö tee ettevalmistamiseks.

"Hetkel käib teepiirete mahamärkimine kadakatega ning liiklusmärkide ja valvurite soojakute paigaldamine ja sellised ettevalmistustööd," selgitas OÜ Lääne Teed teemeister Mihkel Merilo.

Trassi tähistavad kadakad said teemehed ühe kohaliku Vormsi maaomaniku käest. Seejärel suundusid töölised merele neid paika panema.

Sahk läheb teed hooldama siis, kui pinnatuisk järele annab. Praegu tuiskaks tee kohe uuesti täis.

Millal jäätee valmis saab, on veel lahtine. "Jäätee valmimine sõltub ikkagi ilmast ja eeldatavasti selle nädala lõpuks kui kõik on hästi, siis avamine toimub," sõnas Merilo.

Vormsi jäätee avamiskuupäeva ennustamine on olnud üsna tänamatu töö, sest näiteks mullu sai trass valmis, kuid vahetult enne avamist tungis Vormsi poolel sellele vesi ja teed ei saanudki kasutada. Viimati oli Vormsi ja mandri vahel jäätee 2014. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: