Majandusministeerium on kiire internetiühenduse kaardistamisega lõpusirgel

Autor/allikas: ERR

Majandusministeerium on maapiirkondadesse kiire internetiühenduse loomiseks kogunud alates jaanuarist ettevõtjatelt teavet ja paneb selle põhjal kokku Eesti kaardi, kuhu on märgitud eraettevõtlusega kaetud alad. Ülejäänud alade peale kuulutatakse välja konkurss.

Valitsus otsustas mullu sügisel, et internetiühenduse niinimetatud viimase miili arendamiseks korraldatakse avalik konkurss.

Ettevõtlusminister Urve Palo tegi kolmapäeval linnade ja valdade päevadel ettekande senistest arengutest, kus tõi välja, et kuni veebruari keskpaigani peeti avalikke konsultatsioone, et selgitada välja ettevõtete investeerimisplaanid ja kontrollida püsiühenduste kaardistuse paikapidavust.

Kirja palvega saata oma järgmise viie aasta investeerimisplaanid saatis ministeerium ettevõtjatele jaanuaris. Nimelt on viimase miili puhul Euroopa Liidu raha kasutamisel tingimus, et Eesti riik tohib investeerida ainult nendesse kohtadesse, kus on turutõrge. See tähendab, et riigi raha tohib kasutada ainult seal, kus ettevõtjad ise ei investeeri.

Ettevõtjatelt ootas ministeerium vastust veebruari keskpaigaks, kuid kuna selleks ajaks valmis ei jõutud ja osa teabest vajas täpsustamist, loodetakse saada kogu info kokku järgmise nädala alguseks.

Kui plaanid käes, paneb ministeerium kokku Eesti kaardi, kus on ära märgitud kõik need alad, mis saavad eraettevõtlusega kaetud.

"Ülejäänud alade peale, kus on vaja internetiühenduvust parandada, kuulutatakse konkurss," ütles majandusministeeriumi avalike suhete nõunik Emilie Toomela ja lisas, et konkursi korraldamiseks vajalik määruse eelnõu peaks saama valmis aprilli alguseks.

"Aprilli alguses saadab siis majandusministeerium määruse eelnõu teistele ministeeriumitele tagasiside andmiseks. Tavaliselt on ministeeriumitel aega kaks-kolm nädalat oma kommentaaride saatmiseks," lisas Toomela.

Toetusmeetme eelarve on 20 miljonit eurot ja avalik konkurss hõlmab kõiki maakondi. Toetusmeetmele saavad kandideerida kõik ettevõtjad, kes soovivad investeerida interneti valguskaabli arendamisse maapiirkondades.

Varem on Euroopa Liidu rahastusega toetatud interneti baasvõrgu ehitamist asulatesse ja küladesse, kuid nendest vahenditest ei olnud lubatud finantseerida kaablite viimist kodudeni. Viimase miili projekt katab seni puudu jäänud ühendused baasvõrgust elupaikade ja ettevõteteni, kus praegu ei ole internetikasutamise võimalust või see ei ole piisava võimekusega.

Konkursitingimused näevad ette, et liitumistasu on maksimaalselt 200 eurot ühe aadressi kohta ning ehitus peab lõppema kõige enam viie aasta pärast.

Konkursi viib läbi tehnilise järelevalve amet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: