Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO: Türgi eriolukorra raames on rikutud sadade tuhandete õigusi

Türgi lipp.
Türgi lipp. Autor/allikas: Arnaud Andrieu/SIPA/Scanpix

Türgis pikalt kehtiv riiklik eriolukord on toonud kaasa sadade tuhandete inimeste inimõiguste rikkumised, kaasa arvatud tapmisi, piinamisi ja omavolilisi kinnipidamisi, teatas ÜRO teisipäeval.

Pärast Türgis 2016. aasta juulis toimunud riigipöördekatset kehtestatud eriolukorda on pikendatud korduvalt ja see kehtib tänini. ÜRO inimõigusamet avaldas teisipäeval 2017. aastat hõlmava raporti, milles öeldi, et eriolukorra tagajärjed on olnud rasked.

Võimud kasutasid eriolukorraga saadud laiemaid volitusi "õigusriigi jätkuvaks õõnestamiseks ja inimõiguste olukorra halvendamiseks", ütles amet.

"Riigiolukorra rutiinne pikendamine Türgis on viinud raskete inimõigusrikkumisteni sadade tuhandete inimeste puhul," ütles ÜRO raportis. Amet hoiatas, et erivolituste kasutamise eesmärk tundub olevat "valitsuse suunal mis tahes kriitika või teisitimõtlemise takistamine".

ÜRO inimõigusjuhi Zeid Ra'ad Al Husseini sõnul on raportis kajastatu "ärevusttekitav" ja "ennekuulmatu".

"Arvud on jahmatavad: 18-kuulise eriolukorra ajal on kinni peetud pea 160 000 inimest," lausus ta.

Lisaks tõi ta välja, et "152 000 avaliku sektori töötajat on vallandatud, paljud täiesti valimatult, ametist on vabastatud või kohtu alla antud õpetajaid, kohtunikke ja advokaate, kinni on peetud ajakirjanikke ning suletud meediakanaleid ja blokeeritud veebilehti".

"Ilmselgelt on üksteise järel kehtestatud riiklikke eriolukordi kasutatud Türgis väga paljude inimeste õiguste raskeks ja valimatuks piiramiseks," lausus ta.

Raportis öeldi, et umbes 300 ajakirjanikku on peetud kinni põhjusel, et nende artiklites leidus "terrorismiga seoses seda õigustavaid tundeid".

Lisaks blokeeriti Türgis mullu satelliittelevisiooni kanaleid ja 100 000 veebilehte, millest paljud on kurdimeelsed.

Lisaks dokumenteeriti piinamisi ja muud väärkohtlemist kinnipidamisasutustes. ÜRO andmeil andsid ametnikud kinnipeetavatele peksa, seksuaalselt väärkohtlesid neid või ähvardasid seksuaalse väärkohtlemisega, andsid neile elektrišokke ja simuleerisid nende uputamist.

"Raporti üks kõige ärevusttekitavamaid leide on, kuidas Türgi ametnikud pidasid kinni umbes sada rasedat või äsjasünnitanud naist peamiselt põhjendusega, et nad olid terroristliku organisatsiooniga seotuses kahtlustatud abikaasade "kaaslased".

"Mõned neist peeti kinni lastega ja teised eraldati neist jõuga. See on lihtsalt ennekuulmatu, üdini julm ning kindlasti ei saa olla kuidagi seotud riigi turvaliseks muutmisega," lisas Hussein.

Raportis toodi esile, et 2017. aasta lõpuks väljastas riik 22 erakorralist määrust ja tänavu veel kaks. Nendega anti muu hulgas puutumatus ametnikele, kes tegutsevad eriolukorra piires.

ÜRO ärgitas Türgit "lõpetama riiklikku eriolukorda viivitamatult ning taastama institutsioonide ja õigusriigi tavaline töö".

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: