Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi president tahab parandada suhteid Euroopa riikidega

{{1514457300000 | amCalendar}}
Türgi president Recep Tayyip Erdogan.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğan tahab parandada suhteid mitme Euroopa riigiga.

Erdoğan ütles neljapäeval päevalehe Hürriyet vahendusel, et Türgi peab "vähendama vaenlaste ja suurendama sõprade arvu".

President nimetas Saksamaa, Hollandi ja Belgia liidreid "vanadeks sõpradeks" ja ütles, et hiljutised kontaktid nendega olid "üsna head". Lisaks tõstis ta esile, et sarnaselt Türgile on need kolm Euroopa riiki vastu USA otsusele tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

"Meil pole mingeid probleeme Saksamaaga, ega ka Hollandi või Belgiaga," lausus Erdoğan ajakirjanikele Aafrika-ringreisilt naastes. "Otse vastupidi, sealsed võimulolijad on minu vanad sõbrad. Nad on teinud mulle kurja, kuid see on hoopis teine teema."

Erdoğan lisas, et loodab tuleval aastal külastada Prantsusmaad ja Vatikani.

Türgi ja mõnede Euroopa riikide suhe halvenes järsult pärast seda, kui viimased ei lubanud Türgi ministritel osaleda kihutuskoosolekutel, milles tehti kampaaniat Türgis tänavu korraldatud riigireformi referendumi poolt. Erdoğan sarjas keeldu ja süüdistas Euroopa ametnikke rassismis, terroristide varjamises ja "natsidena" käitumises.

Lisaks pälvib Ankara pahameelt Euroopa riikide kriitika Türgis halveneva inimõigusolukorra ja demokraatlike institutsioonide käekäigu pärast. Erdoğani valitsus hakkas pärast 2016. aasta juulis Türgis toimunud riigipöördekatset taga ajama valitsuse oponente. Võimud pidasid kinni umbes 50 000 inimest ning vallandasid riigiametist üle 110 000 inimese.

Türgi süüdistab riigipöördekatses USA-s eksiilis elavat islamivaimulikku Fethullah Güleni ja tema järgijaid. Gülen eitab süüdistust.

Putši järel kiitis parlament heaks riikliku eriolukorra, mis lubab Erdoğanil luua seadusi parlamendist eraldiseisvalt.

Oponentide mahasurumise raames on Türgi vangistanud ka mitu Saksamaa või Saksa-Türgi kodakondsusega inimest, kaasa arvatud ajakirjanikke.

Türgi president eitab mereväebaasi Sudaani ehitamise plaani

Erdoğan eitas neljapäeval plaani ehitada Sudaani Punase mere rannikule mereväebaas.

Ta kinnitas, et Türgil ei ole kavas selles piirkonnas paiknevaid Osmani impeeriumi aegseid varemeid taastada.

Presidendi sõnul naeris valitsus välja taotluse Sudaani presidendi Omar al-Bashiri kinnipidamiseks detsembris Istanbulis peetud islamiriikide tippkohtumise ajal. Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) on Al-Bashiri Darfuri sõjakuritegude tõttu tagaotsitavaks kuulutanud.

Türgi ei ole ICC asutamisleppe osaline, märkis Erdoğan.

Vastuseks ajakirjanike küsimusele Sudaani Suakini sadamasse mereväebaasi ehitamise kava kohta ütles Erdoğan: "Ei ole olemas sellist asja nagu sõjasadam."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: