Macron: Türgi EL-iga liitumise kõnelustel praegu edasi liikuda ei saa

Prantsusmaa president Emmanuel Macron.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kõnelustel Türgi liitumiseks Euroopa Liiduga pole praegu võimalik edasi liikuda, ütles Prantsuse president Emmanuel Macron reedel.

"Mis puudutab suhet Euroopa Liiduga, siis on selge, et hiljutised arengud (Türgis) ja (Türgi) valikud ei luba astuda mingeid edusamme selles protsessis", lausus Macron Pariisis ühisel pressikonverentsil Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga.

Macron ütles viitega liitumiskõnelustele: "Valetaksin, kui ütleksin, et saame avada uusi peatükke."

"Demokraatiad peavad austama seaduse ülimuslikkust täielikult," ütles Macron ja lisas, et arutas Erdoğaniga mitme Türgis vangistatud ajakirjaniku kaasust.

Ankara lootis visiidiga soojendada jahedaid suhteid Euroopa riikidega, kuid kõnelusi varjutavad mured Türgis 2016. aasta juulis toimunud riigipöördekatse järel toimunud pärast. Erdoğan külastab Prantsusmaad esmakordselt pärast riigipöördekatset.

Macron ja Erdoğan mõlemad suhtusid Türgi liitumiskõnelustesse pessimistlikult.

"Meil oli sellel teemal väga aus arutelu," lausus Macron ja lisas, et mõlemad pooled peavad loobuma "silmakirjalikust" teesklusest, et liitumiskõnelused edenevad korrapäraselt.

"Loodan, et saame alustada rahumeelset dialoogi, mis lubaks meil ehitada suhet, mis on minu jaoks keskse tähtsusega nii meie kui ka regiooni jaoks," ütles Macron.

Erdoğan lisas omalt poolt, et EL-iga liitumise ootamine "väsitab" Türgit.

EL ja selle liikmesriigid on olnud Türgi inimõigus- ja ajakirjandusvabaduse olukorra pärast mures aastaid, kuid pärast riigipöördekatset olukord Türgis ägenes.

Ankara on putšile järgnevalt vallandanud või ajutiselt tagandanud 110 000 riigiametnikku ja vahistanud umbes 55 000 inimest. Vahistatute seas on ametnikke, julgeolekujõudude liikmeid, kohtunikke, akadeemikuid, aktiviste ja ajakirjanikke, kaasa arvatud välisajakirjanikke.

Lisaks kehtib Türgis putši järel kehtestatud riiklik eriolukord, mis laiendas Erdoğani võimutäiust ja lubab tal seaduste kehtestamisel minna mööda parlamendist.

Pressivabadusega tegeleva ühenduse P24 andmeil on Türgis trellide taga 170 ajakirjanikku, kellest suurem osa arreteeriti putši järel kehtestatud eriolukorra alusel.

Vabaühenduse Piirideta Reporterid indeksi põhjal oli Türgi 2016. aastal pressivabaduselt 180 riigi seas 151.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: