Briti ametnikud otsisid läbi Aerofloti lennuki

{{1522469760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Briti ametnikud otsisid reedel Heathrow' lennuväljal läbi Vene lennufirma Aeroflot lennuki, teatasid BBC ja uudisteagentuur Interfax.

Lennuk saabus Moskvast.

Interfaxi allika andmeil olid Briti ametivõimud teatanud kontrollist lennuki personalile pärast reisijate väljumist.

Aerofloti pressiesindaja sõnul otsisid lennuki A-321 läbi Briti politsei- ja tolliametnikud. Briti välisministeerium kinnitas BBC-le, et tolliametnikud olid lennukit kontrollinud.

Briti ametiisikud andsid lennuki personalile korralduse lennukist väljuda. Vaid kaptenil lubati jääda, kuigi ta isoleeriti kokpitti.

Uudisteagentuuri TASS allikate sõnul oli personal lennuki pärast Briti ametiisikute lahkumist üle kontrollinud.

"Otsustati, et lennuki personal ja ettevõtte töötajad vaatavad lennuki pärast brittide lahkumist üle, sest britid käskisid personalil läbiotsimise ajaks lennukist lahkuda," lausus allikas.

Aeroflot on nüüdseks reisijatega Moskvasse tagasi lennanud ja kapten jagas selgitusi, kuidas üle kolme tunni ootamist Heathrow lennuväljal kulges, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kogu meeskond lahkus lennukist, kuid nad olid kontrollitud. Pärast seda läksid nad juhikabiini, kontrollisid kõiki uksi ja palusid luba koeraga tehnilised ruumid üle vaadata. Vastasin, et pole probleemi. Nad vaatasid umbes 2-3 minutit ringi ja lahkusid tänades. Nad ei esitanud läbivaatamise sertifikaati ega mingitki põhjendust," rääkis Aerofloti kapten Vitali Mitrofanov.

Moskva hinnangul rikkus London lennuki läbiotsimisega kokkuleppeid ning lubas, et nüüd hakatakse Suurbritanniast saabuvaid lennukeid samamoodi kontrollima.

"Salisbury provokatsioon, Gluškovi tapmine nagu nüüd teame ning Heathrow's juhtunu on üks ahel. Vaatame detaile, aga järeldus on, et britid käituvad olukorras väga ettevaatamatult," sõnas Venemaa suursaadik Suurbritannias Aleksandr Jakovenko.

Lisaks kutsus Vene välisministeerium välja Briti suursaadiku ja teatas pressiesindaja Maria Zahharova sõnul, et pisut üle 50 diplomaadi ja tehnilise töötaja tuleb Venemaalt tagasi Suurbritanniasse viia. Briti välisministeerium avaldas kahetsust ja teatas, et hindab veel selle teate mõju.

Suurbritannia selgitas Vene lennuki läbiotsimist Londonis

Briti võimud põhjendasid laupäeval pärast Moskvast lähtunud kriitikat otsusele otsida läbi riiki saabunud Vene lennufirma Aeroflot lennuk vajadusega kaitsta Suurbritanniat organiseeritud kuritegevuse ja inimeste eest, kes püüavad riiki tuua kahjulikke aineid.

Vene saatkond Londonis nimetas reedel Moskvast saabunud lennuki läbiotsimist Heathrow lennujaamas erakorraliseks ning Briti võimude järjekordseks jultunud provokatsiooniks, mis on seotud Vene-Briti endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamisega 4. märtsil Salisburys.

Briti julgeolekuminister Ben Wallace teatas laupäeval avalduses, et "piirivalve otsib rutiinselt läbi lennukeid Ühendkuningriigi kaitsmiseks organiseeritud kuritegevuse ja nende eest, kes püüavad tuua riiki kahjulikke aineid nagu uimastid ja tulirelvi".

"Pärast nende kontrollide lõpuleviimist lubati lennukil oma teekonda jätkata," lisas minister.

Vene saatkonna väitel püüdsid Briti ametnikud esmalt lennukit läbi otsida ilma meeskonnaliikmete juuresolekuta, kuid hiljem lubati lennuki kaptenil siiski kohal viibida.

Vene diplomaatiline esindus teatas, et sel pole Heathrows aset leidnud juhtumile ühtegi muud seletust peale selle, et "see on seotud vaenuliku poliitikaga, mida Suurbritannia Venemaa suhtes ellu viib".

Vene diplomaadid oli juhtunuga seoses võtnud ühendust Suurbritannia võimudega. "Nõuame Briti ametiisikutelt provokatiivse tegevuse lõpetamist," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Zahharova väitel annab Briti politsei ultimatiivne käitumine tunnistust soovist lennuki pardal ilma tunnistajateta mingeid manipulatsioone läbi viia.

Venemaa suursaatkond Suurbritannias teatas, et Briti piirivalve- ja tolliametnikud rikkusid rahvusvahelisi reegleid. "See oli Briti võimude järjekordne ilmselge provokatsioon, mis on seotud märtsi algul toimunud Vene endise topeltagendi mürgitamisega," lisas saatkond.

Venemaa saatis Briti ametnikele diplomaatilise noodi, milles nõuab läbiotsimise põhjuseid.

Venemaa ja Ühendkuningriigi suhteid on pingestanud närvimürgirünnak Salisburys.

 

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: