Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva: vastumeetmeid rakendatakse 23 riigi suhtes

{{1522415400000 | amCalendar}}
Foto: Vasily Maximov/AFP Photo/Scanpix

Moskva teatas reedel vastumeetmete rakendamisest 23 riigi suhtes, kes saatsid Vene diplomaate välja seoses endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga Suurbritannias. Kokku saadab Venemaa riigist välja 153 Lääne diplomaati.

"30. märtsil kutsuti Vene välisministeeriumisse Austraalia, Albaania, Saksamaa, Taani, Iirimaa, Hispaania, Itaalia, Kanada, Läti, Leedu, Makedoonia, Moldova, Hollandi, Norra, Poola, Rumeenia, Ukraina, Soome, Prantsusmaa, Horvaatia, Tšehhi, Rootsi, Eesti diplomaatiliste esinduste juhid," öeldi ministeeriumi veebiküljele postitatud teates.

"Neile esitati protestinoodid ja anti teada, et vastuseks nende riikide alusetutele nõudmistele Vene diplomaatiliste töötajate väljasaatmisest Suurbritannia mittetõestatud süüdistuste alusel Venemaa aadressil nn Skripali juhtumiga seoses, teatab Venemaa sama hulga nende riikide diplomaatiliste esinduste töötajate persona non grataks kuulutamisest Venemaa Föderatsioonis," seisis teates.

"Arvestades seda, et viimasel hetkel otsustasid nende loetletud riikidega ühineda Belgia, Ungari, Gruusia ja Montenegro, jätab Venemaa endale õiguse astuda nende riikide suhtes vastusamme," lisas ministeerium.

Neljapäeval teatas Venemaa, et saadab välja 60 USA diplomaati.

Vastusammud on proportsionaalsed

Kokku saadab Venemaa riigist välja 153 lääne diplomaati. Tegu on proportsionaalse vastusammuga täpselt sama arvu Vene diplomaatide väljasaatmisele 29 riigist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kõige enam väheneb USA diplomaatide arv ja Venemaa saadab koju 60 inimest. Lisaks peavad ameeriklased kinni panema oma peakonsulaadi Peterburis. See on samaväärne vastus USA-le, kes saatis sel nädalal välja samuti 60 Vene diplomaati ning käskis sulgeda Seattle'is asuva Venemaa konsulaadi.

Washingtonist anti juba mõista, et vastuseta need sammud ei jää.

"Me vaatame Venemaa tegusid läbi. Aga lubage veel kord öelda, et me jätame endale õiguse vastata igasugusele Venemaa reaktsioonile Ameerika Ühendriikide vastu. Sellepärast me vaatame, analüüsime ja sobival moel vastame," kommenteeris USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert.

Tundub, et Moskva peamise süüdistaja roll läheb nüüd Londonilt Washingtonile.

"Ma tahan lihtsalt öelda, et tuleb eeskätt meeles pidada, miks see kriis tekkis. See on keemiarelva kasutamine Ühendkuningriigi territooriumil, mis ähvardas mitme inimese elu minu riigis. Me esitasime mõned küsimused Venemaa valitsusele, aga me ei ole siiamaani saanud adekvaatseid vastusi nendele küsimustele," ütles Briti suursaadik Venemaal Laurie Bristow.

Vastuküsimused on ka Venemaal.

"Me pakkusime, et kutsume teisipäevaks ametlikult kokku Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni täitevnõukogu erakorralise istungi. Seal me esitaksime konkreetsed küsimused, mida me mitu korda juba esitasime, aga teeme seda üldisel viisil. Loodan, et meie Lääne partnerid ei hoia ennast ausast vestlusest kõrvale," sõnas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Washington on aga veendunud, et kõik vastused on juba teada.

"Venemaa vastutab selle õudse keemiarünnaku eest Briti kodaniku ja tema tütre vastu. Ja veel, nad rikkusid keemiarelvade konventsiooni - oli kasutatud keelatud ainet Novitšok - ja me suhtume sellesse väga tõsiselt," ütles Nauert.

Neljapäeval teatasid Briti arstid, et Julia Skripal tuli tedvusele ja tema tervis paraneb kiiresti. Tema isa, endise topeltagendi Sergei Skripali seisund on arstide sõnul jätkuvalt kriitiline.

Venemaa andis Suurbritanniale kuu aega diplomaatide arvu vähendamiseks

Vene välisministeerium andis reedel Suurbritanniale kuu aega oma diplomaatide arvu vähendamiseks Venemaal samale tasemele, kui Venemaal on Ühendkuningriigis. Tegemist on vastusega Londoni otsusele rakendada meetmeid seoses endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamisjuhtumiga Salisburys.

Vene välisministeeriumi teate kohaselt teavitati Briti suursaadikut Laurie Bristow'd, et Ühendkuningriigil tuleb kuu aja jooksul vähendada oma Moskva saatkonna ja mujal Venemaal asuvate konsulaatide töötajate üldarv tasemele, mis on võrdne nende Vene diplomaatide ning administratiiv- ja tehniliste töötajate arvuga, kes viibivad pikkadel lähetustel Suurbritannias.

Briti ametnikud ütlesid reedel, et Venemaa korraldus Suurbritanniale on kahetsusväärne, kuid seda oli oodata.

Briti välisministeerium tegi avalduse, milles ütles, et Venemaa samm ei muuda fakte Skripali ja tema tütre Julia ründamise suhtes. Avalduse kohaselt ei ole mingit alternatiivi järeldusele, et kahe inimese Suurbritannia territooriumil mõrvamise katse taga on Vene riik.

Välisministeeriumi sõnul rikub Venemaa nii rahvusvahelist õigust kui ka keemiarelvade keelustamise konventsiooni.

Ministeeriumi ametnikud ei soostunud ütlema, kui palju diplomaate tuleb Moskvast ära tuua, et täita Venemaa korraldust.

Varem teatas Kreml, et Venemaa ei olnud diplomaatilise sõja alustaja.

"Venemaa ei ole ühtki diplomaatilist sõda käivitanud," ütles president Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele. "Venemaa ei ole kunagi mingeid vastastikuseid sanktsioone ega diplomaatide väljasaatmist algatanud."

Peskovi sõnul vastas Moskva USA diplomaate välja saates üksnes Ühendriikide ebasõbralikule sammule.

"President Putin jääb kindlaks soovile arendada häid suhteid kõigi riikide, sealhulgas Ühendriikidega," kinnitas ta.

Pressiesindaja lükkas tagasi ka Ühendriikide meedia väited, et USA president Donald Trump öelnud hiljutises telefonivestluses Putiniga, et kavatseb võidurelvastumise Venemaaga võita.

"Ei, sellist fraasi vestluses ei olnud, need teateid ei vasta tõele," ütles Peskov.

Pariis: Venemaa saatis välja neli Prantsuse diplomaati

Venemaa saatis välja neli Prantsuse diplomaati vastuseks Pariisi otsusele sama hulga Vene diplomaatide väljasaatmisest.

"Me võime üksnes kahetseda Moskva sammu," on öeldud ministeeriumi avalduses, mille kohaselt on Venemaa keeldunud andmast oodatud seletusi endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia ründamise kohta Salisburys.

Kiiev kinnitas 13 Ukraina diplomaadi väljasaatmist Venemaalt

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin kinnitas reedel 13 Ukraina diplomaadi väljasaatmist Venemaalt vastuseks Kiievi sammudele.

"Peegelreaktsioon Venemaalt meie diplomaatide väljasaatmisega - see on nonsens," kirjutas Klimkin Twitteris. "Töötame edasi."

Ukraina välisministeerium postitas hiljem teate, milles muu hulgas märgiti, et Vene välisministeerium teatas 30. märtsil, et 13 Ukraina diplomaadil tuleb sellest riigist lahkuda.

Ukraina president Petro Porošenko teatas varem 13 Vene diplomaadi väljasaatmisest solidaarsuse märgiks Suurbritanniaga pärast seal aset leidnud närvimürgirünnakut endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre vastu.

Venemaa saadab välja ühe Soome, ühe Läti ja kolm Leedu diplomaati

Venemaa saadab välja ühe Soome Moskva saatkonnas töötava diplomaadi, ta peab lahkuma kahe nädala jooksul.

Soome välisministeeriumi teatel on tegemist Venemaa vastusammuga Soome otsusele saata välja üks Vene diplomaat. Välisministeerium ütles, et Venemaa otsus ei ole seotud selle Soome diplomaadi tegevusega.

Soome välisministeeriumi idaosakonna juht Maimo Henriksson ütles, et Venemaa otsus saata välja Soome diplomaat ei olnud üllatav, kuna Moskva oli juba varem lubanud sümmeetriliselt vastata.

Läti välisministeeriumi kõneisik Gints Jegermanis teatas reedel BNS-ile, et Venemaa saadab välja ühe Läti diplomaadi, kellel tuleb lahkuda 6. aprilliks.

"Meie asjur kutsuti Vene välisministeeriumisse, kus talle öeldi, et üks Läti diplomaat peab lahkuma riigist 6. aprilliks," ütles ta.

Välisministeeriumi kõneisik ei avalikustanud diplomaadi nime ega ametikohta, kuid kinnitas, et tegemist pole suursaadikuga.

Leedu välisministri nõunik Rasa Jakilaitiene kinnitas, et Venemaa otsustas välja saata kolm Leedu diplomaati. "Venemaa teavitas  meid kolme Leedu diplomaadi väljasaatmisest (Leedu) Moskva saatkonnast," ütles ta.

Leedu suursaadik Moskvas Remigijus Motuzas kutsuti reedel Vene välisministeeriumisse, kus talle Venemaa otsus teatavaks tehti.

Berliin: Venemaa saadab vastusammuna välja neli Saksa diplomaati

Venemaa otsustas välja saata neli Saksa diplomaati vastuseks nelja Vene agendi väljasaatmisele Saksamaalt, teatas Saksa välisminister reedel.

"Selline Moskva otsus ei ole üllatus," ütles Heiko Maas avalduses.

Saksamaa ühines USA ja teiste riikide otsusega saata välja Vene diplomaate, näitamaks toetust Londonile, mis on süüdistanud Venemaad närvimürgirünnakus endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre vastu Ühendkuningriigi pinnal.

Venemaa saadab välja kaks Hollandi diplomaati

Moskva alustas reedel vastusamme Vene diplomaatide väljasaatmisele Euroopa riikidest seoses Vene endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamisele Inglismaal.

Uudisteagentuuri TASS teatel saadab Venemaa riigist välja kaks Hollandi diplomaati.

Hollandi suursaadikut teavitati Moskva otsusest reedel.

Venemaa kutsus reedel mitme Euroopa riigi suursaadikud välisministeeriumisse, et teavitada neid vastumeetmetest Vene diplomaatide väljasaatmisele.

Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi ja Slovakkia ning veel mitme Euroopa Liitu mittekuuluva riigi suursaadikud saabusid Vene välisministeeriumi reede pärastlõunal.

Tuomioja pehmendas kriitikat Vene diplomaadi väljasaatmise suhtes

Soome endine välisminister Erkki Tuomioja pehmendas reedel kriitikat Vene diplomaadi Soomest väljasaatmise suhtes.

"Soome tegutsemine ei ole üldplaanis mingi suur küsimus," kirjutas ta Facebookis.

Tuomioja kritiseeris varem Soome valitsuse otsust saata riigist välja üks Vene diplomaat reageeringuna närvimürgirünnakule Suurbritannias Salisburys.

Tuomioja märkis nädala alguses, et tema ei oleks astunud sellist sammu info põhjal, mis tal sel hetkel oli.

"Ka mina pean tõenäoliseks, et rünnaku taga oli ühel või teisel viisil Vene osapool," ütles Tuomioja reedeses postituses.

"Seda kahtlustust tugevdab teadmine sellest, kuidas Venemaa on olnud süüdi rahvusvahelise õiguse jämedates rikkumistes. Kuid tõenäosus ei ole sama, kui kindel teadmine ning tõendeid kellegi süüdiolekust pole veel esitatud."

Tuomioja hinnangul on ohtlikult naiivne loota sellele, et luureorganitel peab olema andmeid, mida ei saa avalikustada.

Vene diplomaadi väljasaatmine ei pruugi Tuomioja hinnangul mõjutada Soome ja Venemaa suhete hoidmist.

"Võib ka olla, et otsus mitte ühineda enamiku Euroopa Liidu liikmesriikide poliitilise reaktsiooniga oleks olnud Soomele suurem probleem," sõnas ta.

Borisov: Bulgaaria ei kavatse praegu Vene diplomaate välja saata

Euroopa Liidu eesistuja Bulgaaria ei kavatse hetkel Vene diplomaate välja saata reageeringuna närvimürgirünnakule Inglismaal, ütles peaminister Bojko Borisov reedel.

"Hetkel ei näe me vajadust selleks, et saata Bulgaariast välja Vene diplomaate või tehnilise koosseisu töötajaid," ütles Borisov.

Ta rõhutas samas, et Bulgaaria toetab Suurbritanniat Vene endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumis.

Bulgaaria on kutsunud Venemaalt konsultatsioonideks tagasi oma suursaadiku, diplomaat naaseb Moskvasse 8. aprillil. 

 

Toimetaja: Merili Nael, Anton Aleksejev

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: