Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Kremli õõnestustöö Ukrainas on õpetlik ka Suurbritannia jaoks

Vladislav Surkov ja Vladimir Putin.
Vladislav Surkov ja Vladimir Putin. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa katsed ässitada ja desinformatsiooni levitada tulevad välja eelmisel aastal avalikustatud lekkinud kirjavahetusest, mis paljastab muuhulgas ka selle, kui palju on Kreml valmis küberrünnakute, propaganda levitamise ja libamiitingute korraldamise eest maksma, kirjutab Briti ajaleht The Times.

Moskvaga seotud isikute kirjavahetusest tulevad välja eelkõige räpased trikid, mida Kreml on kasutanud Ukrainas, kuidas Briti ekspertide sõnul näitavad need ka ohtu, millega on silmitsi Ühendkuningriik ja tema liitlased, sest sarnaseid vahendeid nagu desinformatsioon, altkäemaksud ja väljapressimine kasutab Venemaa ka lääneriikide vastu, seisab artiklis.

Konservatiivist rahvasaadik ja Venemaa-ekspert Bob Seely märkis, et Ukraina konflikti puudutavad tuhanded e-kirjad ja dokumendid kujutavad endast sisuliselt "õõnestusvahendite ostunimekirja".

"On rohkelt tõendeid selle kohta, et Venemaa varjatud tegevuse vahendeid ja tehnikat kasutatakse Suurbritannias ja Suurbritannia vastu, samuti ka USA ja Euroopa Liidu vastu," selgitas ta. "Pärast Skripali mürgitamisjuhtumit on olulisem kui eales varem, et me neid meetodeid mõistaksime."

Eelpool mainitud e-kirjad ja dokumendid on kolmas osa nn Surkovi leketest, mis on saanud nime president Vladimir Putini nõuniku ja poliittehnoloogi Vladislav Surkovi järgi.

Kaks eelmist Ukraina häkkerite poolt avalikustatud andmekogumit sisaldasid väidetavat e-kirju, mis olid saadetud Surkoviga seotud kontolt. Surkovi puhul on olnud teada, et ta on olnud lähedalt seotud Donbassis loodud Kremli-meelsete nukuriikide ehk Donetski ja Luganski Rahvavabariigi haldusküsimustega.

Kolmanda andmekogumi puhul on oluliseks osaks kirjavahetus, mis on leidnud aset Surkovi asetäitja Inal Ardzinba ja Ukraina kommunistide vahel. Kirjavahetusest tuleb muuhulgas välja, kuid Kreml maksis kohalike gruppidele ja isikutele Ukraina lõhestamise eest raha. 2015. aasta juunis räägiti sellest, kuidas saada 120 460 dollari eest kohalike omavalitsuste volikogudesse umbes 30 kommunistidega seotud kandidaati.

Oktoobris 2014 ühe Venemaa poliitiku kirjas Ardzinbale käib jutt sellest, kuidas rahastada küberoperatsioone, sealhulgas e-kirjade häkkimist. Plaan, mis sisaldas endas "vastaste trollimist", "vaenlaste demotiveerimist" sotsiaalmeedias ning Harkivi linnas sihtmärkideks valitud isikute kohta isikuandmete kogumist, läks kirja kohaselt maksma 130 500 USA dollarit.

Seely toob muuhulgas välja selle, et plaani osaks oli ka uute ajalooliste ja filosoofiliste ideede juurutamine, näiteks korraldati üritus ja avaldati kaks raamatut tõestamaks Ukraina kultuurilist kuulumist Vene maailma hulka.

Teised ettepanekud seisnesid Ukraina-vastaste ja Venemaa-meelsete miitingute korraldamist. Sealhulgas hoolitseti transpordi eest, millega tuua kohale "sportlikud" agitaatorid, ja anti altkäemaksu kohaliku meedia esindajatele ja korrakaitsjatele.

Kuu aega kestvate libamiitingute hind oleks olnud 19 200 dollarit. Selle eest sai 100 osalejat, kolm organiseerijat ja kaks juristi. Hetkel pole selge, kas just need miitingud toimusid, kuid teised Kremli-taustaga üritused leidsid aset küll.

Venemaa välisministeerium on alati eitanud, et Ardzinbal oleks seos Ukrainas levitatava propagandaga.

Nn Surkovi lekete kohta on Moskva varem väitnud, et tegu on fabrikatsiooniga. Mõttekorda Atlantic Council on aga andmeid põhjalikult uurinud ja märkinud, et tegu on autentse materjaliga. Samuti on osa kirjavahetuses osalenud isikuid kirjade autentsust kinnitanud.

Rahvasaadik Seely ja väljaande Euromaidanpress tegevtoimetaja Alya Shandra omakorda kinnitavad, et kolmas andmetekogum on samuti tõenäoliselt autentne ning neil on kavas oma raport ka avalikustada mõttekojas Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI).

"Pole mingit põhjust kahelda, et kolmas osa on vähem autentsem kui kaks eelmist osa. Kolmas osa sobib hästi kokku põhjalikult dokumenteeritud trendiga, mis puudutab õõnestustegevust regioonis Venemaa aktivistide poolt," nentis RUSI teadur Peter Quentin.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: